Az elmúlt 10 év legnagyobb megbetegedési hullámát okozhatja az idei járványszezon

Az idei vírusszezon sokkal intenzívebb, mint más években, de valószínűleg korábban véget is ér – figyelmeztetnek az orvosok és a szakemberek.  Főleg a kisgyermekeket érintik a felső légúti megbetegedések, a romániai gyermekorvosok szerint az elmúlt 10 év egyik legnagyobb megbetegedési hullámát okozhatja az EU-ban a vírusidény. Dr. Fejér Szilárd kémikus-kutatót kérdeztük arról, hogy mire számíthatunk a következő időszakban.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter korábban már felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly kevesebb vírusos fertőzést regisztráltak, hozzátette: idén számítottak is a fertőzéses esetek emelkedésére.

Dr. Fejér Szilárd szerint az esetek növekvő száma annak köszönhető, hogy tavaly „kimaradt egy influenzaszezon”. A koronavírus-járvány miatti korlátozásoknak és megszorításoknak köszönhetően a vírusok nem tudtak terjedni, emellett kötelező volt a védőmaszk viselése is, amely nagy mértékben hozzájárult a védelemhez.

Illusztráció: Adobe Stock

„Ezért történik az, hogy most hirtelen nagyon sokan megbetegednek. Mondhatnánk, hogy idén azok is megfertőződhetnek, akik tavaly megúszták az influenzaszezont, ehhez pedig hozzáadódik az idén megfertőződött emberek száma” – magyarázta a szakértő.

Valószínűleg megterheli a kórházakat az idei járványszezon, hiszen többen kerülhetnek kórházba, mint a korábbi években – véli a kémikus-kutató, bár szerinte inkább munkahelyi, iskolai hiányzásokra kell számítani, esetleg lehet egy negatív gazdasági hatása is, hiszen sokan kieshetnek a munkából.

Jó hír azonban, hogy sokan felvették az influenza elleni oltást, főleg a veszélyeztetett csoportokat sikerült beoltani. Ennek ellenére a szezonális influenza „biztosan megemeli a halálozások számát, egy átlagos szezonhoz képest, mondjuk a duplájára emelkedhet ez a szám” – fűzte hozzá. Az egészségügyi minisztérium közlése szerint október 30-áig a veszélyeztetett csoportokhoz tartozó személyek közül 1 139 528 személyt oltottak be influenza elleni védőoltással.

Illusztráció: Kiss Gábor

Dr. Mihai Craiu, Románia egyik ismert gyermekorvosa Facebook-bejegyzésében hívta fel a figyelmet a problémára. Szerinte az elmúlt 10 év egyik legsúlyosabb megbetegedési hulláma következik az EU-ban. „Franciaországban, de az Amerikai Egyesült Államokban is tombol és pusztít az influenzaszezon”. Úgy gondolja, Romániában még csak most kezdődik a „vírusőrület”, ezért meg is fogalmazott néhány tanácsot, amelyek hasznosak lehetnek a szülők számára.

A legfontosabbak a higiéniai szabályok, ide tartozik a rendszeres kézmosás; az arc, szem, száj és orr érintésének kerülése; köhögés esetén az orr és a száj könyékkel való eltakarása, majd eldobható zsebkendővel való letakarítása. Kiemelte, a gyereket – főleg novemberben – ne vigyék játszóterekre, bevásárlóközpontokba, mivel így magasabb a kockázata annak, hogy megbetegszik a kiskorú.

Fejér Szilárd szerint a legfontosabb, hogy ne vigyék iskolába a megbetegedett gyermeket, és arra biztat, hogy nyugodtan viseljenek maszkot zárt terekben, főleg egészségügyi intézményekben, ahol sok a beteg. Ugyanakkor kiemelt figyelmet kell fordítani a szellőztetésre, hiszen ez minden légúton terjedő fertőzés ellen hatékony.

Illusztráció: Pexels

Az egészségügyi minisztérium még a tanév elején higiéniai ajánlásokat fogalmazott meg, figyelmeztetve, hogy az influenza veszélyes olyan személyek esetében, akik más betegségekben is szenvednek, például szív- és érrendszeri, tüdő- vagy cukorbetegségben.

Ajánlás például az az osztálytermek gyakori és legalább 10 percig tartó szellőztetése, a felületek tisztántartása és fertőtlenítése; ugyanakkor kerülni kell a személyes tárgyak kölcsönadását, cseréjét. Emellett tanácsos betartani a személyek közötti másfél méteres távolságot az órákon. A szülőkben rendszeresen tudatosítani kell, hogy nem javallott közösségbe küldeni a gyermeket, ha fáj a torka, vagy más légúti megbetegedés tüneteit észleli magán. Ugyanez érvényes a tanárokra és az iskolák kisegítő személyzetére is.

A tanítóknak, tanároknak azt javasolják, hogy minden reggel alaposan szemrevételezzék az osztályt, és szűrjék ki azokat a tanulókat, akik szemmel láthatóan nincsenek jól (lázrózsás az arcuk, köhögnek stb.) Ezeket a gyerekeket el kell különíteni, és értesíteni a szülőket.

Az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek, a betegség lázzal, hidegrázással, izomfájdalommal, fejfájással, étvágytalansággal jár, amelyet köhögés, orrdugulás, hányás vagy hasmenés is követhet. Súlyos szövődmények bármely életkorban előfordulhatnak, bizonyos személyeknél azonban nagyobb ennek a kockázata. A veszélyeztetett csoportokba tartoznak az öt éven aluli gyermekek, valamint a krónikus betegségekben szenvedők (kortól függetlenül), a várandós nők és a 65 éven felüliek. Az influenza elleni vakcina hatékonysága 70–90 százalék közé tehető, az oltott személy életkorától függően.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?