Bírósággal fenyegetőzik a Greenpeace a gázkitermelés ügyében
A Greenpeace Románia pénteken bejelentette, hogy panaszt nyújtott be a Konstanca megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek, amelyben a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének visszavonását kéri.
A Greenpeace romániai szervezete arra emlékeztetett közleményében, hogy korábban több problémára is felhívta az állami hatóság figyelmét. Többek között arra, hogy hiányzik a gázkitermelés tengervízre és éghajlatváltozásra gyakorolt hatásának megfelelő felmérése, a háborús helyzettel kapcsolatos kockázatelemzés, a geológiai szempontú elemzés, és nem volt hatékony nyilvános konzultáció sem a beruházás környezeti hatásairól, számol be az Agerpres.
A Greenpeace közölte, hogy bírósághoz fordul, ha az ügynökség nem vonja vissza a környezetvédelmi engedélyt. „Ez a beruházás a fosszilis tüzelőanyagok korszakába zárja Romániát, és tovább gyorsítja az éghajlati válság hatásait, amelyeket már most is erősen érzünk. Az elmúlt hetekben tapasztalt hőhullámok egyre intenzívebbek lesznek” – idézte a közlemény Vlad Cătunát, a szervezet kampánykoordinátorát.
Az OMV Petrom vezérigazgatója, Christina Verchere az Agerpresnek nemrégiben adott interjúban a Neptun Deepről kijelentette, hogy a vállalat előreláthatóan 2027-ben kezdi el a fekete-tengeri gázmező kitermelését. Hangsúlyozta, hogy a környezeti hatástanulmány szerint a beruházás környezeti és gazdasági-társadalmi hatásai elhanyagolhatóak.
Emlékeztetett arra, hogy a vállalat a legkorszerűbb technológiát alkalmazza a mélytengeri gázkitermelésre, és a becsült széndioxid-kibocsátás jóval az iparág átlaga alatt marad. „Tiszteletben tartjuk az összes előírást annak érdekében, hogy a Neptun Deep projekt biztonságos körülmények között, az engedélyeknek és a jogszabályoknak megfelelően valósuljon meg” – nyilatkozta Christina Verchere.
CSAK SAJÁT