Két hét alatt két rezidens orvos halt meg az egyik hazai kórházban – vizsgálják, hogy a stressz áll-e a háttérben
Két rezidens orvos is életét vesztette két hét különbséggel a iași-i „Sf. Spiridon” Kórházhoz tartozó Gasztroenterológiai és Hepatológiai Intézetben. Március 28-án a 31 éves George Ștefan Tilă, utolsó éves rezidens azotthonában hunyt el. Két héttel később, április 13-án, vasárnap, meghalt a 28 éves Emanuel Mirel Luca rezidens is.
Az osztályon rendkívül megterhelő a munka, nyilatkozta az intézet vezetője, dr. Anca Trifan.
„Mélyen megrendített bennünket ez a tragédia. Megpróbáljuk kideríteni, hogy volt-e valamilyen többlet-stressz, de az igazság az, hogy a stressz itt minden egyes másodpercben jelen van. Gasztroenterológián még inkább, mivel sokkal több beteg van, mint más osztályokon. Ez mindig is így volt, és az ország összes kórházában hasonló a helyzet. Mindenkit elgondolkodtat – meddig lehet még embereket ilyen mértékben dolgoztatni?” – nyilatkozta dr. Anca Trifan a Ziarul de Iași napilapnak.
Emanuel Mirel Luca, és az osztály többi dolgozója az elmúlt hónapokban átesett influenzán és COVID–19-en is – akár egyszerre is. A személyzet körében voltak pozitív tesztek, bár súlyos eseteket nem jelentettek: sokan betegen is bejártak dolgozni, próbálták amennyire csak lehet, megóvni a betegeket és kollégákat. Azonban az elhunyt boncolásakor felfedezett tüdőkárosodás összefüggésbe hozható a szervezet súlyos légúti fertőzésekkel vívott harcával.
Dr. Luminița Iancu, a „Grigore T. Popa” Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem prorektora, aki az egyetemi rezidensképzést koordinálja, elmondta, hogy a gasztroenterológia nagyon nehéz szakterület, és több olyan rizikótényező is van, amely egészségügyi problémákhoz vezethet – még fiatal orvosok esetében is.
„A gasztroenterológia egy nehéz terület, sok beteggel és rengeteg munkával. Vannak klinikák, ahol kevés a rezidens, így a rezidenseknek havi 4-5 ügyeletet is vállalniuk kell. Természetesen van stressz, lehetne sokkal jobb körülményeket is biztosítani, de ez több támogató személyzet jelenlétét igényelné – például ápolókét, beteghordókét. Mi egyetemi szinten egyelőre nem tudunk ebbe beleszólni. Iași-ban több mint 3.000 rezidens van, mindegyikük küzd valamilyen nehézséggel – de az, hogy valaki alkalmatlan az orvosi pályára, vagy túl van hajszolva, nem jelenti automatikusan azt, hogy kizsákmányolják. Sajnos azonban előfordul, hogy bizonyos egészségügyi problémákat egyszerűen figyelmen kívül hagynak” – hangsúlyozta prof. dr. Luminița Iancu.
CSAK SAJÁT