Háromszéken már nem „mumus” a prefektus
Miután a prefektúra évekig a háromszéki önkormányzatok kerékkötője volt, ezen sikerült változtatni az elmúlt két évben, Ráduly István mandátuma alatt. Jelenleg inkább a partnerség jellemzi a prefektus és az önkormányzati vezetők munkáját.
Kovászna megye prefektusa, Ráduly István kedden Tamás Sándor megyei tanácselnökkel és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesterrel közösen értékelte az elmúlt két esztendő tevékenységét. Háromszéken előzmény nélküli, hogy a prefektus és önkormányzati vezetők ilyen alkalommal egy asztalhoz üljenek, ezzel az együttműködést hangsúlyozták.
Kétnyelvűség a háromszéki prefektúrán
Ráduly István beszámolójában kiemelte, hogy rögtön prefektusi kinevezését követő első intézkedései között volt a közigazgatási törvény által biztosított kétnyelvűség bevezetése a kormányhivatal kommunikációjában. Rámutatott, hogy korábban a szokásjog uralkodott, miszerint a prefektúra csak román nyelven kommunikált, habár a román és magyar nyelv használatát lehetővé teszi a közigazgatási törvény.
A prefektus felidézte, hogy kinevezését követő első napokban kéréssel fordult a belügyminisztériumhoz, hogy a közigazgatási törvény alapján az intézmény honlapján, a közösségi médiában való kommunikációjában és közleményekben is használhassa a román és a magyar nyelvet. Kérését minden további nélkül jóváhagyták.
Ráduly István hozzátette: a maga során a prefektúrának alárendelt közintézményeknél is szorgalmazta a kétnyelvűség használatát, felleltározták, hogy melyek azok a közintézmények, amelyek homlokzatán nem szerepelt az intézmény megnevezése két nyelven és sikerült pótolni a hiányosságokat. Emellett több alárendelt intézmény honlapját – útlevélosztály, gépjárművezetői jogosítványok hivatala – sikerült kétnyelvűsíteni, hogy a szolgáltatásaikat azok is könnyen elérjék, akik nem beszélnek jól románul.
Az önkormányzati határozatok és rendeletek töredékét támadta meg a prefektúra
A háromszéki prefektus szerint az a célja, hogy jó együttműködést alakítson ki a helyi és megyei önkormányzatokkal, ez azonban nem jelenti azt, hogy a kormányhivatal nem végzi el a kötelezettségét, a törvényesség ellenőrzését.
Ráduly István szerint tavaly a háromszéki prefektúra a helyi és megyei önkormányzatok, polgármesterek és megyei tanácselnök 16 250 határozatát és rendeletét ellenőrizte, hogy azok megfelelnek-e a törvényességi előírásoknak. Ezek közül mindössze 103 rendeletet vagy határozatot találtak törvénytelennek és kérték a megváltoztatásukat vagy visszavonásukat. Az előzetes felszólításuk nyomán mindössze 6 határozat maradt, amelyet a prefektúra a közigazgatási bíróságon volt kénytelen megtámadni.
Egyetlen etnikai jellegű konfliktus történt, azt is más megyéből érkezők okozták
Ráduly István összegzése szerint az elmúlt két évben egyetlen eset volt, ami zavarta a társadalmi békét. A focimérkőzéseken voltak problémás helyzetek és azokat is más megyéből érkezők okozták, mondta a prefektus, aki ezzel a Sepsi OSK és FCU Craiova közti mérkőzésen történtekre utalt, amikor a vendégszurkolók magyarellenes skandálásai miatt félbeszakították a mérkőzést.
Több mint 30 év után sem zárult le a visszaszolgáltatási folyamat
Háromszéken (is) lassan halad a kommunizmus idején államosított földek és ingatlanok visszaszolgáltatása. Ráduly István szerint ez a folyamat nem csak a helyi és megyei bizottságokon múlik, hanem a törvénykezési hiányosságok és jogszabályi változások fékezik.
A 18-as törvény alapján az elmúlt két évben 584 birtoklevelet állítottak ki több mint 1000 hektár földterületre és 160 birtoklevelet bocsátottak ki 385 hektárnyi erőre, számolt be a prefektus. Hozzátette, hogy a 10-es törvény alapján a államosított ingatlanok visszaszolgáltatása kapcsán még a sepsiszentgyörgyi bizottságnak kell 157 igénylést rendeznie. Magyarázata szerint a megyeszékhelyen államosították a legtöbb földet és ingatlant, azokat a kommunizmusban lebontották és lakónegyedek épültek helyükbe. Sepsiszentgyörgyön közel 700 visszaszolgáltatási kérést kellett megoldani, amiből jelenleg a legnehezebbek maradtak hátra.
A beszámolón jelen lévő Antal Árpád polgármester hozzátette: Sepsiszentgyörgyön a földvisszaszolgáltatás 15 éve lezárult, az ingatlan visszaszolgáltatás azért halad nehézkesen, mert a magas szolgáltatási díjak ellenére sem találnak topográfus szakembereket, akik elvégzik a szóban forgó területek felmérését, ugyanis számos uniós forrásokból megvalósítandó beruházás miatt a topográfusok inkább a könnyebb munkát választják. Emellett a nehéz ingatlan visszaszolgáltatási ügyek miatt voltak jogászok, akik inkább felmondtak a hivatalban.
A prefektúra már nem az önkormányzatok „kéziféke”
„Így is lehet. A prefektúra 2021 óta nem mumusa az önkormányzatoknak és polgármestereknek”, állapította meg Tamás Sándor. A háromszéki tanácselnök a prefektus két éves mandátum beszámolója alkalmával rámutatott: nem fordult elő korábban az, hogy a több mint 16 000 önkormányzati határozatból és rendeletből mindössze 6 esetben indított pert a kormányhivatal. Korábban ugyanis nagy arányban és sokszor előzetes felszólítás nélkül támadták meg ezeket az önkormányzati határozatokat. „Volt olyan prefektus Háromszéken, aki kimondta, hogy a prefekúra szerepe, hogy kézifék legyen az önkormányzatok számára” – idézte fel Tamás Sándor, aki szerint az együttműködés elsősorban a prefektus személyes hozzáállásától függ.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester hozzátette: Ráduly István prefektus az elmúlt két évben azt mutatta meg, hogy jóhiszeműen és partnerként viszonyul az önkormányzatokhoz. A polgármester rámutatott: előfordult, hogy a sepsiszentgyörgyi önkormányzat határozatai között találtak kifogásolnivalót, de a két intézmény jogászai egyeztettek és legtöbb esetben kijavították a hibákat, így elkerülték a hosszas pereskedéseket. Ennek az együttműködésnek az eredményét a háromszéki emberek, nemzetiségtől függetlenül értékelik, összegzett Antal Árpád.