Botrány: Éveken keresztül fizetett „védelmi pénzt” egy adóhatósági alkalmazottnak a miniszterelnök-helyettes cége

Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes évekig „védelmi pénzt” fizetett, hogy cége ne kerüljön az adóhatóság célkeresztjébe.

Az ügyben két évvel ezelőtt született ítélet, az adóellenőrt elítélték, Anastasiut nem gyanúsították meg semmilyen bűncselekménnyel. A kormány hangsúlyozta, hogy Anastasiunak az ügyben kizárólag tanú minősége volt, míg Nicușor Dan elnök kijelentette, hogy nem tud az esetről.

Dragoș Anastasiu neve egy befolyással való üzérkedés ügyében került elő, amely 2023-ban zárult le: a Nagy Adózók Igazgatóságának egykori tanácsadóját 5 év börtönbüntetésre ítélték. Tanúként szerepelt az ügyben | Fotó: Dragoș Anastasiu Facebook oldalaA vádak szerint Anastasiu cége – a Touring Eurolines SA – nyolc éven keresztül, összesen több mint 150.000 eurót fizetett egy, a tanácsadóhoz köthető cégnek, hogy elkerülje az adóhatósági vizsgálatokat, számol be a News.ro. 

A bíróság előtt a volt tanácsadó azzal védekezett, hogy a pénzt Anastasiu a fia súlyos egészségi állapota miatt ajánlotta fel segítségként. Ezt az állítást azonban maga Anastasiu cáfolta, és részletesen elmagyarázta a bíróságnak, hogyan került kapcsolatba a tanácsadó cégével és miért fizetett több mint 100.000 eurót.

Az ügy 2009-ben kezdődött, amikor az ANAF tanácsadója, Angela Burlacu átvizsgálta a Touring Eurolines SA dokumentumait, miután a cég áfa-visszatérítést igényelt. A vizsgálat során – jogi források szerint – Burlacu azt állította Anastasiunak és üzlettársának, hogy a dokumentáció hiányos, és ez súlyos, akár büntetőjogi következményekkel is járhat. Ugyanakkor felajánlott egy „megoldást”: kössenek egy fiktív tanácsadói szerződést egy általa irányított céggel, és fizessenek havonta több ezer eurót.

Anastasiu és munkatársai elfogadták az ajánlatot, elmondásuk szerint már az elején úgy érezték, hogy a tanácsadói díjak valójában „védelmi pénznek” számítanak. A jogi források szerint Anastasiu cége nyolc éven át összesen mintegy 170.000 eurót fizetett ki hamis számlák alapján a tanácsadó cégének. A kihallgatások során Anastasiu elmondta, hogy a 2009-es vizsgálat után ő, üzlettársa és egy alkalmazottja is „nagyon stresszes” állapotba kerültek, mivel az ANAF tanácsadója börtönnel és a vállalat tönkretételével fenyegette őket.
Anastasiu szerint azért fogadta el a „védelmi pénz” fizetését, mert cége pénzügyi nehézségekkel küzdött a 2009-es gazdasági válság miatt, valamint az állami áfa-visszatérítések elhúzódása és a felvett több millió eurós hitelek is veszélyeztették a működésüket.

A kormány hangsúlyozta, hogy Dragoș Anastasiu „nem volt feljelentő, gyanúsított, vádlott vagy elítélt az ügyben”, és tanúként szerepelt a nyomozás során. A Digi24.ro által idézett bírósági források szerint valóban csak tanúként hallgatták ki, míg üzlettársa tanúként és feljelentőként is szerepelt az ügyben.
„A büntetőeljárás jogerősen lezárult. Az eset körülményeinek semmi közük nincs Anastasiu miniszterelnök-helyettesi szerepéhez vagy feladataihoz” – közölte a kormány.

Nicușor Dan elnök pénteken Ausztriában azt nyilatkozta, hogy nem tud semmit Anastasiu ügyéről.

A botrányra Dragoș Anastasiu a Facebook oldalán reagált, hangsúlyozva az ügyben tanúként szerepelte, nem feljelentőként. „Semmiféle eljárás nem indult ellenem, jogi szempontból semmilyen előnyt nem élveztem, és az ügyben több más gazdasági társaság is érintett volt, amelyek hasonló helyzetben voltak. Soha nem ítéltek el semmilyen büntetőügyben” – írta bejegyzésében.

„Ma azért is vagyok tagja a román kormánynak, mert nem akarom, hogy a romániai vállalkozók újra hasonló hatalmi visszaélések áldozatai legyenek olyan állami alkalmazottak részéről, akiknek éppen az emberek érdekeit kellene szolgálniuk – nem pedig ellenük dolgozniuk” – zárta bejegyzését a miniszterelnök-helyettes.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?