Bizonytalanná vált, hogy mikor nyitják meg a parajdi sóbányát
A lejárat biztonságossá tételéig zárva marad Székelyföld egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, a parajdi sóbánya, amelyet múlt szombaton, július 23-án zártak be iszap- és vízszivárgás miatt.
A sóbánya hivatalos Facebook-oldalán pénteken közölték, hogy „a földalatti turisztikai és kezelőbázis látogatása szünetel, amíg biztonságossá nem teszik a szállítási útvonalat”. Amint arról korábban beszámoltunk, csütörtökön a bánya vezetősége még azt közölte, hogy e hónap végéig tart zárva a létesítmény, a legújabb tájékoztatásukban azonban már nem határoztak meg várható időpontot a nyitásra.
Sebestyén József műszaki igazgató akkor még azt nyilatkozta, hogy szakértői csoport érkezését várják, akik speciális felszereléssel állítanák meg talajvíz beszivárgását a bányába, a helyieknek ugyanis nincs ehhez megfelelő szaktudásuk és felszerelésük.
Jelenleg is nagy mennyiségű víz szivárog az érintett részen, de ez nem veszélyezteti sem a turisták által látogatott kezelőbázist, sem a só kitermelését. Amint a műszaki igazgató tájékoztatott: állványzatot építettek, amellyel megvédik a lejáratot a lehulló törmeléktől, most már iszap sem szivárog, csupán a talajvíz. Gyűjtőmedencéket építettek, ide szivattyúzzák és gyűjtik össze a vizet, amelyekből a felszínre szállítják. Kifejtette, a turisták és a dolgozók biztonsága érdekében döntöttek a bányabezárás mellett.
Az igazgató az MTI-nek elmondta: olyan szintetikus anyagot próbálnak befecskendezni a bányabejárat mennyezetén keletkezett lyukba, amelyik a vízzel érintkezve harmincszorosára növeli a térfogatát. Így állítanák meg a beszivárgást. Hozzátette azonban, csak a művelet végén derül ki, hogy eredményes volt-e a módszer.
Mint ismert, múlt szombat délután a bányába vezető járat mennyezetén kezdett beszivárogni a sótömb fölötti talajvíz, aminek következtében agyag- és paladarabok hullottak az útra.
Amint a belügyminisztérium egy Facebook-bejegyzésben akkor közölte: a bányában ekkor mintegy ezren tartózkodtak, és pánikhangulat uralkodott el. A bent lévők menekülni próbáltak, egy ajtót betörtek, és egy nő el is ájult. A bánya alkalmazottainak a riasztására négy csendőr ereszkedett a mélybe, akik megnyugtatták a tömeget, és megszervezték az evakuálást. Előbb az időseket, majd a kisgyermekes anyákat, végül a férfiakat juttatták a felszínre, utoljára pedig maguk távoztak.
CSAK SAJÁT