A schengeni csatlakozás 0,5%-kal emelheti a gazdasági növekedés mértékét 

Adrian Câciu pénzügyminiszter szerint Románia januártól remélt csatlakozása a schengeni övezethez fél százalékponttal emelheti a gazdasági növekedés mértékét.

A miniszter újságíróknak beszélt erről csütörtökön. Úgy vélte: a növekedési többlet részben a kereskedelmi forgalom bővüléséből származna, részben pedig abból, hogy a külföldi befektetők nagyobb bizalommal keresnék Romániát. A Ziarul Financiar gazdasági napilap az internetes oldalán közölt szerdai cikkében arra is rámutatott: a csatlakozás növelné a román exportőrök versenyképességét, és ez nemcsak a gazdasági növekedést segítené elő, hanem a kereskedelmi mérleget is jó irányba billentené.

Forrás: Wikipédia

A lap megállapította: állandósult a torlódás Románia nyugati határánál, amely egyben a schengeni térség határa is. A zsúfolt napokon a kamionok tíz óránál is többet várakoznak a határátkelőkön, és ez minden várakozó kamion esetében napi 800-1000 eurós bevételkiesést jelent. Ha Románia a schengeni övezet részévé válik, a román–magyar határon megszűnnek a torlódások.

Románia az Európai Unióhoz való 2007-es csatlakozáskor vállalta, hogy csatlakozik a schengeni térséghez is. A schengeni csatlakozást technikai feltételekhez köti az EU, amelyek teljesítését már 2011-ben elismerte az Európai Bizottság. A csatlakozás azonban egyes tagállamok ellenkezése miatt nem történhetett meg.

A schengeni csatlakozást korábban blokkoló országok közül egyedül Hollandia nem adott egyértelmű választ arra, hogy megváltoztatta volna álláspontját. Mark Rutte holland miniszterelnök – aki szerdán a Romániában szolgálatot teljesítő holland katonákat látogatta meg – újságírói kérdésre úgy fogalmazott, hogy Hollandia elviekben nem ellenzi Románia schengeni övezethez csatlakozását, de Bukarestnek valamennyi feltételt teljesítenie kell. Elismerte, hogy Románia sok lépést tett a jó irányba, de hozzátette: „szerkezetileg erősebb jogállammá kell válnia".

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?