Ciucă: fontolóra kell venni, hogy Románia és Bulgária külön haladjon tovább a Schengenhez vezető úton
Nicolae Ciucă miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke pénteken bejelentette, hogy a kormány folytatja a Románia schengeni csatlakozásáért tett intézkedéseket, és fontolóra veszi, hogy Bulgáriától külön haladjon tovább ezen az úton. Lucian Bode belügyminiszter szerint a kérdés az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának következő, márciusra tervezett ülésének vagy bármely más rendkívüli ülésének a napirendjére kerülhet.
Ciucă a Nemzeti Liberális Párt országos politikai bizottságának ülése előtt nyilatkozott erről a sajtónak. Mint elmondta, Klaus Iohannis elnökkel és Marcel Ciolacuval, a fő koalíciós partner Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökével is megvitatta a kérdést, és egyöntetű a döntés, hogy folytatják az ország schengeni csatlakozásának irányába tett lépéseket. Tárgyalásokat folytatnak az európai intézményekkel, a cseh elnökséggel és az elnökséget átvenni készülő svéd féllel is, mondta a kormányfő.
Arra a kérdésre, hogy az államfő jövő héten kérhetné-e az Európai Tanácstól a kérdés újbóli megvitatását és azt, hogy hívják össze az EU Bel-és Igazságügyi Tanácsának rendkívüli ülését, Ciucă azt felelte, amíg Ausztria nem változtat álláspontján, addig ez a kérés nem időszerű. Az újságírók azt is megkérdezték tőle, jó ötletnek tartaná-e, hogy Románia és Bulgária külön-külön haladjon tovább a schengeni csatlakozáshoz vezető úton. „Ezt a lépést fontolóra kell vennünk – felelte a miniszterelnök. – Ezt minden országnak egyénileg kell megoldania.”
Lucian Bode belügyminiszter szerint Románia schengeni térséghez való csatlakozása az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának következő, márciusra tervezett ülésének vagy bármely más rendkívüli ülésének a napirendjére kerülhet. „A szabályok nagyon világosak: Románia schengeni csatlakozásáról kizárólag az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa dönthet. A Tanács legközelebb márciusban tartja rendes ülését, de addig is összehívhatnak egy rendkívüli ülést, amelyen az EB elnöksége napirendre tűzheti, szavazásra bocsáthatja Románia és Bulgária csatlakozásának ügyét” – jelentette ki Bode a Nemzeti Liberális Párt országos politikai bizottságának ülése előtt.
Azt is elmondta, hogy a Tanács csütörtöki ülésén nem volt lehetőség különválasztani a szavazásnál Romániát Bulgáriától. Arra a kérdésre, hogy miért nem vetette fel ezt a forgatókönyvet, tudva, hogy Hollandia ellenzi Bulgária felvételét a térségbe, Bode így válaszolt: „azért, mert a döntés meghozatalához egyöntetű voksra lett volna szükség. Önök el tudják képzelni, hogy Bulgária megszavazta volna a Romániától való szétválást?”.
CSAK SAJÁT
A minisztert az Európai Bírósághoz benyújtott fellebbezés lehetőségéről is kérdezték, amire Bode azt válaszolta, hogy egy ilyen eljárás nagyon elhúzódhat, de ha mégis e mellett döntenek, közölni fogják.
Az USR és a Jobboldal Ereje egyszerű indítványt nyújt be Lucian Bode ellen
A schengeni csatlakozási kísérlet kudarca miatt egyszerű indítványt nyújt be Lucian Bode belügyminiszter ellen a Jobboldal Ereje Párt és a Mentsétek meg Romániát Szövetség – közölte pénteken a Facebookon Ludovic Orban. A Jobboldal Ereje Párt elnöke szerint nem maradhat következmények nélkül a kormánykoalíció „e súlyos kudarca”, és az lett volna a természetes, ha a belügyminiszter magától lemond vagy lemondatják, miután az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa leszavazta Románia felvételét a schengeni térségbe.
Cătălin Drulă, az USR elnöke közölte, az indítványt, amelyet hétfőn terveznek benyújtani, több tényező is indokolja: egyrészt a schengeni csatlakozási kísérlet kudarca, másrészt Bode plágiumügye, harmadrészt az „elrendezett közbeszerzési ügyek”, de „a legsúlyosabb mindezek közül a Schengen-dosszié, amely felbecsülhetetlen károkat okoz Románia gazdasági jövőjének”.
Lucian Bode erre reagálva azt mondta, hogy „alig várja”, hogy ismertesse a közvéleménnyel mindazokat az erőfeszítéseket, amelyeket a belügyminisztérium tett Románia schengeni csatlakozása érdekében. „Nem ez lenne az első indítvány. Alig várom, hogy bemutassam a közvéleménynek mindazt, amit a belügyminisztérium tett annak érdekében, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanácsa napirendre tűzze a szavazást” – mondta Bode.