Államelnökjelöltek vitája: mérgezett nyilak, távol maradók, felkészült és következetes Kelemen Hunor

Hétfőn este, hat nappal az államelnök-választás előtt zajlott a jelöltek televíziós vitája. Elemzések sora látott napvilágot a résztvevők teljesítményéről. A legnagyobb meglepetés Ludovic Orban bejelentése volt, miszerint visszalép, és pártja – a Jobboldal Ereje (FD) – Elena Lasconit támogatja az elnökválasztáson.

Az elemzők elmarasztalják a két kormánypárt vezérét, hiszen Marcel Ciolacu (PSD) és Nicolae Ciucă (PNL) nem vett részt a vitán. Abban egyetértenek, hogy Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államelnök-jelöltje felkészült és szókimondó volt, lényegre törő válaszokat adott. Mircea Geonă független jelölt és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje folyamatosan „mérgezett nyilakkal” támadták egymást. Cristian Diaconescu független jelölt „nagy államférfiként” próbált mutatkozni, de rezignáltnak tűnt. George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és jelöltje, a jelenlegi hatalom, vagyis a Ciolacu-Ciucă tandem ellenfeleként pozicionálta magát.Fotók: Kelemen Hunor Facebook oldala

A kampányműsort a Digi24 hírtelevízió és a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem szervezte. A televízió beszámolója szerint a vita nézettségének csúcsa akkor volt, amikor 645 ezer néző követte.

Kelemen Hunor jó elnöke lenne az országnak

Az ismert újságíró és elemző Cristian Tudor Popescu a Facebook-oldalán szigorúan és élésen értékelte az államelnök-jelöltek teljesítményét. A legkritikusabb Elena Lasconival volt, hangsúlyozva, bebizonyította, hogy a külpolitikában és a honvédelemben felkészületlen. „Azt hiszem, kizárólag a szánalom és az együttérzés ösztönözne arra, hogy rá szavazzak” – mondta, majd ironikusan hozzátette, a javára visszalépett Ludovic Orban bizonyára vállon veregeti magát.

Mircea Geoană független jelöltet sem kíméli, szerinte ugyanazt szajkózza, soha nem unja meg „saját zsenialitását” fitogtatni. George Simiont tartja a találkozó nyertesének, meglátása szerint a szavazóit az sem zavarja majd, hogy az AUR elnöke nincs tisztában a fogalmakkal és szerinte a heteroszexuális pár férfi-férfi, vagy nő és nő kettőse. Cristian Diaconescu hozta ugyan formáját, de fáradtnak és rezignáltnak tűnt.

Továbbá úgy értékelt, Marcel Ciolacu jól tette, hogy nem vett részt a vitán, hiszen válaszolnia kellett volna a Nordis-botránnyal kapcsolatos kérdésekre, Nicolae Ciucă viszont tévedett, amikor távol maradt, hiszen amúgy sem volt veszítenivalója. Cristian Tudor Popescu ugyanakkor megállapította, Kelemen Hunor felkészült, következetes, komoly és jó szándékú. „Még mindig úgy gondolom, hogy jó elnöke lenne Romániának” – írta értékelésében.

Mesteri húzás volt Ludovic Orban visszalépése

Ludovic Orban lépése nemcsak államférfiúhoz méltó, mesteri húzás volt, hanem „édes bosszú” Klaus Iohannis és a két kormánypárt elnökei ellen, értékelt Radu Hossu politikai tanácsadó, PR-szakértő, aki korábban az USR elnöki tisztségéért is megméretkezett. Állítását azzal indokolja, hogy ezzel a lépéssel megnőtt annak az esélye, hogy Elena Lasconi bejusson az államelnök-választás második fordulójába. „Szubjektív” elemzését ő is a Facebookon tette közzé, és a jelöltek második fordulóba jutásának esélyeit latolgatta.Szerinte, Mircea Geoană arrogáns és agresszív volt a versenytársaival és az újságírókkal, az elvárásaitól alulmaradt a teljesítménye. Mindössze 0,1%-ra taksálja esélyeit, hogy továbbjut a második fordulóba. Elena Lasconi teljesítményét „látszólag” gyengének ítéli, de úgy látja Geoanára rávert, az elvárásainak megfelelő teljesítményt nyújtott, és 43,9% az esélye, hogy bejut a második fordulóba. Kelemen Hunor teljesítményét szintén az elvárásainak megfelelőnek ítélte, hangsúlyozza, hogy szókimondó volt, összefüggő és lényegre törő válaszokat adott, de nulla az esélye, hogy bejut a második fordulóba. George Simion meglepően felkészültnek bizonyult, Ciucă-Ciolacu fő ellenfeleként pozicionálta magát, a második fordulóba jutásának a valószínűsége: 50,5%.

Cristian Diaconescu megpróbált kivételes államférfiként mutatkozni, de sokszor fárasztó és unalmas volt, a 2. fordulóba jutás valószínűsége: 0%.

Nicolae Ciucă távolmaradása rontja az esélyeit, ha részt vesz a vitán, még mindig lett volna lehetősége arra, hogy megmentse a kampányát és ezáltal a politikai karrierjét. A második fordulóba jutásának valószínűsége 0,3%. Marcel Ciolacu távolléte nem befolyásolja a második fordulóba jutási esélyeit, ez továbbra is 99,9%, véli az elemző.

A nagy megfutamodók Iohannis „örökesei”

Az elmúlt hónapokban megrendezett „nagy bábszínház”, a PSD és a PNL állítólagos konfliktusa bukott: Marcel Ciolacu jelenlegi és Nicolae Ciucă volt miniszterelnök megfutamodott az összecsapás elől, értékelt Matei Udrea.

Az újságíró szerint a gesztusnak több jelentése is van: Ciolacu és Ciucă ezzel minden kétséget kizáróan újra megerősítik, hogy ők a Iohannis-korszak folytatói – ugyanazt a felelősség, a verseny, a vita és a választók elől való menekülést választják, amit a jelenlegi elnöktől láttak.

Emlékeztet, hogy Iohannis a 2019-es választásokon egyetlen választási vitában sem vett részt, több mint két éve nem szervezett sajtótájékoztatót, és 2021 óta nem mutatkozott a különleges szolgálatok által nem ellenőrzött közterületeken.Fotó: Agerpres
„Ciolacu és Ciucă viselkedésükkel megmutatták a választóknak, hogy mire számíthatnak, ha bármelyikük elnök lenne: még legalább 5 évig „Iohannis-stílusban”, magyarázatok nélkül, elszigetelve, a nép akaratát és érdekeit figyelmen kívül hagyva vezetnék az országot. .

A hétfő este történtek után minden épeszű embernek rá kellene jönnie, hogy bárki jobb lenne, mint ez a kettő. Romániának nincs szüksége újabb 5 évig egy távolmaradóra a Cotroceni-palotában” – összegez az elemző.

Ki beszél az emberek valós gondjairól?

A hétfő esti vitát Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is értékelte. Facebook-bejegyzésében azt írta: „A tegnap esti vita újra bebizonyította, amit mindig is tudtunk: Kelemen Hunor az egyetlen jelölt, aki az emberek valós gondjairól beszél. Hol volt Ciolacu és Ciucă, amikor a választók kérdéseire kellett volna válaszolni? Hogyan akarják az embereket képviselni, ha kerülik a vitát? És mi van Lasconival, aki USR-elnökként még a saját, átgondolatlan, kisközösségeket felszámoló törvénytervezetét sem érti? Fogalma sincs, miről szól, és mit jelent, Hunor kellett felvilágosítsa”.

Antal Árpád megállapította, szomorú, hogy az embereknek ilyen jelöltek közül kell választaniuk. „Nekünk nincs okunk aggódni – Kelemen Hunor az egyetlen, aki nem cirkuszi porondon lép fel, hanem az emberek között, az emberekért dolgozik. Válasszuk azt, aki a valóságot látja, és nem fél szembenézni vele!” – összegzett.

Kelemen Hunor a Facebook-oldalán ezzel a bejegyzéssel tette közzé a vitán készült fotóit: „Cirkusz vagy józan ész?”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?