A lakossági panaszok iktatását és megválaszolását követeli a háromszéki prefektus

A szerző felvételeAz elmúlt időszakban sikerült elérni, hogy a háromszéki közintézmények és polgármesteri hivatalok ne rendezzék le a lakosságtól érkező beadványokat azzal, hogy szóban válaszolnak, hanem iktassák a dokumentumot és adjanak írásbeli választ is, de még mindig sok a panasz.

A problémára Ráduly István, Kovászna megye prefektusa hívta fel a figyelmet, aki azt próbálja tudatosítani a háromszékiekben, hogy joguk van beadványukra írásbeli választ kapni, míg a közintézményeknek, polgármesteri hivataloknak kötelességük a választ legkésőbb 30 napon belül megadni.

Ráduly István szerint fogadóóráin nagyon sokan arra panaszkodnak, hogy a hivatalnok egy „ficujkára” írta rá az iktatószámot, amelyen nem jelölik meg a kibocsátó intézményt emiatt gyakran előfordul, hogy ha a polgár több intézményhez is benyújtott egy kérést, akkor nem tudja melyik iktatószámot, melyik hivatal bocsátotta ki, így nem tudni az mire vonatkozik és nem követhető, hogy az illető kapott-e választ beadványára.

Két példányban nyújtsák be beadványukat és egyiket kérjék vissza iktatva

A háromszéki prefektus szerint a legtöbb panasz a polgármesteri hivatalokra érkezik. Példaként említette, hogy találkozott olyan esettel, hogy valaki két évig nem kapott írásos választ beadványára és a prefektúra kellett kikényszerítse azt. Előfordult még, hogy az örökösök találtak iktatószámokat tartalmazó papírfecniket, de nem tudták mire vonatkoznak.

A háromszéki prefektus azt javasolja a lakosságnak, hogy ha valamely közintézményhez fordulnak két példányban nyújtsák be beadványukat és egyik példányt kérjék vissza iktatva – ezt semmilyen kifogással nem utasíthatják el – és az iktatószámot mind a két példányra írják rá. Az egyik példányt hagyják ott, a másikat őrizzék meg, mert ennek birtokában minden későbbi eljárás egyszerűbben, gördülékenyebben és gyorsabban zajlik – adott tanácsot a prefektus.

A fentiek hiányában egy hivatalnok, nagyon sokáig tudja „hintáztatni” az állampolgárt, hogy nincs meg a keresett dokumentum, vagy hogy meg van, de nem arra vonatkozik. „Nem kell lehetőséget adni a visszaélésre” – mondta Ráduly István. Hogyha legkésőbb 30 napon belül nem kapnak írásos választ akkor első körben az érintett intézménynél, majd a prefektúránál tehetnek panaszt. Ráduly István szerint ha emailen küldik a beadványukat, akkor kötelezően kérjenek válaszlevelet, amely tartalmazza kérésük iktatószámát.

Kapcsolódók

Kimaradt?