Az alapításra emlékeztek a Sapientia – EMTE kolozsvári karán
Fennállásának 21. évfordulóját ünnepelte szombaton a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem. Az ünnepségen Bocskai István-díjat kapott Brendus Réka kurátor, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, valamint együttműködési és Makovecz-szerződés is létrejött a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Sapientia – EMTE között, amely teljes szemeszteres részképzéseket, valamint részképzős tanulmányutakat kínál a hallgatók számára más, határon túli magyar nyelvű felsőoktatási intézményekben.
A Sapientia Szenátusa 2012-ben hozta létre a Bocskai István-díjat, amelyet az egyetem alapításában és fejlesztésében kifejtett érdemekért adományoz a vezetőtanács vagy a karok javaslata alapján. Bocskai-díjban részesülhetnek a Sapientia EMTE munkatársai vagy olyan egyetemen kívüli személyek, akik döntő módon járultak hozzá az intézmény fejlődéséhez. Méltatásában dr. Tonk Márton, a Sapientia – EMTE rektora úgy fogalmazott, hogy Brendus Réka az önzetlen segítség embere, akinek a tárgyszerűség határozza meg a munkáját. Úgy vélte: munkája nélkül a határon túli magyar felsőoktatás nem jutott volna oda, ahol ma tart.
Brendus Réka köszönő beszédében megemlítette: 22 és fél évvel ezelőtt az erdélyi történelmi magyar egyházak vezetői nagyot álmodtak, amikor az egyetem létrehozását eltervezték. „Álmaikat mára a valóság túlszárnyalta, de mindig vannak új álmok” – mondta. Úgy vélte: nincs is nagyobb erőre szükség, mint hogy merjünk nagyot álmodni. Örömének adott hangot amiatt, hogy egy ideje részese lehetett az álmok megvalósításának, és az erdélyi magyar jövőépítésnek.
A kolozsvári ünnepség résztvevőit Tonk Márton rektor köszöntötte. Beszédében visszaemlékezett az elmúlt egy évre, felelevenítve a nehézségeket, a koronavírus-járvány időszakát és a kihívást, amit a százszázalékos jelenléti oktatásra való visszatérés jelentett. „Újabb kihívás, melyet sikerrel vettünk, hisz fennállásának történetében egyetemünk első ízben nyerte el a legmagasabb fokú akkreditációs indexet, azaz a kiemelt bizalmat jelentő intézményi besorolást” – tette hozzá Tonk Márton. Bejelentette, hogy a Sapientia – EMTE, a Partiumi Keresztyén Egyetem és a Protestáns Teológiai Intézet immáron egy szövetséget képeznek, melynek keretei között tanul a Romániában magyar nyelvű képzésben résztvevő egyetemi hallgatók egyharmada. Felhívta a figyelmet arra, hogy a most megkezdett tanév sem lesz mentes a kihívásoktól, melyeket a ,,sapis szellem” jegyében az előző évhez hasonlóan is sikerrel fognak venni.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, a Sapientia Alapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: „Az egyetem fennállása óta egészen különös utat tört magának az erdélyi magyar közoktatásunk intézményrendszerében. Az itt folyó oktatói munka, a programkínálat, az ezzel szervesen összefüggő eredményesség európai mértékkel mérve is elismerésre méltó.”
CSAK SAJÁT
Hankó Balázs helyettes államtitkár, a magyarországi Innovációs és Technológiai Minisztérium képviselője kifejtette: a külhoni felsőoktatás intézmények átfogó célja sem lehet más, mint a magyar fiatalok megtartása és a magyar nemzet külhoni megerősítése. Hozzátette, hogy ,,Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely, Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy képviseletében létrejött egy olyan felsőoktatási intézményrendszer, amelynek stratégiai irányítása a magyar közösség kezében van. Célunk az, hogy a közeljövőben a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem a legnagyobb képzési központja legyen a romániai állami és magán felsőoktatásban.”
Az ünnepség során tiszteletbeli professzori kinevezésben részesült Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, Buglya Sándor társult Sapientia EMTE-oktató, Balázs Béla-díjas rendező, valamint kiváló oktatói díjban részesült dr. Szabó László Zsolt adjunktus, tanszékvezető. A 2021-ben elkezdett hagyományhoz híven idén is rektori dicséretben részesültek az adminisztrációban dolgozók, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak: Székely Kinga és Bóna Emese, a rektori hivatal munkatársai, Dobos Piroska, a kolozsvári kar főtitkára, valamint Molnár Ferenc labortechnikus.
A Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2001. október 3-án nyitotta meg kapuit, az intézményi akkreditációt követően a szenátus ezt a napot az Egyetem Napjává nyilvánította.