Csíksomlyói tűzvész: szakmai és anyagi támogatás érkezett Magyarországról

Főleg egészségügyi fogyóanyagokból álló segélyszállítmányt adtak át kedden a magyar kormány képviselői a csíksomlyói tűvész károsultjainak. 

A Gyulafehérvári Caritas meghívására Magyarország Belügyminisztériumának társadalmi felzárkózásért és esélyteremtésért felelős főmunkatársai látogattak kedden Csíkszeredába. Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár és Sztojka Attila, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság vezetője a csíksomlyói tűzvész károsultjainak helyzetéről tájékozódott, valamint találkozójuk volt a megye, a város és a Caritas vezetőivel.

A magyar kormány képviselői főleg egészségügyi fogyóanyagokból álló két kisbusznyi segélyszállítmányt adtak át, amelyet kormányhatározat alapján a Caritas és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala kérésére állítottak össze a tűzkárosult családok szükségletei szerint.A szerző felvételei

Az Erőss Zsolt Arénában szervezett sajtóeseményen Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszönetet mondott a magyar kormány képviselőinek, amiért a város felkérésére válaszolva adományokkal segítik a csíksomlyói tűzvész károsultjait és a velük kapcsolatos tevékenységeket.

Hozzátette: az adományokon túl szakmai egyeztetéseket is tartanak, amelyek során partnereikkel együtt áttekintik, hogyan tudnak „cselekedni és közösen megvalósítani”. Korodi Attila kiemelte annak a hosszú távú felzárkóztatási programnak a fontosságát, amely a csíksomlyói romatelep lakosait érinti.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte: nagyon fontos, hogy a mélyszegénység kezelésével kapcsolatos tudás érkezzen Csíkszeredába, Hargita megyébe. „Városi, megyei és országos szinten is szőnyeg alá voltak seperve ezek a problémák. Sok jót lehet hallani a magyarországi felzárkóztatási programokról és szeretnénk, ha kipróbált módszereket és használható tudást tudnánk elsajátítani” – fogalmazott a politikus.

Együttérzés és testvéri szeretet

„Az egyik és legfontosabb dolog, amivel érkeztünk, az együttérzés, testvéri szeretet. Nem csak idejöttünk, hogy megnézzük, mi a probléma, hiszen konkrét segítségkérést, segélykiáltást kaptunk, amikor tudomást szereztünk a tűzesetről. A Gyulafehérvári Caritason keresztül pontos egészségügyi listát kaptunk arról, mik azok a felszerelések, amikre itt, helyben szükség van” – mondta el Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár.

Hozzátette: a magyar kormány a rendelkezésre álló készletekből összeállította a kért felszereléseket. Fertőtlenítőszereket, maszkokat, gumikesztyűket, vérnyomásmérőt, vércukorszint-mérőt, kisgyermekek ellátásához szükséges felszereléseket adtak át.

A helyettes államtitkár hozzátette: ezen kívül a családok ellátásához szükséges egyéb adományokat is hoztak. Így iskolai felszereléseket, ágyneműket, törölközőket, mindennapi higiéniai felszereléseket, a kisgyerekeknek babaruhákat, pelenkákat, fürdetőket is tartalmazott az adomány.

Komplex problémakezelés szükséges

Mint Langerné Victor Katalin fogalmazott, az együttérzésen és a tárgyi adományokon túl a szakmai tudást hozták magukkal. Kiemelte: a magyar kormány 2010-ben szemléletváltás mellett döntött a romakérdés kezelésében.

„Készült egy stratégia, készült hozzá egy intézkedési terv, amely nem a fiókba került, hanem a megvalósítás útjára lépett. Tíz éve folytatjuk ezt a munkát a kisgyermekkortól a felnőttkorig komplex módon, nem etnikai-, nem emberjogi kérdésként, hanem összetett problémaként megközelítve, amiben foglalkoztatás, egészségügy, lakhatás, gyermeknevelés, kultúra is benne van” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Hozzátette: ez az egyetlen módja, hogy tartós, fenntartható kiút legyen a szegénységből, a nyomorból. Langerné Victor Katalin kiemelte: Magyarországon az intézkedéseknek köszönhetően közel 1 millió ember emelkedett ki a szegénységből.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A Gyulafehérvári Caritas ágazati igazgatója, Ludescher László hangsúlyozta: helyi, regionális és Kárpát-medencei szinten is számos „szövetséges” csatlakozott a csíksomlyói tűzkárosultakkal végzett tevékenységekhez. „Mi, civilek ezeket a feladatokat, amelyeket a jóisten és az adott helyzet ránk bízott, nem tudnánk végezni, ha nem lennének partnereink az intézmények” – emelte ki. Hozzátette: Erdélyben mindazon szakembereknek, akik szociális felzárkózás témával foglalkoznak, hatalmas szükségük van a jó példák megtanulására.

A nap a látogatás alkalmával elkezdődött folyamat részeként szakmai egyeztetésekkel folytatódott Hargita Megye Tanácsának, valamint Csíkszereda városvezetésének kezdeményezésére – szögezték le a felszólalók.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?