A megyék számának csökkentését kéri a kereskedelmi kamara
Szervezzék át az ország területi-közigazgatási struktúráját, hogy ezzel is csökkentsék a bürokráciát, kéri a Román Kereskedelmi és Iparkamara (CCIR) több munkaadói szervezettel és szövetséggel együtt.
A felkérést az állami költségvetésből hiányzó pénzösszegek kapcsán fogalmazta meg a vállalkozók képviselete. Közleményükben aggodalmukat fejezik ki a pénzügyminisztérium által bemutatott költségvetési számok miatt, mint fogalmaznak, a helyzet arra utal, hogy Románia elveszítheti a legfontosabb előnyeit: a kiszámíthatóságot és az alacsony adózást.
„Ebben az összefüggésben a kamara ismételten arra hívja fel a figyelmet, hogy sürgősen szükség van Románia közigazgatási átszervezésére, a megyék számának 42-ről 15-re való csökkentésére, a község és a város fogalmának újrafogalmazására”- olvasható az állásfoglalásban. Meglátásuk szerint legalább 5000 lakosú település lehetne község, és legalább 10 000 lakosú város. Ugyanakkor az összes dekoncentrált közintézményt az új közigazgatási forma alá csoportosíttatnák. Azzal érvelnek a jelenlegi körülmények között Románia már nem vonzó célpont a külföldi befektetők számára a szakképzett munkaerő hiánya és a kiszámíthatatlan visszaszolgáltatások miatt. Románia nem biztos, hogy elegendő területet tud már kínálni az új gyártósorok megnyitására, holott sok nagyvállalkozás telepszik vissza Ázsiából Európába. Éppen ezért Románia egyetlen közép- és hosszú távú vonzereje továbbra is az alacsony adózás maradhat, amely mögött kiszámíthatóság áll. Ebben a bonyolult helyzetben a vállalkozói szervezet úgy véli, fennáll a veszélye annak, hogy a költségvetésben keletkezett lyukak fedezésére hozott hibás intézkedésekkel az üzleti környezet, ha nem is bűnbakká, de legalábbis járulékos áldozattá válik.
A javaslatot számos munkaadói szervezet és szövetség, mint például: a malom- és a sütőipari munkáltatói szövetség (Rompan), az építőipari szövetség (PATROMAT), a mezőgazdasági termelők egyesületeinek szövetsége (LAPAR), a turisztikai ügynökségek szövetsége (ANAT), a közlekedési vállalkozók szövetsége (FORT), az országos borászati szervezet (ONIV) és a bróker szövetség is támogatja, áll az intézmény sajtóközleményében.
CSAK SAJÁT