Simion magabiztosan nyerte az első fordulót, Nicușor Dannal mérkőzik a döntőben
Magabiztos győzelmet aratott a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában George Simion AUR-elnök. A második helyen, szoros versenyben Nicușor Dan végzett, megelőzve Crin Antonescut.
Negyven százalékos eredménnyel nyerte az elnökválasztás első fordulóját George Simion. Nicușor Dan közel 21 százalékkal a második helyen végzett, néhány tízezer szavazattal előzte csak meg a kormánykoalíció jelöltjét Crin Antonescu. Victor Ponta 14, Elena Lasconi 3 százalékot ért el.
A május 18-i döntő fordulóban George Simion és Nicușor Dan mérkőzik meg. Elemzők szerint az AUR államfőjelöltje indul jobb eséllyel. Sajtóhírek szerint Antonescu kudarca miatt máris ellentétek alakultak ki a két nagyobbik koalíciós pártban. Hétfőn 13 órakor rendkívüli tanácskozást tart a PSD, a PNL és az RMDSZ.
Mint ismert, az alkotmánybíróság tavaly decemberben érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, így a választási folyamat teljes egészében újraindult. A novemberi első forduló eredményei szerint Călin Georgescu és Elena Elena Lasconi küzdött volna meg a második fordulóban, azonban az alkotmánybíróság szerint a választási folyamatot annak teljes időtartama alatt számos szabálytalanság jellemezte, befolyásolták a választási kampány átlátható és tisztességes jellegét, és figyelmen kívül hagyták a finanszírozására vonatkozó törvényi előírásokat.
CSAK SAJÁT
Nicușor Dan: „Bejutottam a második fordulóba”
Nicușor Dan Facebook-oldalán reagált a választás első körének eredményére, nem sokkal azt követően, hogy megelőzte Crin Antonescut a második helyen kijelentette: „Bejutottam a második fordulóba.” Bukarest főpolgármestere köszönetet is mondott ezért azoknak, akik bizalmat szavaztak neki.
Crin Antonescu elismerte a vereségét
Crin Antonescu szerint a részeredmény visszafordíthatatlan, a kormánykoalíciós pártok közös jelöltje elismerte vereségét miután a szavazatok 97 százalékos feldolgozottságánál Nicușor Dan megelőzte a második helyen. „A szavazatok beszélnek, az állampolgárok beszéltek. Úgy gondolom, hogy emelt fővel távozom ebből a versenyből. Az emberek szavazatát tiszteletben kell tartani” – mondta.
Nicușor Dan beelőzte Crin Antonescut
Nicușor Dan beelőzte Crin Antonescut, s a második helye már biztos, csak az a kérdés, mennyi szavzattal előzi meg a koalíció jelöltjét. George Simion-Nicușor Dan döntő lesz május 18-án.
A külföldi szavazókörzetekben Simion vezet
A diaszpóraszavazatok közel hetven százalékos feldolgozottságánál változatlanul George Simion (59,13 százalék) vezet Nicușor Dan (26,01 százalék) és Crin Antonescu (7,57 százalék) előtt.
Székelyföldön Antonescu nyert
Hargita, Kovászna és Maros megyékben már megszámolták az államelnök-választás első fordulójában leadott szavazatokat, és mindhárom megyében a kormánykoalíciós pártok közös jelöltje, Crin Antonescu végzett az első helyen George Simion és Nicușor Dan előtt.
Zárul az olló Antonescu és Dan között
Már csak kevesebb, mint harmincezer szavazatnyi különbség van Antonescu és Dan között, s a külföldről érkező voksok Bukarest főpolgármesterének kedveznek.
Nicușor Dan átvette a vezetést Kolozs megyében
Országos szinten már 95 százalékos a szavazatok feldolgozottsága, a jelöltek közötti sorrend viszont változatlan: George Simion vezet (39,96 százalék), Crin Antonescu (20,92 százalék) és Nicușor Dan (20,20 százalék) között pedig rendkívül szoros az állás. Bukarest főpolgármestere különben átvette a vezetést Kolozs megyében George Simiontól.
Simion a Financial Times-nak: elnökként Georgescut jelöli kormányfőnek
George Simion a Financial Times című lapnak adott interjúban egyebek mellett azt is elmondta: Călin Georgescut jelöli miniszterelnöknek, ha megválasztják államfőnek.
90 százalékos feldolgozottság: Simion 40,13 százalék, Antonescu 21,13 százalék, Nicușor Dan 19,45 százalék
A szavazatok 90 százalékos feldolgozottságánál sem változott a sorrend a jelöltek között, George Simion viszont már 3 milliónál több voksot tudhat magáénak, amivel 40,13 százalékkal áll az élen Crin Antonescu (21,13 százalék) és Nicușor Dan (19,45) előtt. Utóbbi két jelölt között csökkent a különbség, ugyanakkor némiképp változott a térkép is, Bihar megyében Antonescu átvette a vezetést George Simionnal szemben. Jelenleg tehát Bihar, Szatmár, Maros, Hargita és Kovászna megyékben vezet Crin Antonescu, az ország többi megyékében és a diaszpórában viszont George Simion áll az első helyen.
George Simion vezet a diaszpórában is
A diaszpórában 30 százaléknál tart a szavazatok feldolgozottsága, ott szintén George Simion áll az élen (58,04), de a második helyen Nicușor Dan áll (26,82 százalék), Crin Antonescu 7,77 százalékkal a harmadik.
Dan egyre inkább behozza hátrányát Antonescuval szemben
Már csak 150 ezer szavazt előnye maradt Crin Antonescuval Nicușor Dannal szemben. A szavazataszámlálás trendje növekvő, amit Dant illeti és stagnál Antonescunál. Azaz Bukarest főpolgármestere lassan, de folyamatosan hozza be hátrányát.
75 százalékos feldolgozottság: Simion „bevette” az országot, Székelyföldön azért Crin Antonescu vezet
Már 75 százalékos feldolgozottságnál tart a szavazatszámlálás, George Simion pedig szinte az összes megyében vezet. Az AUR vezér neve mellett már több mint 2,3 szavazat szerepel, ami 40,99 százalékkal helyezi az első helyre. A kormánykoalíciós pártok közös jelöltje, Crin Antonescu 1,2 millió szavazattal 21,49 százalékon áll a második helyen, míg Nicușor Dan független jelölt 1 millió szavazattal 17,90 százaléknál tart a harmadik helyen.
Szinte az összes megyében George Simion vezet. Hargita, Maros és Kovászna, továbbá Szatmár megyében „kékült” csak be a térkép, ott Crin Antonescu áll az első helyen.
Clarice Dinu: Nicușor Dan nem jelent kihívást George Simion számára a második fordulóban
Clarice Dinu, a Hotnews főszerkresztője hat pontban foglalta össze véleményét a választások kapcsán:
-
A PSD-nek és a PNL-nek abszolút többsége van a polgármesterek körében, de úgy tűnik, nincs jelöltjük a második fordulóban.
-
A szakadás Marcel Ciolacu & társai és a párt között nyilvánvaló. A PSD-sek Victor Ponta mellett kampányoltak.
-
Marcel Ciolacu, akinek az utóbbi fél évben érdemtelenül megbocsátottak, most már nem menekülhet: elveszíti a kormányt és a pártot is.
-
Nicușor Dan olyan jelöltnek tűnik, aki nem jelent kihívást George Simion számára a második fordulóban. A PNL, a PSD és Victor Ponta sok szavazója az AUR vezetője felé fog fordulni.
-
A PNL csak akkor nem tűnik el, az az, ha a PSD és az AUR szövetségre lép George Simion győzelme esetén.
-
Ha Nicușor Dan nyer, akkor lehetséges, hogy a PNL vállalja a kormányzást – esetleg egy Ciolacu nélküli PSD-vel vagy a szociáldemokraták hallgatólagos támogatásával –, talán Bolojan lehet a miniszterelnök, és kénytelen lesz meghozni azokat a kemény intézkedéseket, amelyekre a közeljövőben szükség van. A PSD újra megerősödik. Az AUR is növekedni fog. A négy év múlva (vagy akár előbb – az előrehozott választások sincsenek kizárva) esedékes parlamenti választásokat a PSD és az AUR fogja dominálni.
Marcel Ciolacu: Antonescu ott lesz a döntőben
A Románia, előre szövetség jelöltje, Crin Antonescu bejut az elnökválasztás második fordulójába – jelentette ki a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke – írja az Agerpres.
„Meglátják, hogy Antonescu úr ott lesz a döntőben” – mondta a kormányfő az újságíróknak a kampányszékhelyről való távozásakor.
Arra a kérdésre, hogy a koalíció jelöltje eredményének tükrében szándékában áll-e lemondani a tisztségéről, Ciolacu azt válaszolta: „Miért kellene lemondanom? Én nem indultam a választáson.”
Ciolacu ugyanakkor „komolytalannak” nevezte Victor Pontát. „Egy párttagnak tiszteletben kell tartania a párt döntéseit. (...) Megosztotta a szavazatokat. Ha nem így történt volna, Antonescu végzett volna az első helyen” – szögezte le a PSD elnöke.
George Simion: „a románok felemelkedtek”
Rendkívülinek nevezte az exit poll felmérések adatainak vasárnap esti közzététele után George Simion az elnökválasztás első fordulójának eredményét. Az AUR-vezér szerint „ez több volt mint egy választás, ez a bátorság bizonyítéka volt”. Szerinte ez a választási győzelem a „román méltóság győzelme”, úgy véli, hogy a „románok felemelkedtek”.
Gyorsan halad a szavazatszámlálás
Gyorsan halad a szavazatok számlálása alig egy órával az urnazárást követően már megszámlálták a szavazatok felét. Az Állandó Választási Hatóság adatai egyelőre tükrözik az exit poll felmérések előjelzéseit: George Simion már meghaladta az egymillió voksot, 42,28 százalékkal áll az élen. 50,26 százalékos feldolgozottságnál Crin Antonescu 22,53 százalékkal a második, míg Nicușor Dan 15,57 százalékkal a harmadik. Victor Ponta 14,75 százalékkal a negyedik.
Kelemen Hunor: Bízok abban, hogy Antonescu a második fordulóban van
Kelemen Hunor szerint meg kell várni, hogy megszámolják a szavazatokat, de bízik abban, hogy a kormánykoalíciós pártok közös jelöltje, Crin Antonescu a második körbe jut és ott legyőzi George Simiont.
Az RMDSZ elnöke az államelnök-választás első fordulóját követően az Erdély TV-nek azt mondta, hogy nem kommentálná az exit-poll felméréseket, mivel azok a cégek, amelyek elkészítették, néhány hónappal ezelőtt „eléggé melléfogtak”. Kelemen Hunor nyilván a tavalyi, végül érvénytelenített államfőválasztásra utalt, amikor is a végeredmény teljesen felborította az előzetes várakozást.
„Meg kell várnunk, hogy megszámolják a szavazatokat, akkor tudunk többet mondani” – jelentette ki, ugyanakkor hangsúlyozta azt is: bízik abban, hogy Crin Antonescu a második fordulóba jut és a második fordulóban legyőzi az AUR párt elnökét, George Simiont. „Mert másképp a magyar közösségnek és az országnak nehéz élete lesz. Ma a tét, hogy minden szavazatot megszámolva lássuk azt, hogy Crin Antonescu a második fordulóban van. Bízok abban, hogy két hét múlva még nagyobb mozgósítással, még nagyobb erőbedobással, meg lehet nyerni az elnökválasztást” – mondta Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke köszönetet mondott ugyanakkor a magyar közösségnek azért, hogy nagy számban szavaztak Crin Antonescura, a PNL-PSD-RMDSZ koalíció jelöltjére. Ez szerinte fontos a második kör szempontjából, fontos volt ahhoz, hogy Crin Antonescu a második fordulóba jusson. Szerinte, ha az arányokat nézzük, akkor az élvonalban van a magyar közösség. „Meg fogják látni, hogy a magyar közösség 70-80 százalékban megszavazta a koalíció jelöltjét” – vélekedett Kelemen Hunor, aki éles harcra számít a május 18-ai második fordulóban.
Nicușor Dan: még hosszú út áll előttünk
Óvatosságra intett az urnazárást követő nyilatkozatában Nicușor Dan.
Crin Antonescuhoz hasonlóan Nicușor Dan szerint is óvatosan kell kezelni az exit poll felméréseket, amelyeket urnazárást követően hoztak nyilvánosságra.
Az államelnök-választás első fordulóját követően gratulált a szavazóközösségeknek, hiszen szerinte a demokrácia közösségekről, az ő problémáikról, vágyaikról szól. „Nekünk, politikusoknak még hosszú utat kell megtennünk, hogy elérjünk az általunk képviselt közösségek törekvéseihez” – jegyezte meg, köszönetet mondva támogatóinak, azoknak, akik kampányát pénzadománnyal támogatták és az önkénteseknek.
Victor Ponta: talán Simion ezúttal nem futamodik meg az elnökjelölti vitától
Victor Ponta, aki a közvélemény-kutatási eredmények szerint a szavazatok mintegy 14 százalékát szerezte meg az államfőválasztás első fordulójában, azt várja, hogy a második forduló előtt is legyen elnökjelölti vita, amin George Simionnak részt kell majd vennie.
A politikus az exit poll eredmények közzététele után tartott sajtónyilatkozatában közölte, hogy tudomása szerint sokan nem mertek válaszolni a közvélemény-kutatók azon kérdésére, hogy kire adták le voksukat. Szerinte ez arra utal, hogy nagy bajok vannak Romániában, amiért a kormányzó pártokat okolta, mert „megfélemlítették az embereket”.
Meglátása szerint a legfontosabb, hogy legyen újra elnökjelölti vita. „Talán ezúttal Simion úr nem futamodik meg, és az emberek a tények ismeretében szavaznak majd” – fogalmazott az egykori PSD-s kormányfő. Végezetül elmondta, véleménye szerint hétfőtől csökken a kormánypártelnökök által a választókra gyakorolt nyomás. Majd végszóként ismét a kormányt ostorozta.
Elena Lasconi: a romániaiaknak mindig igazuk van
Elena Lasconi, az USR elnöke az elnökválasztás első fordulójának exit-poll eredményei után azt mondta, hogy „a romániaiaknak mindig igazuk van”, és nem volt hajlandó megmondani, hogy Nicușor Danra szavazna-e, ha a főváros jelenlegi polgármestere bejut a második fordulóba.
„Felteszem a kérdést: mi változott az elmúlt hat hónapban az állami intézményekben. Nekem úgy tűnik, hogy semmi, nincs elszámoltatás arról, ami tavaly történt” – mondta Lasconi, utalva a 2024 novemberi elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítésére. Az USR vezetőjét arról kérdezték, hogyan fog szavazni abban az esetben, ha Nicușor Dan bejut a második fordulóba: „Meglátjuk, ki jut be a második fordulóba, mi is várjuk a számlálást. Majd a számlálás után megmondom. Holnap beszélünk” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy hogyan kommentálja a Nicușor Danról közzétett fotós botrányt, Elena Lasconi így válaszolt: „Nicușor Dan hálás lehet nekem”.
Crin Antonescu: a győzelmet nem az exit poll felmérések döntik el
Lekötelezve érzi magát Crin Antonescu, aki köszönetet mondott a szavazatokért, amelyeket az államfőválasztás első fordulójában kapott.
A kormánykoalíciós pártok közös jelöltje urnazárást követően hangsúlyozta, hogy a demokrácia küzdelmet jelent, de nem szabad elfelejtenünk, hogy mind állampolgárai vagyunk ennek az országnak. A győzelem nem az exit poll felmérések döntik el, minden szavazatot megszámolnak és az alapján dől el a végeredmény – hangsúlyozta.
Ismételten megköszönte mindenkinek, aki szavazott, azoknak akik a nevére voksoltak, és bízik abban, hogy közösen folytatják a választások második körében.
A tavalyinál nagyobb volt a választási kedv
Tavaly novemberben, a végül érvénytelenített államfőválasztás első körében 52,55 százalékos volt a részvételi arány, 9,45 millióan voksoltak, de több mint százezerrel kevesebben tették külföldön mint idén, amikor is közel egymillió szavazat érkezett a diaszpórából. Az Állandó Választási Hatóság hivatalos adatai szerint ezúttal több mint 9,5 millióan éltek a szavazati jogukkal, ami 53,21 százalékos részvételi arányt eredményezett.
Urnazárásra készülnek
Hamarosan urnazárás, az Expert Forum viszont aláhúzta, hogy akik 21 órakor még sorban állnak, jogukban áll voksolni. A választókörzet két illetékese ellenőrzi majd, hogy várakoznak-e szavazók a helyiségben vagy előtte. Ők leadhatják majd a voksukat, de azokat akik 21 óra után állnak be a sorba már nem fogadják. A külföldön szavazók számára fontos tudni, hogy ezúttal mindenhol egységesen romániai idő szerint 21 órakor lesz urnazárás.
Nem tülekednek a Kézdiszékiek a szavazóhelyiségekben
A sereghajtók között van Kovászna megye és Kézdiszék fővárosa, Kézdivásárhely sem „remekel”, ami az államelnökválasztási részvételi kedvet illeti: 23 és 31 százalék között mozog a választókerületekben megjelentek száma. A vidék valamivel jobban szerepel, de ez általában így szokott lenni.
Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Tamás Sándor még délelőtt leadta a voksát az oroszfalvi iskolában, ezt követően pedig ezt nyilatkozta: „Nem elég hallgatni, de beszélni kell. Nem elég távol maradni, de szavazni kell. Nem elég lapítani, de ki kell állni az ügyeink mellett. Ha falhoz állítanak, akkor is szembefordulunk a magyargyűlölőkkel. Arra szavaztam, hogy visszaszorítsuk magyargyűlölők előretörését! Erre biztatok minden jóérzésű magyar embert, éljen szavazati jogával!”
Meghaladta az 50 százalékot a részvételi arány
Urnazárás előtt egy órával meghaladta az 50 százalékot a részvételi arány. Az Állandó Választási Hatóság adatai szerint 20 órakor több mint 9,1 millióan voksoltak, közülük 939 ezren küföldön.
Ilfov megyében 63,7, Giurgiu megyében 55,38, Argeș megyében 52,43, Olt megyében 50,72 százalékos a részvétel, míg az erdélyi megyék közül Kolozs megye vezet 52,67 százalékos részvételi aránnyal. Szatmár, Hargita, Máramaros, Kovászna továbbra is 40 százalék alatt áll.
Kelemen Hunor: még adott a lehetőség, hogy a magyarlakta megyék felzárkózzanak az országos átlaghoz
Kevés idő van már urnazárásig, ezzel együtt pedig arra, hogy leadjuk voksunkat az elnökválasztás első fordulójában, de még mindig ott a lehetőség, hogy a magyarok lakta megyék felzárkózzanak az országos átlaghoz – közölte Kelemen Hunor hivatalos közösségi oldalán.
Az RMDSZ elnöke kifejtette, itt a lehetőség arra, hogy a magyar szavazók megteremtsék annak a lehetőségét, hogy a második fordulóban, két hét múlva le tudják győzni a magyarellenes jelöltet. „Így nem veszítjük el mindazt, amit 35 év alatt sikerült közösen felépítenünk” – fogalmazott.
AEP: 47,21 százalék volt a részvételi arány 19 órakor
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 19 óráig 8.492.879 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 47,21 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában.
Városon 5 132 675-en, vidéken 3 360 204-en voksoltak. Mozgóurna segítségével 84 550 választópolgár szavazott.
A szavazatukat 19 óráig leadó választók közül 7 596 649-en (42,23 százalék) az országban, 896 230-en külföldön járultak az urnákhoz.
Magas volt a részvételi arány a következő megyékben:
- Ilfov - 58,40 százalék;
- Giurgiu - 50,28 százalék;
- Argeş - 49,18 százalék;
- Kolozs - 48,53 százalék;
- Olt - 47,25 százalék.
A legkevesebben a következő megyékben mentek el szavazni:
- Vaslui - 29,69 százalék;
- Szatmár - 32,45 százalék;
- Kovászna - 33,78 százalék;
- Botoşani - 34,61 százalék;
- Máramaros - 36,29 százalék.
Bukarestben 44,27 százalék volt a részvételi arány 19 órakor. A részvételi adatok valós időben követhetők a www.roaep.ro oldalon. A 2024-es elnökválasztás utólag érvénytelenített első fordulójában 19 órakor 49,01 százalék volt a részvételi arány.
CSAK SAJÁT
Szavazásra buzdít Cseke Attila
„Nekünk, magyaroknak fontos, hogy ki lesz az ország elnöke. Láthattuk, mi történik akkor, amikor egy olyan ember az államelnök, aki nem tisztel, nem szeret bennünket, nem érti a magyar közösség értékteremtő mivoltát” – hívta fel a figyelmet Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Hozzátette, május 4-én az a kihívás, hogy egy olyan jelöltet juttassunk be a második fordulóba, aki először a román politikum részéről üzent nekünk, megtisztelt bennünket, partnerként néz ránk, és aki értékeinket is érti. „Ne hagyjuk, hogy a magyarellenes erők kerüljenek hatalomra, ne hagyjuk, hogy a következő öt, de akár tíz évben is olyan elnöke legyen Romániának, aki magyarellenes retorikával fogja vinni az ország vezetését” – magyarázta.
Senki sem elég oroszbarát – elemezte az elnökválasztást az orosz állami hírügynökség
Az oroszországi TASS állami hírügynökség vasárnap elemzést tett közzé a romániai elnökválasztásokról, ebben pedig nagyrészt azt fejtegetik, hogy melyik jelölt alkalmazta a kampányban a leginkább, illetve a legkevésbé oroszbarát retorikát.
„Minden jelölt – beleértve a nacionalista George Simiont is – ellenséges álláspontot képvisel Oroszországgal szemben és elítéli az ukrajnai különleges katonai műveletet” – írja vasárnapi elemzésében az orosz hírügynökség. Hozzáteszik, hogy egyik államfőjelölt sem foglalt állást az Oroszországgal való kapcsolat normalizálása mellett, Románia külpolitikája annak EU-s és NATO-tagságán alapszik, és Bukarest viszonyát Oroszországhoz Brüsszel és Washington befolyásolja.
A hírügynökség vonalat húz a jelöltek között – nacionalista és Európa-barát táborba sorolva őket, kiemelve, hogy Simion az egyetlen igazi nacionalista közöttük, akit ellenfelei populizmussal, sovinizmussal és szélsőségességgel vádolnak.
Szilágy megye: kevesebben szavaztak, mint tavaly ilyenkor
A 18.00 órás eredmények alapján Szilágy megyében több mint 75 ezren (39,52) mentek el szavazni. 50 százalék fölött volt a részvételi arány Kispetriben (96,30%), Zsobokon (82,78%), Sztánán (75%) és Vérvölgyön (50,81%.) Harminc százalék alatt van Szilágyperecsen (28,40%), Ráton (25,82%), Szilágyzovány (23,94%), Somlyóújlak (23,32%), Bürgezd (23,23%), Lecsmér (23,23%), Szilágyerked (17,21%).
Ami a városokat illeti, Zilahon, ahol polgármestert is választanak, 40,13%, Szilágycsehben 30,48%, Szilágysomlyón 30,11%, Zsibón 32,91% a voksolók aránya. (Kulcsár Mária)
Gyűlnek a szabálytalanságok a választáson: 146 bejelentés érkezett
A belügyi szervekhez összesen 146 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap, különösebb incidensek nem történtek eddig – közölte vasárnapi sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Monica Dajbog szerint 23 panaszt továbbítottak az Állandó Választási Hatóságnak (AEP) vagy az illetékes választási irodáknak. Huszonkét esetben a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetében észlelt alkoholárusítást vagy -fogyasztást jelentettek be, 21 panasz pedig a kampánycsend megsértésére vonatkozott.
Továbbra is rendkívül alacsony a részvétel több Szatmár megyei településen
Túrterebes, Mezőpetri, Egri, Halmi és Szilágypér szavazóházaiban délutánra is 20 százalék alatt maradt a szavazók aránya.
Ez azt jelenti, hogy tízből nyolcan még mindig nem éltek a szavazati jogukkal. Miközben országosan és külföldön is egyre nő a részvételi kedv, ezekben a jellemzően magyarok lakta községekben továbbra is aggasztóan alacsony az urnákhoz járulók száma.
Hargita megye 10 százalékkal le van maradva az országos részvételtől
Az országos részvétel 35–36 százalék, Hargita megye 10 százalékkal marad el ettől. Udvarhelyszék is csak 27 százalékon áll. A külföldi szavazókörzetekben másfélszeres a részvétel a tavaly decemberihez képest, és az ország nagyvárosaiban (Brassó, Temesvár, Jászvásár, Kolozsvár) este újabb hullám várható. Ez a magas részvétel a magyarellenes erőknek kedvez – mondta Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Székelyudvarhely, Székelykeresztúr, Szentegyháza, Etéd, Boldogfalva és Siménfalva is jelentősen elmarad a korábbi részvételtől.
„A következő órák döntőek. Most kell megmutatnunk közösségként, hogy számítunk, és ott vagyunk. A kérdés az, ki tudja majd legyőzni a szélsőséges jelöltet a második fordulóban – aki várhatóan az elsőt megnyeri. Minden perc számít” – véli Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
„A szavazás csak pár perc, mégis a jövőnk múlik rajta. Most dől el, hogy előre megyünk, vagy vissza a sötét múltba. Ne engedjük, hogy a szélsőségek vezessék az országot!” – részletezte.
Victor Ponta a hozzáértésre, a komolyságra és a szorgalomra szavazott
Victor Ponta független államfőjelölt azt nyilatkozta vasárnap, hogy az elnökválasztás első fordulójában a hozzáértésre, a komolyságra és a szorgalomra szavazott, „abban a reményben, hogy a jövő a miénk”.
Ponta az Argeş megyei Corbii de Piatră kolostor közelében kialakított szavazóhelyiségben voksolt, és az ezt követően közzétett Facebook-bejegyzésében mindenkit arra buzdított, hogy éljen alkotmányos jogával.
„Hiszem, hogy Isten egy áldott országot és egy áldott népet adott nekünk, most pedig megadja az erőt ahhoz, hogy jó és igazságos vezetőket válasszunk magunknak. Azt is hiszem, hogy együtt ki tudunk lábalni a jelenlegi válságból, megvédve a románok szuverén jogait, az egészséghez, az oktatáshoz, a nyugdíjhoz, a fizetéshez, az alacsony adókhoz, a jóléthez és a tisztelethez való jogukat” – fogalmazott bejegyzésében Victor Ponta. (Agerpres)
Több szavazókörzetnél elhunyt személyek szerepelnek a választói listákon
Országszerte több szavazókörzetben is elhunyt személyek szerepelnek az állandó választói listákon – nyilatkozták vasárnapi sajtótájékoztatójukon a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselői.
A párt egyik szenátora, Nicolae Vlahu szerint Bukarestben és Prahova megyében is több helyen észlelték, hogy elhunyt személyek szerepelnek a választói listákon. Hozzátette, erről konkrét bizonyítékaik vannak, az esetekről értesítették a hatóságokat. Elmondása szerint az ország minden részéről kaptak ilyen jelzéseket, a legtöbbször az elhunytak hozzátartozói jelentették ezeket a helyzeteket.
Georgiana Teodorescu EP-képviselő a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy más „klasszikus, jól bevált” csalási módszerekre is van példa. Az egyik ilyen módszer szerinte a mozgóurnával való visszaélés. „A szavazóhelyiségek megnyitását követően két óra alatt háromszor annyi igénylés érkezett a mozgóurnára, mint az előző választásokon. Argeş megyében például, ahol a 2024-es elnökválasztáson 102 ilyen kérelmet jegyeztek, ma 1400 volt” – magyarázta.
Szilágy megye: államelnököt és Zilahon polgármestert választanak
Seres Dénes parlamenti képviselő elmondta, a 2024-es év szuperválasztási év volt, a szilágysági magyarság kitett magáért, hiszen megnyerték a választásokat a Szilágyságban. Mint fogalmazott, arra az államelnök-jelöltre szavazott, aki tiszteli a magyarokat, partnerséget tud kialakítani a következő évekre, mert nagyon fontos a biztonság, a közösségünk előrehaladása, és hogy mindaz, amit eddig építettünk megmaradjon, és tovább fejlődhessen.
A zilahi polgármester-választás kapcsán kiemelte, azt a jelöltet támogatja, akivel eddig is partnerségben voltak, hiszen több mint három mandátumban magyar alpolgármestere van Zilahnak. „Jól dolgoztunk, eredményesen dolgoztunk, és remélhetőleg, hogy egy komoly politikai háttérrel tovább fejleszthetjük a várost, hogy szép és élhetőbb Zilaht építhessünk”.
Fazakas Miklós, Zilah alpolgármestere elmondta, arra a polgármesterjelöltre szavazott, aki tovább fogja fejleszteni Zilaht, aki továbbviszi azokat a projekteket, amelyeket együtt dolgoztak ki az egykori polgármesterrel, aki jelenleg parlamenti képviselő, illetve arra a polgármesterjelöltre tette a voksát, akinek képviselőivel többséget alkottak a zilahi tanácsban, és aki számára nagyon fontosak közösségünk dolgai, ügyei. (Kulcsár Mária)
CSAK SAJÁT
AEP: 32,4 százalék volt a részvételi arány 15 órakor
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 15 óráig 5 828 028 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 32,4 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában.
Városon 3 607 879-en, vidéken 2 220 149-en voksoltak. Mozgóurna segítségével 65 595 választópolgár szavazott.A szavazatukat 15 óráig leadó választók közül 5 138 275-en (28,56 százalék) az országban, 689 753-an külföldön járultak az urnákhoz. A külföldi szavazóhelyiségek helyi idő szerint péntek reggel 7 órakor nyitottak meg, és romániai idő szerint vasárnap 21 órakor zárnak be.
Magas volt a részvételi arány a következő megyékben:
- Ilfov - 39,31 százalék;
- Argeş - 34,24 százalék;
- Giurgiu - 33,04 százalék;
- Konstanca - 32,56 százalék;
- Prahova - 32,22 százalék.
A legkevesebben a következő megyékben mentek el szavazni:
- Vaslui - 19,96 százalék;
- Szatmár - 20,93 százalék;
- Kovászna - 22,64 százalék;
- Hargita - 24,03 százalék.
- Máramaros - 22,22 százalék.
Megfigyelők: többen megsértették a kampánycsendet vagy fotóztak a szavazófülkében
A VotCorect Koalíció vasárnap 12.00 óráig több mint száz bejelentést kapott, a legtöbb panasz a kampánycsend megsértésével, a lepecsételt szavazólap közzétételével, valamint a szavazóhelyiségekben tapasztalható szervezési problémákkal, többek között nem megfelelő urnákkal vagy pecsétekkel kapcsolatos.
Septimius Pârvu, az Expert Forum koordinátora arról tájékoztatta az Agerprest, hogy a Vote Monitor alkalmazáson keresztül, illetve a 0800 460 002-es számra és a www.votcorect.ro platformra vasárnap délig beérkezett több mint száz bejelentés mellett sok telefonhívást kapnak a mozgóurnáról vagy a szavazáshoz szükséges személyi iratokról érdeklődő állampolgároktól is.
Elmondása szerint több megfigyelő arra panaszkodott, hogy rendvédelmi dolgozók igazoltatták őket. Pârvu szerint ez visszaélésnek minősül, még akkor is, ha a rendvédelmi dolgozók a szavazókörzeti választási iroda elnökének kérésére végzik az igazoltatást.
Csép Éva Andrea arra szavazott, aki számít az erdélyi magyarokra a kormányzásban
A mai szavazat a jövőnkről szól – mondta Csép Éva Andrea a szavazata leadása után vasárnap. Hozzátette, voksával nemet mondott a szélsőségesekre, a megosztásra, a gyűlöletre. „Ellenben igent is mondtam” – jegyezte meg.
Az RMDSZ parlamenti képviselője kifejtette, a szavazófülkében leadott szavazatával megerősítette azt, és igennel szavazott arra az emberre, „aki tisztel bennünket, erdélyi magyarokat, aki számít az erdélyi magyarokra a kormányzásban, aki a párbeszéd híve, a biztos jövő híve”.
Csép Éva Andrea szerint azért fontos ez a nap, mert az államelnök-választás első fordulójában olyan emberre adjuk a szavazatunkat, aki a második fordulóban képes legyőzni a szélsőségeseket, képes legyőzni azt az embert, aki megosztani, szétszakítani akar, és képes elüldözni itthonról, szülőföldjükről azokat, akik az erdélyi magyarságot képezik.
„Nekünk, erdélyi magyaroknak minden szavazatunkat arra az államelnök-jelöltre kell leadnunk, aki az előrehaladást követi, aki előre mutat – és semmiképpen sem vissza a sötét múltba. Minden szavazat ma a jövőnkről szól. Gyertek, szavazzatok – szükség van mindenkire” – fogalmazott a parlamenti képviselő.
A mai szavazatunk a jövőnkről szól! Formáld te is a jövőnket! Szavazz te is! #énmárszavaztam #stopmagyarellenesek #SzavazzÚgyHogySzámítson
Közzétette: Csép Éva Andrea – 2025. május 4., vasárnap
Magyarellenes uszítás: „beszéljetek az én nyelvemen, bunkók”
A TikTokon terjed egy videó, amelyben a magyarellenesek uszítanak: „Akik Crin Antonescut támogatják, és mindenki, aki magyarul beszél… Az én országomban vagytok, beszéljetek az én nyelvemen, bunkók!
A székelyföldi megyékben nem túl nagy a szavazókedv
A jelentős magyar közösséggel rendelkező erdélyi megyék részvétele nagyon elmarad az országos részvételtől – jelentette ki Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője.
Hargita megyében 17,4 százalékos, Kovászna megyében 16,5, Maros megyében 18,7, Szatmár megyében 16,2, Bihar megyében 18,7, Szilágy megyében 19 százalékos a részvétel a 13 órás adatok szerint.
A nagyobb városok és települések között Székelyföldön Barót (13,4), Gyergyószentmiklós (13,5), Kézdivásárhely (15) és Székelyudvarhely (15,9), Bihar megyében Székelyhíd (15), Szilágyságban Kraszna (15,7), Sarmaság (16,1) Szatmárban Kökényesd (10,4), Lázári (13,4), Kaplony (14,4) maradnak el jelentősen az országos átlaghoz képest.
Szabó Ödön: Ne forduljunk vissza abba a múltba, amely csak elnyomásba vitt
Szabó Ödön parlamenti képviselő felhívta a figyelmet: 5 évről, 10 évről döntünk, nem csak az elkövetkezendő fél évről. Nagyon fontos, hogy mindannyian elmenjünk szavazni, és arra szavazzunk, aki ennek a közösségnek biztonságot tud adni.
Az RMDSZ-es politikus szerint, aki a szövetségre is számít, aki úgy gondolja, hogy részese legyen a magyar közösség is a döntéseknek, és ne csak elszenvedője legyen minden másfajta döntésnek, annak el kell mennie szavazni.
„Ne engedjük, hogy a szélsőségek Romániában megerősödve hatalomra is jussanak. Fontos, hogy mindenki ott legyen az urnáknál, és én arra szavaztam, hogy Románia előre menjen, semmiképpen ne vissza a sötét múltba. Tudjuk, mit jelentett az nekünk – nekem főleg, történészként” – fejtette ki Szabó Ödön.
A parlamenti képviselő azt is elmondta, kötelességének érzi, hogy erről tájékoztassa az embereket, és ilyenkor megkérje őket, hogy ne forduljunk vissza abba a múltba, amely csak elnyomásba vitt.
Arra a jelöltre szavaztam, aki képes a magyarelleneseket legyőzni!
Közzétette: Szabó Ödön – 2025. május 4., vasárnap
Antal Árpád: Aki ma otthon marad, az a magyarellenes jelöltet támogatja
Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint mivel itt élünk, ebben az országban, nagyon fontos, hogy ott legyünk, ahol a döntéseket meghozzák – mondta miután leadta szavazatát az államfőválasztáson.
„Fontos, hogy azt a jelöltet támogassuk, aki biztosítja számunkra, hogy kormányon maradunk, biztosítja számunkra, hogy a kormányzati támogatással, segítséggel mi, önkormányzati vezetők tudjuk fejleszteni közösségeinket” – részletezte a polgármester.
Ezt követően arra kért mindenkit, hogy vegyen részt a választásokon. „Láthatjuk, hogy a Kárpátokon túli megyékben nagyon magas a részvétel, azt is, hogy külföldön rendkívül magas a részvétel, és pontosan tudjuk, hogy a külföldiek a szélsőséges, magyarellenes jelöltet támogatják” – jegyezte meg Antal Árpád.
Tamás Sándor: ki kell állni az ügyeink mellett
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke kiemelte, nem lehet távolmaradni, szavazni kell és ki kell állni az ügyeink mellett.
„Ha falhoz állítanak, akkor is szembefordulunk a magyargyűlölőkkel. Ma arra szavaztam, hogy visszaszorítsuk a magyargyűlölők előretörését, és erre biztatok minden jószándékú embert” – mondta el Tamás Sándor, miután szavazott.
Szatmár megye az utolsó
Délután 13 óráig Szatmár megyében 46 781-en adták le voksukat, ami továbbra is az ország legalacsonyabb részvételi arányai közé tartozik.
Országos szinten a részvételi arány valamivel 21 százalék fölött van, ami több mint 3,8 millió szavazót jelent. A szavazási kedv általánosan alacsonynak számít, még Ilfov megyében sem érte el a 30 százalékot, pedig ott hagyományosan magasabb szokott lenni a részvétel. Szatmár megyében továbbra is a városokban aktívabbak a választók, míg a falvakban alacsonyabb az urnákhoz járulók aránya.
Iohannis: Remélem, jó nap lesz ez Románia számára
Klaus Iohannis és felesége, Carmen Iohannis egy nagyszebeni szavazóhelyiségben adta le voksát a vasárnapi elnökválasztáson.
A volt államfő azt nyilatkozta, hogy a választásoknak ezúttal „nagyon jól” kell lezajlaniuk, tisztán és külföldi befolyás nélkül. „Remélem, jó nap lesz ez Románia számára” – mondta Iohannis.
Szakács-Paál István: Olyan jelöltre szavaztam, akinek fontos a magyarság
Székelyudvarhely polgármestere olyan jelöltre voksolt, aki véleménye szerint, biztosítani tudja az ország stabilitását. „Látjuk azt, hogy sorsfordító időket élünk, a világgazdaság, a helyi gazdaság is eléggé akadozik. Nagyon fontos az, hogy stabil lábakon álljon Románia” – fogalmazott Szakács-Paál István.
Az elöljáró kifejtette, olyan jelöltre szavazott, „akinek fontos a magyarság, hiszen mi magyarok nem engedhetjük meg azt soha, hogy Romániának magyarellenes vezetői legyenek. Illetve egy olyan jelöltre voksoltam, akitől fogok tudni kérni segítséget, mert személyesen is megismerhettem őt” – tette hozzá Szakács-Paál István.
A polgármester szerint a szavazatával is hozzájárul ahhoz, hogy Székelyudvarhely fejlődő pályára álljon, „hogy minden téren megmutassuk a városlakóknak azt, hogy képesek vagyunk fejlődésre. Ennek megfelelően én arra kérem a székelyudvarhelyieket, hogy minél nagyobb számban menjenek el voksolni” – hívta fel a figyelmet.
Én már szavaztam. Arra a jelöltre voksoltam, aki személyesen is kérte a támogatásunkat, és akitől majd mi is kérni tudunk közösségünkért, ha hatalomra kerül!
Közzétette: Szakács-Paál István – 2025. május 4., vasárnap
Öt választási incidensről érkezett bejelentés
A vasárnap reggel 7 órai urnanyitástól kezdődően öt választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez. Reggel 7 óra óta a SMURD és a mentőszolgálat egységei nyolc esetben nyújtottak elsősegélyt, négy személyt kórházba szállítottak.
Kereskényi Gábor: fontos, hogy a magyar közösség felmutassa az erejét
„Egy olyan jelöltre szavaztam, aki tiszteli Románia állampolgárait, és az országban élő valamennyi nemzeti közösséget” – mondta Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, miután szavazott.
„Nagyon fontos az, hogy a mai napon is ott legyünk az úrnáknál, hogy a magyar közösség felmutassa erejét, és együtt közösen megállt parancsoljunk a szélsőségesen nacionalista erőknek. Egy olyan jelöltre szavaztam, aki kiszámíthatóságot jó munkalékkört tud teremteni az országban. Egy olyan jelöltre, aki tiszteli Románia állampolgárait, és az országban élő valamennyi nemzeti közösséget.
Arra biztatok mindenkit, hogy ezen a szép májusi napon, május 4-én menjen el, és szálljon rá 5-10 percet az életéből arra, hogy alakítani tudjuk sorsunkat, hogy a helyi közösségeink, szatmárnémeti városa is tovább tudjon fejlődni, hogy egy olyan légkör legyen, amiben a megmaradás, a fejlődés lesz a prioritás” – fejtette ki Kereskényi Gábor.
Antal Lóránt arra szavazott, „aki képes legyőzni a magyargyűlölőt”
Arra az emberre szavaztam, aki képes és ő egyedül képes, hogy legyőzze a magyargyűlölőt. Arra az emberre szavaztam, aki képes arra, hogy a szélsőséges erőket visszaszorítsa – közölte Antal Lóránt szenátor a szavazata leadása után.
A politikus kifejtette, arra a jelöltre szavazott, aki garanciája annak, hogy a magyar közösség „a végrehajtás keretében, a kormányzás keretében maradjon”. Hangsúlyozta, arra a jelöltre szavazott, aki két alkalommal is vette a fáradtságot és ellátogatott Székelyföldre, szóba állt az emberekkel.
„Hajrá! Nagy fontos nap, mert mi erdélyi magyarok vagyunk a mérleg nyelve. Mi döntjük el azt, hogy ki lesz Románia államelnöke” – fogalmazott Antal Lóránt.
✅ Én már szavaztam! Ma mi, erdélyi magyarok, döntjük el, hogy ki jut be a második fordulóba! Szavazzunk úgy, hogy az számítson! 🗳️
Közzétette: Antal Lóránt – 2025. május 3., szombat
Marcel Ciolacu „a rendet és nem a káoszt választotta”
Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap kijelentette, hogy Romániának olyan elnökre van szüksége, akit egy parlamenti többség is támogat, és az ország nem engedhet meg magának egy „káoszhoz, államcsődhöz vezető” politikai válságot.
Az egyik bukaresti szavazókörzetnél nyilatkozó kormányfő az urnáktól távozóban a sajtónak elmondta, hogy „a rendet és nem a káoszt választotta”. Szerinte Romániának olyan államfőre van szüksége, aki mögött már parlamenti többség áll, hogy meg tudja valósítani az elnökválasztási programját. „Tudomásom szerint csak egyetlen jelöltnek van ilyen programja, és én teljes szívemből arra szavaztam, hogy Románia mostantól a haladás útjára lépjen” – jelentette ki. (Agerpres)
Diana Șoșoacă felírta a saját nevét a szavazólapra, majd arra ütötte a pecsétet
Diana Șoșoacă, az SOS Románia párt elnöke, európai parlamenti képviselő szavazata leadása után a közösségi médiában tett közzé egy videót, amelyben közölte, hogy érvénytelenül voksolt, saját nevét írta fel a szavazólapra, és arra ütötte a pecsétet.
A videóban azt is kifejtette, hogy a szavazólapra – sajátján kívül – Corneliu Zelea Codrea, Corneliu Vadim Tudor, Nicolae Ceaușescu, Mihai Viteazul, Vlad Țepeș, Avram Iancu és Tudor Vladimirescu nevét is felírta golyóstollal.
A szélsőséges politikus azzal indokolta tettét, hogy véleménye szerint ez az elnökválasztás illegális és alkotmányellenes. Ezután mind a tizenegy elnökjelölttel szemben kritikát fogalmazott, egyenként felrótta nekik a kampányban ellenük felhozott vádakat.
Lasconi reméli, hogy a vasárnapi elnökválasztás „igazságot fog szolgáltatni”
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökjelöltje, Elena Lasconi vasárnap kijelentette: arra szavazott, hogy „egyetlen olyan nőt se bélyegezzenek hisztérikusnak, aki meg meri védeni magát vagy határozottan kimondja a véleményét”.
Az egyik bukaresti szakközépiskolánál nyilatkozó politikus a sajtónak elmondta, azzal a gondolattal szavazott, hogy „a romániaiaknak végre lehetőségük lesz a rendszer újraindítására”, „a tolvajok és a korruptak börtönbe kerüljenek, és megfizessenek a tetteikért”.
Cseke Attila: megerősödtek a magyarellenes hangok
Cseke Attila fejlesztési miniszter is leadta a voksát. Kifejtette: „arra szavaztam, hogy mi, magyarok, továbbra is beleszólhassunk a közösségünk és az ország jövőjébe, hogy legyen hangunk a továbbiakban is, országos és helyi szinten egyaránt. Hogy közösségünk értékeit és fejlődését mi irányíthassuk, és ebbe ne mások szóljanak bele”.
Hozzátette: arra a jelöltre szavazott, aki tisztelettel, partnerként tekint ránk, aki világos üzeneteket fogalmazott meg, és ezáltal vele tudjuk megállítani a magyarellenes erőket. Hiszen látjuk, hogy az elmúlt időszakban megerősödtek a magyarellenes hangok, retorika és politikai irányvonalak.
Csoma Botond: A magyar részvétel jelentősen elmarad az országos részvételtől
A 10 órás adatok alapján az országos részvétel az elnökválasztáson 10,2 százalék.
Ez jóval magasabb, mint tavaly novemberben az elnökválasztás első fordulójában, ami 7,2 százalék volt – nyilatkozta Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője.
A magyar részvétel jelentősen elmarad az országos részvételtől. Külföldön 10 óráig körülbelül kétszer annyian szavaztak, mint a tavalyi elnökválasztáson ebben az órában.
A külföldi magas szavazási kedv, a tavalyi elnökválasztáson kiderült: a magyarellenes jelöltnek kedvez.
„Arra kérünk mindenkit, vegyen részt az elnökválasztáson és szavazzon. Juttassuk be azt a jelöltet a második fordulóba, aki meg tudja állítani, hogy magyarellenes elnöke legyen Romániának!” – tette hozzá Csoma Botond.
Korodi Attila: lehetőségünk van arra, hogy hallassuk a hangunkat
Csíkszereda polgármestere szerint az elnökválasztás nemcsak az ország jövője szempontjából jelentős, hanem a magyar közösség számára is sorsdöntő pillanat. „Ma van lehetőségünk arra, hogy hallassuk a hangunkat, és olyan jelölt mögé álljunk, aki elismeri az erdélyi magyar közösséget, aki értékként tekint a kisebbségre, aki úgy értékeli, hogy hozzáadunk az ország értékéhez, aki kíváncsi ránk. Én erre szavaztam” – írta Facebook bejegyzésében.
Hozzátette: a részvétel nem csak jog, hanem felelősség is. Minél többen élünk szavazati jogunkkal, annál erőteljesebb az üzenet: a magyar közösség számít, figyelmet és képviseletet érdemel!
Crin Antonescu: Az egységes, erős és méltóságteljes Romániára szavaztam
A kormánypártok elnökjelöltje, Crin Antonescu vasárnap kijelentette, hogy az egységes, erős és méltóságteljes Romániára szavazott – írja az Agerpres.
A politikus az egyik bukaresti iskolánál nyilatkozott a sajtónak. Örvendetesnek nevezte, hogy az eddigi adatok szerint magas a részvétel az első fordulóban, ami fontos a választások legitimitása szempontjából.
„Örülök, hogy a romániaiak elmennek szavazni, remélem, hogy egész nap ezt fogják tenni. Az egységes Romániára, az erős Romániára, a méltóságteljes Romániára szavaztam” – mondta az elnökjelölt.
Pataki Csaba olyan jelöltre szavazott, aki tiszteli a kisebbségeket
Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke felesége társaságában adta le voksát 10 órakor Szatmárnémetiben.
„Egy olyan jelöltre szavaztam, aki képes arra, hogy előre vigye az országot, képes arra, hogy megállítsa azt a gyűlölethullámot, ami 35 év után újra előbukkanni látszik Romániában; aki tiszteli a kisebbségeket és aki képes arra, hogy legyőzze a rossz erőket, akik nem akarják sem a románok, sem a magyarok javát. Mi jövőt akarunk gyermekeinknek, ami biztosítva lehet egy érett, tapasztalt és felkészült vezetővel az ország élén. Megkérek mindenkit, hogy függetlenül attól, hogy hol van, szavazzon, hiszen egy szavazókörzet az egész ország, ezért bárki és bárhol szavazhat, akár a legkisebb településen is. Ez a nap a meghatározza a következő évtizedeket. Megkérek mindenkit, hogy azt a jelöltet támogassa, aki tisztel bennünket” – nyilatkozta Pataki Csaba.
George Simion és Călin Georgescu együtt szavaztak
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje Călin Georgescu volt független jelölttel együtt szavazott vasárnap reggel egy mogoşoaiai szavazókörzetben – írja az Agerpres.
A politikus az urnáktól távozóban az újágíróknak kijelentette, hogy mindketten „az alkotmányos rendhez, a demokráciához való visszatérést” tekintik az egyetlen küldetésüknek. „A román néppel és a román népért vagyunk itt, egyetlen vágyunk van: igazságot tenni Romániának” – nyilatkozta Simion.
Călin Georgescu kijelentette, hogy a választáson való részvétellel nem a csalást akarja legitimálni. „Azért vagyok itt, hogy elismerjem a demokrácia erejét, a szavazat erejét, amelyik megijeszti, megrémíti a rendszert. A román nép érdekeiért vagyok itt, a román nép méltóságáért, nagyságáért, nemességéért, mert a román nemzet sorsa és jogai örökkévalóak” – fogalmazott a májusi elnökválasztásról kizárt volt független jelölt.
AEP: 10,14 százalék volt a részvételi arány 10 órakor
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 10 óráig 1 824 589 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 10,14 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában – írja az Agerpres.
Városon 1 199 110-en, vidéken 625 479-en voksoltak. Mozgóurna segítségével 1824 választópolgár szavazott.
Választási incidensek Háromszéken
Kampánycsend megsértését és választók megvesztegetését vizsgálja a háromszéki rendőrség.
Kovászna megyében több mint 650 belügyminisztériumi alkalmazott – rendőrök, csendőrök, tűzoltók és más egységek képviselői – felügyelik a mai államelnök választások biztonságos és szabályos lebonyolítását, közölte vasárnap reggel Nicoleta Tolvaj-Marin.
A Kovászna megyei rendőrség szóvivője szerint Háromszéken 4 szabálysértést vizsgál a rendőrség. Ebből 3 esetben a kampánycsend megsértéséért és a választási kampány folytatásáért vizsgálódnak, de egy olyan jellegű panasz is érkezett a Kovászna megyei rendőrséghez, hogy valaki megpróbálta megvesztegetni a választókat. (Kovács Zsolt)
Kovács Mihály Levente: olyan jelöltre szavaztam, aki az országot előre tudja vinni
Nem csak szavazott, választott – jelentette ki a voksolást követően Kovács Mihály Levente jelenleg polgármesteri feladatokat is ellátó marosvásárhelyi alpolgármester, az RMDSZ városi szervezetének elnöke.
Közölte, egy olyan jelöltre adta le szavazatát, aki az országot előre tudja vinni és a második fordulóba kerülve képes legyőzni a szélsőséges, magyargyűlölő erőt. Bátorította ugyanakkor a választópolgárokat arra, hogy gyermekeink jövője érdekében minél többen éljenek szavazati jogukkal.
CSAK SAJÁT
Szatmár megye: 5,3 százalékos a részvétel
Vasárnap délelőtt 10 óráig Szatmár megyében 16 557 választópolgár élt szavazati jogával, ami az összes választásra jogosult 5,3 százalékát teszi ki.
Háromszéken a legalacsonyabb a szavazókedv
Kovászna megyében egyelőre alacsony a szavazókedv, vasárnap 10 óráig fele annyian adták le voksukat, mint az országos átlag. Az AEP adatai szerint országos szinten eddig az óráig a választók közel 10 százaléka adta le voksát, míg Háromszéken a szavazópolgárok alig több mint 5 százaléka, mintegy 9000 személy járult az urnákhoz. (Kovács Zsolt)
Tánczos Barna: „A fiatalok sorsát döntjük ma el”
„Olyan jelöltre szavaztam, aki tiszteli az erdélyi magyarokat, aki biztosítani tudja az ország stabilitását. Azt a politikai, gazdasági, pénzügyi stabilitást, amelyre óriási szükségünk van ma, amely nélkül Románia nagyon nehéz helyzetbe kerülhet ebben a nagyon felpörgött nemzetközi kontextusban” – emelte ki szavazata leadását követően Tánczos Barna pénzügyminiszter. A politikus lakóhelyén, a Hargita megyei Csíkszentkirályon járult az urnák elé, ezt követően osztotta meg gondolatait a sajtó képviselőivel.
Mint kiemelte: Az általa támogatott jelölt a kampány során is olyan jelzéseket tett az erdélyi magyarok felé, amelyek értékelendők. „Jó partnernek, jó tárgyalópartnernek bizonyult és ki tudja zárni a szélsőséges elemeket a legmagasabb szintű romániai politikából” – fogalmazott Tánczos Barna.
Bolojan: A szavazatukat leadó felelős állampolgárok történelmet írhatnak
Történelmet írhatnak Románia számára a szavazati jogukat gyakorló felelős állampolgárok – jelentette ki vasárnap reggel a szavazata leadása után Ilie Bolojan.
Az egyik bukaresti iskolánál nyilatkozó ügyvivő államfő az urnáktól távozóban a sajtónak elmondta, azért fontos ez a választás, Románia elnöke fogja meghatározni az a kül- és védelempolitika irányait „ebben a bonyolult időszakban”. Szerinte ezektől az irányoktól függ az országunk biztonsága és megbízhatósága – írja az Agerpres.
Kelemen Hunor: ne hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk
Kelemen Hunor Kolozsváron adta le szavazatát vasárnap reggel. Mint mondta, azért szavazott, hogy ne a múltba térjünk vissza, hanem előre haladjunk.
Az RMDSZ elnöke minden állampolgárt arra buzdított, hogy menjen el szavazni. „Arra kérek mindenkit, aki még gondolkodik, hogy menjen el szavazni, mert egyrészt mindenkinek kötelessége szavazni, de sokkal fontosabb, hogy mi döntsünk, mindannyian, és ne hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk” – tette hozzá Kelemen Hunor.
Nagy a választókedv
Az elnökválasztás első 2 órájában több mint 750 ezren szavaztak az országban. A részvétel jóval nagyobb, mint a tavaly novemberben szervezett első fordulón. Akkor 540 ezren járultak az urnák elé reggel 9 óráig.
Ötven bejelentés érkezett választási incidensről
Összesen 50 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 34 a kampánycsend megsértéséről és kettő szavazatvásárlásáról – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Monica Dajbog elmondta, hogy a panaszokból 19-et a megoldásukban illetékes választási irodához irányítottak. Hozzátette, hogy a szavazóhelyiségeknél nem történtek incidensek az éjszaka folyamán, a létesítményeket őrző belügyminisztériumi alkalmazottak vasárnap reggel átadták ezeket a szavazóhelyiségek elnökeinek – írja az Agerpres.
Bíró Barna Botond: „szavazzunk minél többen”
Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök már leadta szavazatát az államfőválasztáson. Mint mondta: „Arra szavaztam, hogy a mi építkező közösségünknek meglegyen a lehetősége a jövőben is a fejlődésre, és hogy az országban ne a magyarellenesség legyen az uralkodó. Arra kérek, és arra biztatok mindenkit, hogy ma este kilencig szavazzunk minél többen”.
Csoma Botond: A magyarellenes jelölt ott lesz a második fordulóban
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője is leadta a szavazatát Kolozsváron. Arra kért minden magyart, hogy olyan jelöltet támogasson, aki a második fordulóban le tudja győzni a magyarellenes jelöltet.
„Én egy olyan jelöltre szavaztam most az első fordulóban, aki le tudja győzni a magyarellenes jelöltet a második fordulóban. Arra kérek minden magyar embert, hogy éljen szavazati jogával és egy olyan jelöltet támogasson most az első fordulóban, aki a második fordulóban le tudja győzni a magyarellenes jelöltet” – nyilatkozta Csoma Botond.
Az első órában mintegy 317 ezren szavaztak Romániában
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) oldalán közzétett adatok szerint reggel 8 óráig 317 700-an szavaztak Romániában. Úgy tűnik, most nagyobb a szavazókedv, mint a tavaly novemberi első fordulón, akkor 230 638-an szavaztak az első órában.
Kovászna megyében a választópolgárok 1,04 százaléka, Hargita megyében 1,12 százaléka, Maros megyében 1,45 százaléka, Kolozs megyében 1,57 százaléka, Szilágy megyében 1,38 százaléka, Szatmár megyében 1,21 százaléka, Bihar megyében pedig 1,42 százaléka ment el szavazni.
Turos Lóránd szenátor arra szavazott, aki tiszteli a magyarokat
Turos Lóránd, az RMDSZ szenátora vasárnap reggel hét órakor a Szatmár megyei Érszakácsiban adta le a szavazatát: „Én már szavaztam, arra a jelöltre adtam a voksom, aki tiszteli a magyarokat, aki bennünket partnerként kezel. Mindenkit arra kérek, hogy ne hagyja másra a döntést, éljen szavazati jogával.”
Szatmár megyében hat városban és ötvenkilenc közigazgatási egységben összesen 340 szavazóházban kezdődött meg az elnökválasztás. Összesen 309.960 szavazásra jogosult személy van a regiszterekben.
125 ezer ember szavazott az első 20 percben
Több mint 125 ezer ember szavazott az urnanyitástól számított első húsz percben Romániában. A szavazás 21 órakor ér véget, de a folyamatot kivételesen 23.59 óráig meghosszabbíthatják a szavazókörzetek elnökei, ha azt tapasztalják, még mindig vannak választók a sorban, akik nem tudták leadni szavazataikat.
Külföldön már több mint 400 ezren szavaztak vasárnap reggelig
Vasárnap reggel 6 óráig több mint 398 ezren szavaztak a külföldi szavazókörökben az elnökválasztáson. Ha ehhez hozzáadjuk a levélben szavazók listáján szereplő 4106 szavazót, akkor az összlétszám meghaladja a 400 ezret. Tavaly ilyenkor 218 604-en szavaztak, plusz 4 227 levélszavazó, így a szavazók száma 222 831 volt.
Az AEP adatai szerint vasárnap reggel 6 óráig 398 223 külföldön élő romániai adta le szavazatát, ehhez jön még hozzá 4 106 levélszavazó, így az összesítés 402 329 fő.
Olaszországban 67 802, Spanyolországban pedig közel 52 000 romániai szavazott. Moldovában 33 603-an szavaztak, az Egyesült Királyságban 66 244 választópolgár adta le szavazatát.
