Az önkéntesség felér egy diplomával: Magyarországra toboroz a Zöld Nap Egyesület

A kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület több éve működik együtt a magyarországi Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesület egyesülettel, amely április 1-től egy erdélyi önkéntest fogadna egy évre a már megnyert EVS-pályázata által. Felkerestük Ráduly Attilát, a céhes városi egyesület elnökét, hogy meséljen portálunknak a közös munkájukról, illetve, hogy milyen lehetőséget kínál a szerencsés erdélyi fiatalnak az önkéntességi lehetőség.  

„A Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesülettel több mint tíz éve dolgozunk együtt, az elmúlt időszakban számos kézdiszéki fiatalt küldtünk ki egy évre önkéntesnek. Nekünk, civil szervezeti vezetőknek kötelességünk az is, hogy felvilágosítsuk a fiatalokat a felelősségteljes tudatos gondolkodásról” – mondta az elnök.

Hangsúlyozta, hogy, amikor a civil szférába fektetünk be pénzt vagy energiát, mindig a saját hosszú távú jövőnk és jólétünk érdekében tesszük azt. A civil szféra képes hidakat építeni a különböző társadalmi szektorok, nemek, népek és nemzetiségek között. Kiemelte továbbá, hogy, aki valamilyen nonprofit szervezetben tevékenykedik, az ott szerzett tapasztalata gyakran egyetemi diplomával ér fel. Az munkaerőpiacon helyzeti előnyben vannak azok, akiknek van szervezeti tapasztalatuk.

A jelenleg Tótvázsonyabn tartózkodó háromszéki önkéntes szintén a Zöld Nap Egyesület ajánlásával jutott ki oda. Becsek Júlia Brigitta legfőbb tevékenységeit főként a grafikai munkák teszik ki, mint például a videózás, fotózás és azok szerkesztése, ezen kívül pedig rendszeresen vállal munkát a helyi könyvtárban is.

Becsek Júlia Brigitta is Háromszékről került ki Tótvázsonyba önkéntesnek | Fotó: Facebook

„Akik önkéntesek szeretnének lenni, azoknak mindenképp azt tanácsolom, hogy legyenek nagyon határozottak, ne féljenek új dolgokat kipróbálni, legyenek merészek és belevalók. Mindenképp nagy bátorság elszakadni az otthoniaktól, és egyedül belevágni valami újba” – fejtette ki a háromszéki önkéntes.

A Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesületet 2002-ben alapították, a Balatontól 8 kilométerre, Veszprémtől 12-re található. Harminc tagot számlálnak, két alkalmazottjuk, egy közfoglalkoztatott dolgozójuk és általában három EVS-önkéntesük van.

Munkahelyük a település központjában található egy 180 négyzetméteres tetőtérben, amely két irodából, könyvtárból, teleházból, közösségi teremből, illetve kiszolgáló helységekből (vécé, konyha, kamra, előtér) áll.

Foglalkoznak helyi újság, helyi televízió működtetésével, kisfilmek készítésével. Emellett a helyi civileket segítik, teleházat és könyvtárat működtetnek, ifjúsági klubjuk van. Kulturális programjaik a kis alkalmi zenés koncerttől a háromnapos Savanyó Jóska Napig sokféle programot felölel. Szociális munkáik között legjelentősebb az 5 hetes nyári napközi a helyi iskolásoknak. Térségi munkákban a környék 6-8 települése bekapcsolódik. Esetleges nemzetközi programjaik Székelyföldre és Németországba vezetnek.

Az vállalkozó szellemű önkéntesek erre a linkre kattintva tájékozódhatnak a lehetőségről. 

Kapcsolódók

Kimaradt?