Aktív magyar közösség él a szilágysági Lecsmér településen
Egy éve új lelkész került a szilágysági Lecsmérre. A krasznai származású Juhos Barnabást teológiai éveit követően a Márkaszék községhez tartozó kis magyar faluba helyezték ki. Azóta számos építő jellegű tevékenységet, programot kezdeményezett és rendezett, felélénkítve ezáltal a helybéliek mindennapjait, életét. Elmondása szerint az a vágya, hogy a közösséget a krisztusi lelkület formálja.
Nemrég, október 8-án az időseket köszöntötték a településen, szombaton faültetésen vett részt.
„Legutóbb a református egyház az idősek találkozóját rendezte meg, amit gyülekezeti nap előzött meg Sólyomkőváron, melyen minden korosztály képviseltette magát. Az idősek találkozóján közel 160-an vettek részt, vallástól függetlenül, és e jeles eseményen 40 hetven év fölöttit, valamint három 50 éve házas, házaspárt köszöntöttek felekezettől függetlenül, a zsúfolásig megtelt kultúrotthonban” – mesélte Juhos Barnabás helyi lelkész.
Az eseményen a 100 éves Máté Bálint bácsit is megünnepelték, aki előző nap érte el a csodálatos kort. A megható ünnepségen mindenki felállva énekelte neki: „Áldjon meg téged, áldjon az Úr”, majd egy tortával és köszöntésekkel lepték meg az idős bácsit, mesélte a lelkész. Lecsmérről sokan úgy vélik, a szennyezett levegő miatt korán eltávoznak az emberek, ezért a fiatalok egy része más településen alapít családot. Ezt cáfolja meg Bálint bácsi és a több 90 év fölötti személy, aki a településen él. A helyi lelkész elmesélte, bár személyesen nem volt alkalma jól megismerni az ünnepeltet, aki két éve családjával Bihar megyébe él, de elmondta, az eddigi beszélgetés során az idős bácsi arcán hálát látott. Erre, és erős hitére utaltak szavai is. Ugyanez hangzott el a köszöntőben is. Akik ismerik, ugyanezt nyilatkozták róla.
„Megbeszéltük, ha Isten úgy akarja, akkor jövőre is felköszöntjük, és ezt Bálint bácsi is így gondolja, mert tudja, érzi, hiszi, hogyha Isten azt akarja, hogy életben maradjon és megünnepeljük a 101-ik életévét, akkor az úgy lesz” – mesélte a lelkész.
Ezer facsemetét ültettek
Szombat délelőtt közel 30 helybéli vett részt a településen rendezett faültetési akción. A program helyi kezdeményezésre jött létre. Molnár Krisztián ötletgazda elmesélte, hasonló tevékenység már tíz éve is volt, akkor 200-300 személy gyűlt össze, és vett részt a programban.
„Fiatal, értelmes, nyitott lelkészünk van, akivel tavasszal szemétgyűjtést rendeztünk a faluban. Akkor megbeszéltük, hogy ősszel facsemetéket kellene ültetni, és most, hogy beköszöntött az ősz, megkerestem, megbeszéltük, majd szóltunk Jóska bácsinak, aki az ötlet megvalósításában segített. Felvette a kapcsolatot az illetékesekkel, a támogatókkal, ezáltal a hétvégén 1000 facsemetét ültettünk” – mesélte Krisztián. A közel ötárnyi kijelölt, kitisztított területen 50-60-an gyűltek össze, fiatalok és gyermekek egyaránt, a helybélieken kívül Márka településről, de messzebről is érkeztek önkéntesek, hogy ezer facsemetével gazdagítsák a települést. A tősgyökeres, lecsméri születésű Krisztián elmondta, negatív és pozitív oldala is van a településnek. Bár vannak, akik elköltöznek a levegő minősége miatt, másokat vonz a falu, az ottmaradásra sarkallja, mert nagyon jól fizetett munkahelyet és nyugdíjat biztosít a kőolajkitermelő vállalat.
A csemeteültetési akción részt vett Seres Dénes parlamenti képviselő és Szilágyi Róbert, a Szilágy Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke is. A képviselő elmondta, örül a kezdeményezésnek, mert ez a közösség és a környékbeli közösségek sokat szenvedtek a levegő minősége, szennyezettsége miatt. Ez az akció hozzájárul az életminőség javításához, ugyanis minden személynek, lakosnak joga van a tiszta levegőhöz, a jó életkörülményhez. Három éve a képviselő kezdeményezésére elfogadták, a 2017-ben benyújtott törvénymódosító javaslatot, mely szerint a Szilágy megyei Lecsmér település lakói két évvel korábban mehetnek nyugdíjba, ha 30 éve élnek vagy 15 évet dolgoztak a településen. A kedvezőtlen helyzetű települések listájára a parlamenti képviselő előterjesztésére Márkaszék község, ezen belül Lecsmér is felkerült, az évtizedek óta zajló kőolajkitermelés miatt.
Nyitókép: Wkipédia
CSAK SAJÁT