ANI elemzés: Hány és milyen jármű szerepel a vagyonnyilatkozatokban?
Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) által készített elemzés szerint az idei évben több mint 411 000 személygépkocsit jelentettek be a vagyonnyilatkozatokban – de szerepeltek traktorok, egy 1936-os Gnome Rhone motorkerékpár, egy mozdony, valamint két világháború közötti és korabeli járművek is.
Az autók átlagkora 14 év. Az összes jármű 0,2%-át adományként tüntették fel, köztük 27 darab három évnél fiatalabbat.
„A 2022–2025 közötti időszakban az elektronikus úton, az eDAI platformon keresztül kitöltött vagyonnyilatkozatok nemcsak az átláthatóság eszközei voltak, hanem digitális infrastruktúránk számára is kihívást jelentettek: szöveges adatfolyamok ezreit kellett értelmes, koherens vagyoni képpé alakítani – és megérteni a mögöttük húzódó történeteket. Egy big data-alapú feldolgozórendszer segítségével az adatokat kinyertük, rendeztük és kategorizáltuk a hivatalos besorolások és szemantikai logika alapján. A nyers szövegből szabványosított adatbejegyzés lett, a folyamat során pedig automatizált tisztítási, értelmezési és szortírozási lépéseken mentünk keresztül – ahol minden vessző és gépelési hiba algoritmikus akadályt jelentett” – közölte hétfőn az ANI közleményében.
Kapcsolódó
Az elemzés 411.302 bejelentett személygépkocsit tartalmaz 2025-re. A személygépkocsik átlagkora 14 év, míg az egyéb járműveké (teherautók, motorkerékpárok, ATV-k stb.) 16 év, idézi a közleményt a News.ro.
A legnépszerűbb autómárkák listája:
- Volkswagen – a teljes állomány 15,64%-a, átlagkor 16 év
- Dacia – 10,65%, átlagosan 12 év
- Skoda – 10,15%, szintén 12 év
- Opel – 8,81%, átlagosan 17 év
- Ford – 7,9%, átlagkor 15 év
A hivatalos közlemény szerint a tízezernyi adat között valódi ritkaságok és történelmi darabok is előkerültek: 86 Ferrari és Lamborghini jármű, amelyek azonban nem sportautók, hanem traktorok; egy 1936-os Gnome Rhone motorkerékpár, amelynek technológiája repülőgépmotorokból származik, több mint 1000 lóerős teljesítménnyel; továbbá egy mozdony is szerepelt a nyilatkozatokban.
A dokumentum szerint bár a vagyonnyilatkozatok elsőre unalmasnak tűnhetnek, de „ha olyan rendszerrel dolgozunk, amely úgy »olvassa«, mint egy elemző, olyan sebességgel, mint egy szerver, és a korábbi tapasztalatokra épít, akkor lenyűgöző történetek bontakozhatnak ki belőlük.”
„Ha ez az elemzés a kíváncsiak és a járműrajongók számára egyfajta különleges olvasmányként szolgálhat az autós preferenciákról és mechanikai ritkaságokról, a nehéz munka mégis az ellenőröké, akik értelmezik, ellenőrzik és összefüggésekbe helyezik az adatokat. Ők azok, akik – a kuriózumokon túl – valóban hozzájárulnak a közszféra magas integritásának fenntartásához” – tette hozzá az ANI.
CSAK SAJÁT