Az új erdélyi gasztronómia alapjait keresi a Taste of Transylvania
Szakmai közösségépítő műhelyként indult, ma már egy mozgalom, ami az erdélyi gasztronómiai hagyományokat öltözteti modern köntösbe – a Taste of Transylvania nem csak a Michelin csillagokról szól, hanem a múltunkról és a jövőnkről is. Trucza Adorján alapítóval beszélgettünk.
– Nagyon úgy tűnik, hogy idén is gőzerővel csináljátok a fesztivált.
– Igen, most már azt hiszem bátran mondhatom, ez hagyomány lett, hogy minden év nyárutóján kiköltözünk Gyimesbe, és rengeteg kiváló éttermessel és a gasztronómiát szenvedélyesen szerető emberrel főzünk, eszünk és persze tanulunk is.
– Tanultok is?
– Igen, határozottan, mindig lehet a másiktól tanulni valami újat. És sokszor a fejünkre olvassák, hogy miért nem hallottak még rólunk, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Taste of Transylvania egy organikusan növekedő mozgalom, ami egy szakmai alapból nőtte ki magát. Eredetileg csak annyi volt a célunk, hogy egy közös platformot teremtsünk, ahol erdélyi, romániai és magyarországi vendéglátósok találkozni és beszélgetni tudnak, mert úgy láttuk, nagy igény van erre. Aztán ebből az lett, hogy idén 30 éttermet gyűjtünk össze egy udvarra, amelyek kínálatát három nap alatt végig lehet kóstolni – hol máshol van erre lehetőség?
És ezek a vendáglátósok a legjobb szándákkal és a legnagyobb büszkeségeivel érkezik hozzánk. Ők is rengeteg munkát, energiát és időt fektetnek abba, hogy itt lehessenek (hiszen továbbra is a hegyekbe megyünk, nem egy zajos nagyváros közepébe), és elképesztő gondoskodással válogatják össze, mit kínáljanak a vendégeknek.
A vendáglátásnak pedig szerves része a szórakoztatás, ezért is bővültünk idén egy szuper zenei színpaddal, olyan koncertekkel, mint a Bagossy Brothers Company vagy Boban Markovic, kiváló romániai DJ-kkel és kulturális programokkal. Természetesen nem tudunk és nem is akarunk nagy zenei fesztiválokkal konkurálni, de a minőségi és átgondolta gasztronómia mellett olyan elemeket is be kell emelni a kínálatunkba, amelyek szintén minőségiek, és segítik azt, hogy minél több emberhez eljusson az üzenetünk.
– Ha már az üzenetnél tartunk, mi most a Taste of Transylvania fő üzenete?
– Az továbbra is adott, hogy helyet és lehetőséget biztosítunk a szakmának a találkozásra és a párbeszédre, de a Taste of Transylvania ennél többről is szól. Ha magát a fesztivált vizsgáljuk, akkor ez egy exkluzív és Erdély talán leggyönyörűbb helyszínén megszervezett esemény, ami biztosan Erdély legfinomabb fesztiválja, és az a hely, ahol a Michelin csillagok nagyanyáink főztjével találkoznak, a szó legszorosabb értelmében.
Ez szó szerint is értendő, hiszen az Örömfőzdében párhuzamosan készítik el ugyanazokat a recepteket háziasszonyok és profi szakácsok csapatai, mindenki a saját értelmezését vonultatva fel a tányéron. És ez igazából nem kontraszt, hanem szimbiózis: a gasztronómia akkor tud fejlődni és értéket felmutatni, ha ötvözzük hagyományainkat és tradicionális értékeinket a modern technológiával és tudással. Ezek egymástól nem idegen dolgok, hanem tökéletesen kiegészítik egymást.
A célunk pedig világos: ezeket az erőket kihasználva, a hagyományainkra alapozva egy új, 21. századi erdélyi konyhát akarunk megfogalmazni, közösen a velünk együtt gondolkodókkal. És ide várunk mindenkit, aki inspirálódni akar, aki vonzódik a gasztronómia iránt.
– És tudjátok, hogy mekkora és milyen ez a közönség?
– Egyre jobban! Már végeztünk és folyamatosan végzünk újabb felméréseket, az eddigi, reprezentatív eredmények azt mutatják, hogy a vendégeink 70 százaléka rendszeresen főz otthon, aki pedig nem, az szeretne. Ehhez pedig minden adott, hiszen, ha egy gasztronómia iránt érdeklődő személy eljön, az egy olyan közegbe fog érkezni, ahol több száz olyan ember van, mint ő, és biztosan jól fog itt telni.
Erre pedig nemcsak a lélegzetelállító környezet és a több tucat minőségi étterem a garancia, hanem az előadások, a könyvbemutatók, az izgalmas beszélgetések az esztenától a gasztrofotózásig, a kibővült, lepadolt és lefedett terek száma, vagy a közösségi események is, mint például a közösségi futás vagy a krumpliszedés. Ezekre javasoljuk, hogy minél korábban regisztráljon mindenki, aki részt szeretne venni, hiszen a krumpliszedésnek például értékes nyereményei is vannak, és mindkét program résztvevőit ajándék reggelivel várjuk. És persze továbbra is családbarát fesztivál vagyunk, a gyerekek számára ingyenes használható gyereksarkot és Legendárium mozit hozunk, és minden 14 éven aluli számára ingyenes a belépés.
Összességében azt tudom javasolni mindenkinek, hogy használja ki a nyár végének a legszebb napjait, és jöjjön el a Gyimesekbe, mert egy olyan élményben lesz része, amit nagyon nehéz szöveggel vagy akár képekkel is átadni.
(Támogatott tartalom)
CSAK SAJÁT