Cunami-veszély: Romániát is elérheti szökőár
Több mint 260 ezer személy veszítette életét az elmúlt évszázadban kialakult szökőárak miatt, és bár látszólag a Fekete-tenger kockázatmentesnek tűnik, Romániát is elérheti cunami.
Az országos földfizikai intézet (INCDFP) kedden emlékezett meg ezekről a természeti katasztrófákról, november 5-én van ugyanis a világnapja a jelenség tudatosításának. Közleményükben rámutattak ara, hogy világszinten 58 alkalommal volt szökőár az elmúlt évszázad során, amelyeket legtöbbször földrengés, vulkánkitörés vagy földcsuszamlás váltott ki.
A valaha volt legnagyobb szökőár a Lituya-öbölben történt 1958. július 9-én, amikor egy földrengés földcsuszamlást okozott, amely 524 méter magas megacunamit indított el. Az egész környéket letarolta, mígnem a nyílt tengert elérve szétoszlott.
Ázsiát sújtotta leginkább a katasztrófa, húsz évvel ezelőtt, december 26-án az Indiai óceánban bekövetkezett földrengés nyomán kialakult pusztító cunamiban 230 ezer ember veszítette életét és tizennégy országot érintett. Megemlítették ugyanakkor az 1960-as, 9,5-ös erősségű chilei földrengést is, amely 25 méteres hullámokat generált.
Európában az Égei tengeren alakult ki szökőár 2020. október 30-án, a mini-cunami pedig elárasztotta Izmir városát és Számosz kikötőjét. „Ez is mutatja, hogy szökőár bárhol kialakulhat, ahol van szeizmikus aktivitás” – figyelmeztetnek.
Noha Romániában az elmúlt időszakban nem volt pusztító szökőár, szintén ki vagyunk téve a kockázatnak, figyelmeztet az INCDFP. Történelmi feljegyzésekből kiderült, hogy 22 cunami alakult ki a tengeren, elsősorban nagyobb erősségű földrengések nyomán. Ilyen volt 1901. március 31-én is, amikor egy közel 4 méter magasa hullám elmosta Mangalia déli partját és a környező falvakat.
A tengerparti szakhatóságok folyamatos megfigyelés alatt tartják a térséget, 2013-ban pedig az első korai szökőár-riasztási rendszert is beüzemeltek a Fekete-tenger térségében.
(Nyitóképünk illusztráció: Pexels)
CSAK SAJÁT