FRISSÍTVE – Alkotmányosnak ítélte a taláros testület az új oktatási törvényeket

Az Alkotmánybíróság szerdán alaptalannak minősítette az új oktatási törvénytervezetekkel kapcsolatos óvásokat, és megállapította, hogy a jogszabály alkotmányos. Az USR és a Jobboldal Ereje ugyanis úgy próbálta elakasztani az oktatási törvényeket, hogy a alkotmányossági óvást emelt a májusban megszavazott jogszabályok esetében. FRISSÍTÉS: Szabó Ödön szerint kisebbségi szempontból előrelépést jelentenek az új törvények.

Az Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Jobboldal Ereje azt állította, hogy a közoktatási és a felsőoktatási törvényben számos alkotmányellenes passzus található, amelyek korlátozzák a gyermekek oktatáshoz való hozzáférését, valamint megsértik a jogegyenlőség elvét.

Illusztráció |Fotó: Agerpres

„Megtámadtuk az új oktatási törvényeket az alkotmánybíróságon, mert diszkriminatívak. Hátrányosan megkülönböztetik a szegény diákokat, akiknek nincs pénzük magánórákra a középiskolai felvételi előtt. Megkülönböztetik a meleg ételt biztosító iskolák tanulóit azoktól a diákoktól, akik nem ilyen szerencsések. Megkülönböztetik a biztonsági őrt megfizető iskolák diákjait azoknak a tanintézeteknek a tanulóitól, amelyeknek nincsenek erre anyagi lehetőségeik” – fejtette ki korábban Ştefan Pălărie USR-s szenátor.

Az Ab szerdai közleményében azonban leszögezi: „Az oktatási törvény nem hagyja figyelmen kívül a jogegyenlőség elvét és nem korlátozza az oktatáshoz való jogot". A taláros testület ugyanakkor hozzátette: az alkotmánybírák egyhangúlag elutasították az USR és a Jobboldal Ereje által megfogalmazott alkotmányossági óvásokat.

Szabó Ödön: erre a döntésre számítottunk

Szabó Ödön parlamenti képviselő, oktatási szakpolitikus a Maszolnak elmondta, a taláros testület megfelelő módón elemezte az alkotmányossági bírálatokat. Úgy véli, a panaszosoknak nem volt igazuk azokban a kérdésekben, amelyekben bírálták a törvény alkotmányosságát.

Az USR és a Jobboldal Ereje kifogásolta a tanulók kicsapásának lehetőségét is. A parlamenti képviselő kiemelte, a „panaszosok elfelejtették elmondani”, hogy ez nem egy végleges döntés, ugyanis a törvény értelmében csak a legsúlyosabb esetekben függeszthetik fel a diákot, akkor is maximum egy évre.

„Kisebbségi szempontból is nagyon jó hírnek tartom az alkotmánybíróság döntését, hiszen az új tanügyi törvényekben sikerült megőrizni a magyar közösség már meglévő jogait, ugyanakkor egy sor tanügyi kérdésben – akár a felsőoktatásban, akár a közoktatásban – előrelépés történt. Fontos, hogy kidolgozzanak egy románnyelv-tanulási programot, ehhez pedig finanszírozást kell biztosítania a kormánynak” – emelte ki Szabó Ödön. Hozzátette, az is pozitív, hogy a kisebb iskolák számára nem egy normatív, diáklétszám alapú, hanem intézményalapú finanszírozást biztosítanak.

A felsőoktatásban sikerült rendezni az anyanyelven való felvételizés kérdését, így a kisebbségekhez tartozó diákoknak anyanyelven szervezik meg a felvételi vizsgákat a romániai egyetemeken. Ugyanakkor külön helyet kell biztosítani a kisebbségek számára azokon a szakokon, ahol egyébként nincs anyanyelvű oktatás. „Ezen újítások pozitív előrelépést jelentenek” – fejtette ki Szabó Ödön.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?