Beperelte a hatóságokat egy férfi, mert tizenhét éve nem áll az a műemlék épület, amely miatt nem engedik, hogy házat építsen a saját telkére
Egy Beszterce-Naszód megyei férfi a bíróságon próbál érvényt szerezni igazának, miután a telken, amelyet megvásárolt, szeretett volna egy házat építeni, de kiderült, erre nincs lehetősége, s a szakhatóságok hosszú évek óta akadályozzák a házépítést. Kiderült ugyanis, a területen papíron egy műemlékké nyilvánított 18. századi ház áll, a valóságban azonban ezt már 17 éve szabálytalanul lebontotta az előző tulajdonos.
Egy férfi vásárolt egy több mint 8000 négyzetméteres telket, és amikor házat akart építeni rá, azzal szembesült, hogy erre nincsen lehetősége. Az okiratokban ugyanis egy 1753-ban épült evangélikus plébánia szerepel, amelyet 2006-ban a telek korábbi tulajdonosa a Beszterce-Naszód Kulturális Igazgatóság engedélye nélkül lebontott. Az ügy nemrég a kolozsvári fellebbviteli bíróság elé került – számol be a Gazeta de Bistrița.
A férfi 2010-ben vásárolta meg az 8559 négyzetméternyi földet a Beszterce-Naszód megyei Teke (Teaca) községben. Amikor házat akart építeni, azzal szembesült, hogy a földterület telekkönyvi kivonata egy 2006-ban illegálisan lebontott házat tartalmazott. Ez a falu evangélikus templomának 1753-ban barokk stílusban épített, műemlékké nyilvánított, címeres homlokzati elemekkel ellátott parókiája volt. A megyei érdekeltségű védettség alatt álló (B kategóriás) ház, amelyet immár 17 éve lebontottak, továbbra is szerepel kulturális örökségek listáján.
A házat a 2000-es évek elején a nagyszebeni evangélikus esperesi hivatal eladta egy besztercei családnak – írja a megyei hírportál. A tulajdonosok akkoriban bontási engedélyt kaptak a tekei önkormányzattól, ugyanakkor nem kapták meg a Beszterce-Naszód megyei kulturális igazgatóság jóváhagyását. Ennek hiányában törvénytelenül bontották le a házat, négy évvel később pedig eladták a telket. Amikor az új tulajdonos házat akart építeni, akkor kezdődtek a problémák.
Az ügy 2011-ben a Beszterce-Naszód Megyei Kulturális Igazgatóság feljelentése nyomán került bíróság elé. Büntetőeljárás indult illegális bontás miatt, de az ügyészek elrendelték, hogy az akkori tulajdonosok és a tekei önkormányzat alkalmazottai ellen ne indítsanak büntetőeljárást, mivel a bontási engedély keltezésétől a feljelentés időpontjáig, azaz 2011. február 3-ig 5 év telt el.
A jelenlegi tulajdonos megelégelte a késlekedést, ezért beperelte a megyei kulturális igazgatóságot, a Kulturális Minisztériumot és az Országos Műemlékvédelmi Bizottságot. Az év elején az ügyet a Beszterce-Naszód megyei törvényszéken iktatták. Három tárgyalás után a bíróság elutasította az illetékességet. Az ügy a napokban kolozsvári fellebbviteli bíróságra került.
CSAK SAJÁT