Alig néhány hét alatt hoztak létre ukrán iskolát Kolozsváron

Július közepén indította el kísérleti projektjét néhány közösségszervező ukrán fiatal, élükön Kseniia Shyriaieva-l, aki az oktatási tér projektmenedzsere, a UA School in Cluj elnevezésű iskola új igazgatója. A helyi ukrán közösség a Royal School termeiben kapott helyet, minden héten három alkalommal, hétfőn, szerdán és pénteken tanulnak 9.30 és 14 óra között, és 130 ukrán diák jár hozzájuk, elsőtől tízedik osztályig.

Az iskolát néhány hét alatt szervezték meg, ennyi idő alatt állították össze az órarendet, toboroztak tanárokat, önkénteseket, fordítókat, mindehhez sehonnan sem kaptak anyagi támogatást. Az ősztől pedig 260 újabb diák csatlakozik hozzájuk, a tervük pedig az, hogy addig valamilyen módon akkreditálják az iskolát, mondta Kseniia Shyriaieva projektmenedzser.

Kseniia Shyriaieva | A szerző felvételei

Kseniia Shyriaieva-l az iskolában találkoztunk, ami délelőtt nyüzsgött a szülőktől és gyerekektől. A kicsik futkároztak, játszottak, viccelődtek, mindenki mosolygott, a felnőttek beszélgettek, mintha egy teljesen elszigetelt burokban élnének és közben nem is lenne háború. Kseniia Shyriaieva elmesélte, hogy a Royal School már március végén gondolkozott azon, hogy hogyan segítsen a helyi ukrán közösségnek. Mindenki abban reménykedett, hogy majd nyitnak egy iskolát, de a vezetőséggel való első találkozáskor – valamikor májusban – hamar kiderült, hogy nagyon szívesen felajánlják az iskola termeit, minden segítséget megadnak, viszont nekik kell létrehozniuk és működtetniük az iskolát.

„Ekkor már volt 85 szülő, aki azt mondta, hogy biztosan hozná a gyerekét az iskolába, de mindannyian meglepődünk, a szülők sem voltak felkészülve arra, hogy nekünk kell iskolát létrehozni” – emlékezett vissza Kseniia. A fiatal lány amúgy 29 éves, marketingesként, szervezőként dolgozott korábban, emellett nemzetközi konferenciákat is lebonyolított, de oktatási központ létrehozásában nem volt korábban tapasztalata. Romániában érkezése után hamar belekezdett a közösségszervezésbe, ő is részt vett a TIFF-en működő ukrán street food utca megszervezésében, de szerveztek ukrán vásárt a fellegvári Electric Garden-ben és a sétatéri kaszinóban is.

A gyerekek végre közösségben vannak, a szülők pedig tudnak dolgozni

A Royal School vezetőivel szervezett találkozó után Kseniia Shyriaieva hamar elkezdte a munkát a csapattal. Tanulókat, oktatókat, önkénteseket toboroztak, és nagyjából egy hónap alatt találtak is tanárokat, akikkel 5–6 alkalmas találkozót tartottak, hogy elkészítsék az iskolai programot, az ukrajnai tanügyminisztérium által kiadott program alapján. Mostanra sikerült elég jól megszervezni az iskolát: lett saját adminisztrátoruk, a szülőket koordináló emberük, a tanulási folyamatnak is van felelőse, a diákoknak pedig koordinátora, akárcsak egy rendes iskolában.

„Minden nap éjjel 2–3-kor feküdtem le, annyian hívtak, annyi mindent kellett szervezni, hatalmas munka volt. Nagyon nehéz volt a dokumentációs időszak, több mint száz szülőnek kellett a papírjait elintézni, szerződéseket írni, tantervet kitalálni. Most végre kicsit nyugalom van, elkezdődött a tanítás” – magyarázta a projektmenedzser.

Jelenleg hétfőn, szerdán és pénteken van oktatás, 9.30-tól 14 óráig, első osztálytól tízedikig. Első osztályban jelenleg 23 gyerek tanul, itt vannak a legtöbben, míg a tízedikben csak hárman tanulnak, ez a legkisebb osztály. Jelenleg összesen 130 diák jár hozzájuk. Kseniia azt is elmondta, nagyon jó érzés látni, hogy működik az iskola, amin annyit dolgoztak, jönnek a gyerekek, vannak tanárok, és mindenki sokkal boldogabb: a gyerekek végre közösségben vannak, a szülőknek több szabadidejük van, így tudnak munkát keresni és dolgozni, mert nem kell a gyerekre vigyázniuk.

Azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy ez az iskola még csak egy próbaprojekt, ugyanis szeptemberben kezdődik az igazi tanítás, egyelőre csak az anyagokat ismétlik a gyerekekkel, vagy azokat tanulják meg, amik a háború kitörése óta kiestek. Emellett próbálják kitalálni, hogy hogyan működjenek még hatékonyabban, ugyanis szeptembertőr sokkal több gyerek iratkozott be, körülbelül 260 jelentkezési lapot nyújtottak be eddig. Ősztől pedig heti öt nap fog zajlani az oktatás, akár csak egy rendes ukrán iskolában.

Osztálytermekre és anyagi támogatásra van leginkább szükségük

„Azt akarjuk, hogy a gyerekek részesüljenek ukrajnai oktatásban, tanulják az ukrán nyelvet, valamint szeretnénk, hogy ha vége a háborúnak, és visszamehetünk Ukrajnába, folytatni tudják az iskolát, lehetőleg nem túl nagy lemaradással. Ahhoz pedig itt kell folyatniuk a tanulást, itt kell iskolába járniuk. Ezt megtehetnék online is, de azt láttuk a pandémia alatt, hogy az nagyon rossz hatással van a gyerekekre. Most egy hatalmas traumán mentek keresztül, szükségük van társaságra, barátokra, meg kell tanulniuk, hogy hogyan kell kapcsolatokat létesíteni, ezért nagyon fontos az iskola” – vélte Kseniia.

Sajnos, mint mondta, szeptembertől a Royal School csak akkor tudja számukra biztosítani a termeket, amikor ők végeztek az oktatással, tehát valamikor 16 óra után, ami már nagyon késő, főleg az általános iskolásoknak. Most minden erejükkel azon dolgoznak, hogy őszig találjanak egy helyet, ahol állandó jelleggel berendezhetik iskolájukat. „Most a legfontosabb probléma, amit meg kell oldanunk őszig, hogy találjunk egy helyet, aztán pénzt kell szereznünk, hogy fizessük a tanárokat, adminisztratív személyzetet, akik eddig ingyen dolgoztak, önkéntes alapon. Szeretnénk egy buszt is bérelni, mert nagyon sokan Szászfenesen laknak, és messze van az iskola, de persze ez a legkisebb gond most” – mondta.

Szeptembertől kétszer ennyi tanárra is szükség van, hiszen a diákok száma is legalább megduplázódik, és azt is ki kell találniuk, hogy hogyan tudják kifizetni a tanárokat, és hogyan tudják akkreditálni az iskolát. Jelenleg több ötletük van erre, először küldeni akarnak egy levelet az ukrajnai tanügyminisztériumnak, hogy tegyenek valamit az ügyben, hiszen a szülők nagyon szeretnék, hogy kapjanak dokumentumot arról, hogy a gyerekük folytatta a tanulást a háború alatt.

Azon is gondolkoznak, hogy minden szülő külön próbálja meg megbeszélni a gyereke iskolájával ezt, de az is lehet, hogy keresnek egy iskolát Ukrajnában, ahol van akkreditált online oktatás, és év végén vagy félév végén online le tudják ellenőrizni a gyerekek tudásszintjét, akik így kaphatnak egy ukrán igazolást erről. „Nagyon nehéz most, a minisztérium nem tudja, hogy mit csináljon, és sajnos kevés kezdeményező ember van. Romániában amúgy 15–20 város van, ahol elkezdték ugyanezt a folyamatot, egy akkreditált ukrán iskola létrehozását” – mesélte Kseniia, aki meg is mutatta a weboldalt.

A gyerekek sokkal zárkózottabbak lettek a háború miatt

Kseniia Shyriaieva beavatott az iskola működésének minden részletébe, az osztálytermeket is sorra megmutatta. Mint mondja, a tanárok próbálnak interaktív módon tanítani, és azt látják a gyerekeken, hogy nagyon élvezik ezt az újfajta módszert. Az oktatók amúgy nagyrészt mind ukrán nemzetiségűek, és mind valóban tanárok, velük dolgozik öt fordító, akik inkább az angol- és romántanároknak segítenek, akik helyiek, és nem tudnak ukránul. Az iskolában amúgy első perctől kezdve úgy döntöttek, elkezdik a romántanulást is. „A kisiskolásoknak volt a legnehezebb tanárt találni, valamint angol- és romántanárt, pedig azt hittük, ez lesz a legkönnyebb. Csak egy héttel a megnyitás előtt találtunk négy angoltanárt” – részletezte Kseniia.

A projektmenedzser kitért arra is, hogyan viselik ezt az egész helyzetet a gyerekek. Mint mondja, úgy tűnik a gyermekek jól vannak, mert a szülők próbálják megvédeni őket, de persze legbelül vannak problémáik, befolyásolja őket a háború. A szülők elmondása alapján pedig az tapasztalható, hogy a gyerekek sokkal zárkózottabbak lettek a háború miatt, ám most, hogy elkezdődött az iskola, vannak, akik már összebarátkoztak és emiatt egy kicsit könnyebb mindenkinek.

„Mindenkinek nagyon hiányoztak az emberi interakciók már a pandémia alatt is, és a háború még egy lapáttal rátett erre. Nagyon nehéz most a gyerekeknek, elfelejtenek barátkozni, az online világon kívül élni. Az iskola ebben is segít nekik, most már vannak olyanok is, akik Mariupolból például csak az iskola miatt ide akarnak jönni, Kolozsvárra” – mondta. 

Hozzátette, azon is gondolkoznak, hogy létrehozzanak egy alapítványt, hogy a különböző támogatásokat fogadhassák, de még rengeteg kérdésük van ezzel kapcsolatban.

Kseniia Shyriaieva-t a +380973489988-as telefonszámon lehet elérni WhatsAppon vagy Viberen, romániai száma a következő: +40737914360, ugyanakkor emailen is fel lehet venni vele a kapcsolatot a ksshiryaeva1993@gmail.com címen. Mint mondja, bármilyen adományt szívesen fogadnak az iskola számára, ugyanakkor várják az önkénteseket, és bárkit, aki bekapcsolódna a segítségnyújtásba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?