Bíró Barna Botond: Semmi nem megy egyszerűen, ami Parajddal kapcsolatos
A parajdi sóbánya bezárását követően, a létesítmény turisztikai kiszolgáló részlegén dolgozó, munka nélkül maradt alkalmazottak ügyében tett látogatást Bukarestben Antal Lóránt szenátor társaságában Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Az azonnali és a hosszabb távon megvalósítható állami segítségnyújtás lehetőségeiről tárgyalt Bukarestben Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke. A gazdasági és a munkaügyi miniszterrel történt találkozást követően Bíró Barna Botond közösségi oldalán közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy „elég kényes” a volt SAL SIND SRL mintegy 40 alkalmazottjának a helyzete.
„Az a kérdés, hogy hogyan lehet megoldani azt, hogy azok az emberek, akik nem a Salrom, hanem a SAL SIND munkaerőközvetítő cég alkalmazottaiként dolgoztak Parajdon, szintén valamilyen segítségben részesüljenek. A vállalkozásoknak nyújtott állami segítségnyújtásra jogosultak körébe nem esik bele a SAL SIND SRL” – mutatott rá a politikus. Azonban ha pályázhatna is, sokak helyzetén nem javítana, ugyanis számos alkalmazottal már felbontották a szerződést, fűzte hozzá a megyei tanács elnöke.
A gazdasági minisztériumnál történt egyeztetés során megállapították, hogy a szaktárca nem tud egyéneket támogatni, de nyitottak arra, hogy átcsoportosítsanak a munkaügyi minisztériumhoz összegeket és kidolgozzanak valamilyen procedúrát, módszertant arra, hogy segíséget nyújthassanak a bizonytalan helyzetbe került munkavállalóknak, mondta el a politikus.
Segíségnyújtási lehetőségek
Mint mondta, a munkaügyi minisztériumnál abban maradtak, hogy két lehetőséget kell szem előtt tartaniuk. Az egyik egy azonnali segítségnyújtási lehetőség. Ennek a módszertanát most megvizsgálják és a helyi önkormányzattól kérnek egy listát, környezettanulmányt készítenek, hogy ezeket az embereket be tudják azonosítani gyors anyagi a segítségnyújtás érdekében. Ezután a két minisztérium jogi osztálya megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy hogyan lehet akár hosszabb távon is konkrétabb segítségnyújtási mechanizmust kitalálni – osztotta meg Bíró Barna Botond.
Mint a politikus fogalmazott: „semmi nem megy egyszerűen, ami Parajddal kapcsolatos”, jelenleg a Korond-patak medrének szabályozása is szünetel. Pozitívumként megemlítette ugyanakkor, hogy a két említett miniszter nyitottsága és segítőkészsége reményt jelent.
A gazdasági minisztériumnál történt egyeztetés során szóba került a parajdi wellness-központ sorsa is. Mivel a létesítmény önkormányzati tulajdonban van, állami segítségnyújtásban nem részesülhet – emelte ki a megyei tanács elnöke. Ebben az esetben is a jogi osztály válaszára várnak, mivel nem általános helyzetről van szó, hogy valamilyen támogatásban részesülhessen a központ, amely jelenleg is zárva tart.
Bíró Barna Botond arról is beszámolt, hogy Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszterrel is egyeztettek a fővárosban. A tárcavezetővel a megszorító intzékedések kapcsán arról beszélgettek, hogy legalább azokat a beruházásokat „meg kell védeni”, amelyek előrehaladott állapotban vannak. „Azokat az ügyeket, amelyek a magyar közösség szempontjából fontosak, tovább kell vinni” – emelte ki az elnök.
CSAK SAJÁT