A székely zászló miatt akasztással fenyegető Tudose lehet a PSD választási karmestere
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kampánymenedzsere és európai parlamenti listavezető is lehet Mihai Tudose. A politikust 2018-ban lemondásra kényszerítették a miniszterelnöki pozícióból. Az erdélyi magyarok számára Tudose politikai munkásságából elsősorban „akasztós” kijelentése maradhatott emlékezetes.
Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára Mihai Tudose lehet a PSD kampánymenedzsere a 2024-es választási „szuperévben”. A sajtóértesülést az érintett sem cáfolta. A jelenleg európai parlamenti képviselőként tevékenykedő Tudose a Prima News hírtelevízió vasárnap esti műsorában azt mondta, ebben a pozícióban a párt kampánystratégiáját kell kidolgoznia és érvényesítenie. Cáfolta ugyanakkor, hogy ő döntene a PSD EP-jelöltlistájáról.
Korábban a News.ro portál úgy értesült, Mihai Tudose lesz a szociáldemokraták listavezetője a jövő júniusban esedékes európai megmérettetésen. A második helyre Carmen Orbant, Marcel Ciolacu miniszterelnök egészségügyi kérdésekkel foglalkozó tanácsadóját tartják esélyesnek. A harmadik helyet Victor Negrescu európai parlamenti képviselő, az Európai Szocialisták alelnöke töltené be.
Tudose 2017 júniusa és 2018 januárja között töltötte be a miniszterelnöki pozíciót, a Liviu Dragneával akkori pártgelnökkel való konfliktusa után kényszerült lemondásra. A 2019-es európai parlamenti választásokon a Victor Ponta vezette Pro Románia színeiben szerzett EP-mandátumot. Miután Marcel Ciolacu lett a szociáldemokraták elnöke, visszatért a PSD-be. Mihai Tudose múlt héten jelentette be, hogy indul egy új brüsszeli mandátumért. Azt mondta, reméli, több mint harminc százalékos választási eredménnyel végez az élen a PSD.
Tudosét a magyarok elsősorban botrányos magyarellenes kijelentéséről ismerik. 2018 januárjában a székely zászló közintézményekre való kitűzésével kapcsolatban azt nyilatkozta: ha az lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is. Az akkori miniszterelnököt a Realitatea hírtelevízióban a telefonon keresztül kérdezték Székelyföld autonómiájáról. „Ugyanaz lesz a válaszom, mint amikor, nem tudom milyen nap alkalmából, zászlót próbáltak kitűzni. Ekkor világossá tettem, hogy ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is". A kijelentést követően az RMDSZ lemondásra szólította fel a kormányfőt, a magyar külügyminisztérium pedig berendelte a budapesti román nagykövetet.
Kevéssel a botrányos kijelentés után Liviu Dragnea lemondásra kényszerítette Tudosét, de a döntésnek alig volt csupán köze a magyarellenes nyilatkozathoz, már jó ideje megromlott ugyanis a pártelnök viszonya a kormányfővel. Tudose távozása sem sikerült zökkenőmentesen. A sértődött politikus alig néhány órával azelőtt jelentette be lemondását, hogy történelmi látogatásra érkezett Romániába Japán miniszterelnöke. Abe Shinzo személyében ugyanis először járt Bukarestben japán kormányfő. Tudose lemondása miatt Abét senki nem fogadta a román kabinet részéről.
Mihai Tudosét zaklatással és hatalommal való visszaéléssel vádolta júniusban egyik volt asszisztense. Mint arról a Maszol beszámolt, a történetet az Europa Liberă portál hozta nyilvánosságra, s a nő védelme érdekében a kitalált Florina néven hivatkozott a képviselő egykori asszisztensére, akit állítása szerint a főnöke megpróbált megfélemlíteni, szóbeli és lelki bántalmazáshoz is folyamodott. A hölgy végül otthagyta a munkahelyét. A nő szexuális ragadozóként írta le a politikust, aki folyamatosan utalásokat tett, megpróbálta meghódítani, szexista megjegyzésekkel zaklatta, este későn mondvacsinált ürüggyel kopogott be a szobájába, egy másik asszisztensét pedig ismételten megalázta. Tudose azzal védekezett, hogy ez egy „frusztrációkkal tele történet”, és azt állította: ő rúgta ki a munkatársát.
CSAK SAJÁT