Bárhova kerülnek, otthont szeretnének teremteni a tűzkárosult csíksomlyói romák

Messze még a végső megoldás a csíksomlyói tűzvész nyomán otthon nélkül maradt romák helyzetére, ám nap mint nap többen kerülnek közelebb a munkavállaláshoz, az önállóság eléréséhez. Csíkszereda városvezetése ugyanakkor felajánlásokat vár, hiszen a különböző felzárkóztató programok lebonyolításához és a napi egyszeri melegétel biztosításához a város vésztartalékját kell használniuk. Az Erőss Zsolt Arénában kialakított ideiglenes szálláshelyen jártunk.

Szerdán délben érkeztünk meg az Erőss Zsolt Arénában berendezett átmeneti szálláshelyre, ahol január 7-e óta több tucat fedél nélkül maradt roma család éli mindennapjait. Sógor Enikővel, Csíkszereda szociális ügyekért felelős alpolgármesterével beszéltünk meg találkozót. Az ajtóban álló biztonsági őrök barátságosan üdvözöltek, és a kötelező lázmérésen túl nem is igen faggattak jövetelünk céljáról.

A városvezetővel igyekeztünk találni egy nyugodt sarkat, ahová le lehet ülni egy rövid beszélgetésre. Ez egyáltalán nem bizonyult könnyű feladatnak, a sportcsarnok tereit, belső helyiségeit, öltözőit mind az itt élő romák ellátásának rendelte alá a fenntartó helyi önkormányzat. Az itt élő 116 személy családonként elkülönítve tölti a napokat, a legtöbben az emeleti előtérben, míg mások a létesítmény öltözőiben találtak ideiglenes otthonra. Ezen kívül a naponta szervezett különféle foglalkozásoknak és a tevékenységeket szervező civil szervezeteknek, önkénteseknek is szükségük van némi térre, a földszinti előtér pedig étkezőként szolgál.Az egyik tűzkárosult család átmeneti otthona | A szerző felvételei

Az egyik öltözőben végül sikerült leülnünk és nekiszegezhettük a kérdést Sógor Enikőnek: mi történik a tűzkárosult családokkal? Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, milyen folyamatok zajlanak ezekben a napokban, hetekben, és azt is szerettük volna megtudni, hogyan tudják megoldani ennyi ember zavartalan ellátását.

A célok nem változtak

Sógor Enikő elmondta: a városvezetés célja nem változott, minél hamarabb szeretnék, ha kikerülnének az Arénában elhelyezett családok. „Viszont továbbra is feladatunknak látjuk azt, hogy benne legyünk az életükben. Hosszú távon szeretnénk minél több embert kiemelni ebből a mélyszegénységből. Ennek az az útja, hogy jelen kell lennünk és segítséget nyújtanunk azoknak, akik már munkaképesek, illetve segíteni azoknak, akiknek nincs semmi képesítésük, lehetőségük, tapasztalatuk a munka területén” – fogalmazott az alpolgármester.

Hozzátette: két hete már nem önkéntesek segítségével oldják meg a különböző felzárkóztatási programok lebonyolítását. A város által elkülönített vésztartalékból sikerült összeget biztosítani arra, hogy a Gyulafehérvári Caritas és a Máltai Szeretetszolgálat szakemberei rendes órarend szerint és fizetett alkalmazottként végezzék ezeket a szolgáltatásokat, beleértve az iskolás korú gyermekek tanulásának segítését is.Igyekeznek otthont teremteni

Azokkal a családokkal, akik visszaköltöztek a Csíksomlyón található romatelep épen maradt házaiba, szintén az a terve az önkormányzatnak, hogy felzárkóztatást biztosító szolgáltatásokkal körükben is jelen legyenek. „Amint többször említettük, az a hosszútávú terv, hogy valamilyen formában más hajlékot tudjanak maguknak biztosítani és azt a telepet fel szeretnénk számolni, hiszen illegális” – szögezte le Sógor Enikő.

Mint kifejtette: arról konkrét információt még mindig nem lehet tudni, hogy mikor telepítik ki az Arénából az embereket, és arról sem, hogy hová. Az ezzel kapcsolatos folyamatokat elindították, néhány napon belül lesz a városnak költségvetése, és a lehetőségek függvényében vásárolhatnak vagy bérelhetnek olyan földterületeket, ahol a közművesítést meg lehet oldani és el tudják helyezni a kormány által biztosított lakókonténereket. Mindebben persze, az önkormányzat csak nagyon lassú procedúrák mentén tud haladni, ezért a városvezetés újra azt kéri, hogy aki bármilyen módon tud segítséget ajánlani ennek a folyamatnak az előmozdításában, az bátran jelentkezzen.A képeket az itt dolgozó önkéntesektől kapták.

Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy a területeket a város számára vásárolják majd meg, nem a családoknak. Ki fognak dolgozni egy bérleti szerződést már a konténerekben való lakáshoz is, és a cél az, hogy minél több ember képes legyen kifizetni a konténerek fenntartási költségeit. Ennek érdekében egyre több embert készítenek fel és kapcsolnak össze munkáltatókkal.

„Pillanatnyilag hat ember van alkalmazva az ECO Csík hulladékgazdálkodási vállalatnál, három személy kap munkát rövidesen egy csíkszeredai sportközpontban, ezen kívül több mint tízen valószínűleg a megyei útügynél fognak tudni elhelyezkedni, és a Gyulafehérvári Caritas is fog alkalmazni szezonmunkára embereket, ők egyébként minden évben meg szokták ezt tenni. Nagyon szívesen veszünk bármilyen további állásajánlatot magán- és állami szférából is” – mondta Sógor Enikő.

Hozzátette: a Csíkszredában működő nagy sörgyár is ajánlott fel képzési- és szezonális munkalehetőséget. Folyamatosan igyekeznek felkészíteni az itt élőket arra, hogy mit jelent pontosan bejárni mindennap munkába, jelen lenni.

Monitorozzák a telepet

A csíkszeredai városháza munkatársai mindezek mellett folyamatosan monitorozzák a csíksomlyói telepet, hogy az ott élők ne építsenek plusz ingatlanokat, és ne költözzenek be új lakók a meglévő épületekbe se. Az alpolgármester elmondta: a telep épületeit beazonosították, nyilvántartásba vették. Ez annak az alapfeltétele, hogy az érintett földtulajdonosok pert indíthassanak a jogos tulajdonuk visszaszerzésért, hiszen eddig azt sem lehetett tudni, ki ellen kell egyáltalán keresetet benyújtani.Napközben zajlik az élet az arénában.

Nem könnyű a sportcsarnokban élők ellátása, hiszen a csíkszeredai önkormányzat vállalta, hogy napi háromszori ételt ad a károsultaknak. A januárban tapasztalt adományozási kedv azonban mára jelentősen megcsappant, így az ebédet ettől a héttől a sürgősségi alapból a város szociális konyhája biztosítja, reggelit és vacsorát pedig a még meglévő készletekből tudnak adni. Az elképzelés az, hogy csupán a meleg ebéd fog maradni, a reggeli és a vacsora beszerzése pedig a családok feladata lesz.

„Nyomatékosan kérjük, hogy akinek vannak ötletei, elképzelései, nyugodtan keressenek meg bennünket, a negatív kommentek helyett szívesen fogadunk minden segítséget” – mondta zárásként Sógor Enikő.

"Szépen, tisztán élnek"

A beszélgetést követően lehetőségünk volt meglátogatni néhány elhelyezett családot. Az aréna emeleti galériáján valóságos kis lakósor fogadott. A családok térelválasztó függönyökkel igyekeztek megteremteni némi intimitást maguknak. Egy szépen berendezett lakrészbe be is invitáltak, büszkén mutatták az ottlakók, hogy "szépen, tisztán" élnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A bevetett ágyon a tűzvész éjszakáján született csecsemő aludta békésen álmát, a „falakon” családi fotók, a földön szőnyegek, mintha egy másik világba csöppentünk volna hirtelen. A családfő csodálkozásunkat látván annyit jegyzett meg: ők a somlyói romatelepen is "szépen, tisztán" éltek, és bárhová kerülnek, otthont fognak teremteni, ahogyan tették azt az ideiglenes szálláshelyen is. Hogy hol lesz az a „bárhova”, még senki sem tudja a választ, ám a csíkszeredai városvezetés és a tűzkárosultak is bíznak abban, hogy megfelelő megoldás születhet.

Kapcsolódók

Kimaradt?