Akadozik az uszodaépítési program Bihar megyében

Hiába van meg a pénz is a beruházásokra, a hétből eddig egyetlen tanmedencét sem sikerült befejezni és átadni Bihar megyében, holott a 2018-tól beindult építkezésekre egy-egy éve volt a kivitelezőnek. A csúszás ellenére van, ahol a munkálatoknak mindössze az egyharmadával végeztek.

A megyei önkormányzat közel négy évvel ezelőtt kezdeményezte azt a programot, amelynek részeként valamennyi Bihar megyei városban tanuszodát terveztek építeni. A építkezések kivitelező cégek hiányában nehézkesen indultak be. Sokáig csak egyetlen cég jelentkezett a meghirdetett tenderekre, így ez kezdhette meg a didaktikai céllal létrehozandó fedett medencék megépítését. 

Székelyhídon már az utolsó simításoknál tartanak | Fotók: megyei önkormányzat

A Bihar megyei tanács sajtóirodája küldött ki értesítést arról, hogy hol milyen stádiumban találhatók a beruházások. Kiderült, a helyzet Székelyhídon a legkedvezőbb, itt ugyanis 95 százalékban elkészültek, már az utolsó simításoknál tartanak. Tavaly májusban Vitályos Barna, a megyei önkormányzat alárendeltségében működő Hosszú Távú Fejlesztési Igazgatóság vezetője úgy becsülte, hogy az őszi iskolakezdésre elkészül a székelyhídi tanuszoda, azonban a koronavírus-járvány miatt sem iskolakezdés nem lett, sem az uszodát nem sikerült befejezni.

Az építkezésre egyébként beruházásonként egy év állt a kivitelező rendelkezésére. A székelyhídi tanuszoda megépítésének támogatási szerződését 2018 decemberében írta alá a kivitelezővel a megyei tanács akkori elnöke és a fejlesztési igazgatóság vezetője, így normális esetben már 2019 végére el kellett volna készülnie.

Az uszoda látványterve

Hasonlóan a székelyhídihoz, akadozott a beruházás a többi városban is. A dél-bihari Diófáson (Nucet) gyakorlatilag a székelyhídival egyszerre kezdődött a beruházás, de ott még rosszabb a helyzet jelenleg, a munkálatok mindössze a 70 százalékát sikerült elvégezni, több mint egy évnyi késéssel együtt. Vaskohszikláson a tanmedence-építéssel 55 százalékban végeztek, Belényesben pedig még rosszabb a helyzet, itt a munkálatok mindössze a 40 százaléka készült el.

Mihályfalván is el vannak maradva a munkával

Margittán és Érmihályfalván némileg jobb a helyzet, mindkét városban 55 százalékos a kivitelezés mértéke, már állnak a falak, amelyeknek a külső szigetelését végzik és következik a tetőszerkezetet tartó betonkoszorúk kiöntése, majd a tetőzet megépítése. Nagyszalontán, ahol szinte a legkésőbb kezdődött meg a beruházás, jelenleg 35–37 százaléknyi munkával végeztek, hamarosan kezdik a falak építését – közölte a megyei önkormányzat.

Székelyhídon, Belényesben, Vaskohszikláson, Margittán, Nagyszalontán és Érmihályfalván két medencés uszodát építenek, míg Diófás annak idején a kisebbik tervet, a fél olimpiai medencét tartalmazót választotta. A nagyszalontai uszoda esetében a Davinci Kft. nyerte el a kivitelezés jogát, míg az összes többi fedett medencét a Costa Voc impex Kft. építi.

Így áll az építkezés Nagyszalontán

Amikor a még Pásztor Sándor vezette megyei tanács közel négy évvel ezelőtt meghirdette az uszodaépítési programot a városok számára, a helyi képviselőtestületek két terv közül választhattak. Az egyikben egy 25x12,5 és egy 6x12,5 méteres medence található, a kisebbik kifejezetten a kisgyermekek úszásoktatására, míg az egyszerűbb tervben csak egy fél-olimpiai medence szerepelt. Élesden, mivel a város már rendelkezik fedett uszodával, úgy határoztak, hogy a közigazgatásilag hozzá tartozó Feketeerdőn létesítsenek sportkomplexumot – ennek az építése is megkezdődött, de arra nem tértek ki a megyei tanácsi utolsó közleményben, itt éppen hogy állnak a munkálatokkal.

Az eredeti tervek szerint valamennyi beruházást a Bihar Megyei Tanács finanszírozta volna, ám bukaresti közbejárásra az RMDSZ Bihar megyei képviselőinek sikerült kieszközölniük állami finanszírozást az építkezésekre. A keretösszeg, mintegy 35,7 millió lej meg is érkezett a Hosszú Távú Fejlesztési Igazgatósághoz, amelyet megbízott a megyei önkormányzat a beruházások lebonyolításával.

A helyi önkormányzatoknak is hozzá kellett járulniuk a projektekhez a területek biztosításával és közművesítésével, valamint az építkezés végeztével a területrendezéssel, parkolók kialakításával.

(Címlapképen a félig megépült margittai tanuszoda)

Kapcsolódók

Kimaradt?