A szavazatok 99 százalékát feldolgozták: elsöprő fölénnyel nyert George Simion – Nicușor Dan lesz az ellenfele
George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) jutott be a döntő versenybe az államelnöki tisztségért – derül ki az Állandó Választási Hatóság honlapján valós időben közzétett adatokból.
A 2025-ös elnökválasztás első fordulóját elsöprő fölénnyel, közel 41 százalékos eredménnyel George Simion nyerte, a listavezető és az AUR jelöltje több mint 3,8 millió szavazatot kapott. A két hét múlva esedékes második fordulóban a független Nicușor Dan lesz az ellenfele, aki 86 ezer szavazattal legyőzte a kormánykoalíció jelöltjét, Crin Antonescut.
Mint megírtuk, elemzők szerint az AUR államfőjelöltje indul jobb eséllyel. Sajtóhírek szerint Antonescu kudarca miatt máris ellentétek alakultak ki a két nagyobbik koalíciós pártban. Hétfőn 13 órakor rendkívüli tanácskozást tart a PSD, a PNL és az RMDSZ.
Crin Antonescu a kormánypártok jelöltje a szavazatok 20,07 százalékát, a független Victor Ponta a 13,05%-át szerezte meg.
A többi jelölt eredménye:
* Elena Lasconi (Mentsétek meg Romániát Szövetség) – 2,68%
* Lavinia Șandru (PUSL) – 0,64%
* Daniel Funeriu (független) – 0,53%
* Cristian Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt) – 0,39%
* Sebastian Popescu (Új Románia Párt) – 0,28%
* John-Ion Banu Muscel (független) – 0,23%
* Silviu Predoiu ((Nemzeti Akció Ligája Párt) – 0,18%.
A külföldi körzetekben még nagyobb Simion fölénye
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint a külföldi körzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek 92,64 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 59,57 százalékát (489.921 szavazat) szerezte meg az elnökválasztás első fordulójában.
A második helyen Nicuşor Dan független jelölt áll 216.254 szavazattal (26,29 százalék), őt a Románia, előre szövetség jelöltje, Crin Antonescu követi 58.896 szavazattal (7,16 százalék), a negyedik pedig a Mentsétek meg Romániát Szövetség jelöltje, Elena Lasconi 27.435 szavazattal (3,34 százalék), számol be az Agerpres hírügynökség.
A további sorrend:
* Victor Ponta (független jelölt) – 20.148 szavazat (2,45 százalék)
* Daniel Funeriu (független jelölt) – 2784 szavazat (0,34)
* Cristian Terheş (Román Nemzeti Konzervatív Párt) – 2533 szavazat (0,31)
* Lavinia Şandru (Szociálliberális Humanista Párt) – 2026 szavazat (0,25)
* Sebastian Popescu (Új Románia Párt) – 999 szavazat (0,12)
* John-Ion Banu Muscel (független jelölt) – 851 szavazat (0,10)
* Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Ligája Párt) – 625 szavazat (0,08).
Ezek a következő lépések
Az elnökválasztás menetrendje szerint a szavazás befejezését követő három napon belül, legkésőbb május 6-án éjfélig lehet kérvényezni a választások érvénytelenítését választási csalásra hivatkozva. A kérelmet a politikai pártok, politikai vagy választási szövetségek, a nemzeti kisebbségek szervezetei és a választásokon részt vevő jelöltek nyújthatják be. A kellően megindokolt és bizonyítékokkal ellátott kérelmet az Alkotmánybírósághoz kell benyújtani.
Kapcsolódó
A Központi Választási Iroda május 8-án nyújtja be az Alkotmánybíróságnak a jegyzőkönyvet, a megyei választási irodák, a bukaresti kerületek választási irodái, a külhoni szavazókörzetek választási irodája és a szavazókörzetek választási irodái által megállapított és központosított szavazási eredmények jegyzőkönyveivel együtt.
A Központi Választási Irodától kapott aktát és a választási csalás miatti érvénytelenítési kérelmek elbírálását követően a CCR érvényesíti a választásokat, és közzéteszi az eredményeket a Hivatalos Közlönyben.
Legkésőbb május 9-ig nyilvánosságra hozzák a választások második fordulójában részt vevő két jelölt nevét és vezetéknevét, valamint a választások időpontját.
Május 9-én kezdődik a második forduló választási kampánya. A választásokra május 18-án kerül sor. A legtöbb érvényes szavazatot kapott jelöltet megválasztottnak nyilvánítják.
CSAK SAJÁT