Betegszabadság: a hétévesnél nagyobb beteg gyereknek is szüksége van szülői felügyeletre

A hét év feletti gyerekek szüleinek jelenleg nehézséget okoz, hogy megoldják a megbetegedett kiskorú felügyeletét, hiszen a törvény csak hét éves korig teszi lehetővé, hogy ilyen esetben betegszabadságot vegyenek ki. Az igényre válaszként született a törvénymódosító kezdeményezés: a korhatárt hét évről tizenkét évre emelik.

A képviselőház munkaügyi bizottsága jelentéstevő bizottságként a múlt héten pozitívan véleményezte a tervezetet – számolt be megkeresésünkre Csép Éva Andrea RMDSZ-es parlamenti képviselő, a módosítás egyik kezdeményezője. Kifejtette: a fogadóóráin is többen felvetették ezt a problémát, hiszen egy hétéves gyerek még nem önellátó, nem lehet rábízni, hogy egyedül bevegye a gyógyszereit, elkészítsen magának egy teát.

A kép illusztráció | Fotó: Pexels

Ha a családnak nincs segítsége, a nagyszülők nem a közelben élnek, vagy nem tudnak megfizetni valakit, akik felügyelje a beteg gyereket, az egyik szülő általában kénytelen a pihenőszabadságából feláldozni néhány napot, hogy a gyereket ellássa. Ilyenkor mé nehzebb helyzetben vannak az egyszülés családok.

A szakpolitikus elmondta, hogy dokumentálódtak a tervezet benyújtása előtt, s a pszichológusok véleményét, miszerint a gyerek önellátásra való készségei 12 éves korára alakulnak ki, vették figyelembe, amikor javasolták a korhatár megemelését.

A beteg gyerek felügyeletéért járó betegszabadság esetén a szülő a jövedelmének 75 százalékára jogosult, egyértelműen nem „jókedvükben” igénylik ezt a lehetőséget, hiszen tulajdonképpen veszítenek a bevételükből – mutatott rá Csép Éva Andrea. Arra is kitért, hogy a jelenlegi jogszabály értelmében a fogyatékkal élő gyerek 18 éves koráig jár a szülőnek a felügyeleti betegszabadság.

„A munkaügyi bizottság pozitívan véleményezte a tervezetet, azt még el kell fogadja a plénum, majd ki kell hirdesse az államfő, de arra törekszem, hogy minél hamarabb törvényerőre emelkedjen” – mondta Csép Éva Andrea.

Online petíció is indult

Közben a Declic közösség petíciót indított, hogy megemeljék a korhatárt, ami a beteg gyerek szülei betegszabadságára vonatkozik. Az online kezdeményezést  egy hónap alatt több mint 64 ezren írták alá. A petícióban azt kérik, hogy a kórházi beutalást igénylő betegségek esetén 18 éves korig kaphasson a szülő betegszabadságot.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Azzal érvelnek, hogy egy hétéves gyerektől nem lehet elvárni, hogy egyedül, szülői segítség nélkül maradjon benn a kórházban, miközben már egy branül (perifériás vénakanül) behelyezése is akadályozhatja abban, hogy enni-inni tudjon, vagy levetkőzzön a mosdóban, nem beszélve a negatív érzelmi hatásokról. A kezdeményezők szerint sok szülő kénytelen egyedül hagyni a gyerekét a kórházban, mert nem tud pihenő- vagy fizetetlen szabadságot kivenni.

A szülőre szükség van a beteg, lábadozó gyerek mellett

Az esetek többségében úgy oldható meg a beteg gyerek felügyelete, ha a szülő otthon marad vele, a jelenlegi szabályozás durván megkülönbözteti a hétéves és az annál nagyobb gyerekeket – értett egyet a törvénymódosítással László Attila RMDSZ-es szenátor. Megkeresésünkre kifejtette: gyerekorvosként úgy látja, leginkább az otthoni ellátásban van szükség a szülő jelenlétére.

A kórházi ellátás során a szülő jelenlétét nem törvénnyel kell szabályozni, hanem a kezelőorvosra bízni: általában a gyerek érdekét tartják szem előtt, nem akadályozzák, hogy a szülő ott maradjon a gyerekével, de vannak esetek, amikor ez ellenjavallott. Viszont egy műtéti beavatkozás után öt nappal már hazaengedik a gyereket, az otthoni lábadozás során elengedhetetlen a szülő jelenléte és segítsége – mutatott rá László Attila.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?