A lakosság többsége nem fordul fogorvoshoz, inkább bevesznek egy fájdalomcsillapítót (SZAVAZZ!)
A romániaiak 80 százaléka inkább fájdalomcsillapítót szed, ha fáj a foga, mintsem fogorvoshoz forduljon – derül ki a Romániai Fogorvosok Kollégiuma által végzett felmérésből. A tanulmány szerint csak minden ötödik romániai veszi igénybe évente legalább egyszer a fogorvosi szolgáltatásokat, és a sürgősségi fogorvosi szolgáltatásokat is ritkábban veszik igénybe, mint kellene.
A kezelés késlekedése miatt gyakran alakulnak ki szövődmények, melyek szükségessé teszik a foghúzást, mutatnak rá a fogorvosok.
A romániaiak közül háromból majdnem kettőnek – 64,6 százaléknak – van fogszuvasodása, és a vizsgálatban részt vevő városiak 52,8, illetve a vidéki résztvevők 62,1százalékának hiányos a fogsora, idézi a kollégium 2024 márciusa és májusa között, egy több mint 1500 páciensből álló mintán végzett tanulmányát a Hotnews.Románia az Európai Unióban az utolsó előtti helyen áll a fogorvosi konzultációk átlagos éves száma alapján (0,3 egy főre jutó fogászati konzultáció, szemben az uniós átlag 0,9-es értékével). Az egyik fő ok a költségekben keresendő – a fogorvosi rendelők 99 százaléka magánpraxis, és az egészségbiztosítási pénztár (CNAS) csekély összegeket fizet ki – rendelőnként havonta mindössze 6000 lej körül.
Szavazó
Mit teszel, ha fáj fogad?
Szavazás eredményeEurópában átlagban a fogászati ellátás 30 százalékát az állam finanszírozza.
Ráadásul vidékről nehéz eljutni egy fogorvosi rendelőbe, még akkor is, ha a pénz nem számít, hiszen a romániai fogorvosok 80 százaléka városon dolgozik.
A felmérésben résztvevők 61 százaléka azt mondta, hogy kevés vagy nagyon kevés információval rendelkezik a CNAS által fizetett fogászati szolgáltatásokról.
Az ártámogatott fogászati kezelést igénybe vevő betegek közül a legtöbben: rendszeres szűrővizsgálatot (67%), töméseket (49%), foghúzást (40%), gyökérkezeléseket (41%), sürgősségi kezelést (25%) kaptak. A felmérésben résztvevőknek csak 44%-a járt rutinellenőrzésen az elmúlt egy évben.
A fogszuvasodás előfordulását a vizsgálatban résztvevők nagyobb valószínűséggel tulajdonítják a táplálkozásnak: 43 százalék az édes ételeket, 41százalék a szénsavas italokat okolja.
A vizsgálatban résztvevőknek csak 39%-a véli úgy, hogy a fogszuvasodás a rossz szájhigiénia következménye. A válaszadók 56%-a állítja, hogy naponta kétszer mos fogat. A felmérésben résztvevők 70%-a mondta, hogy nem használ fogselymet.
CSAK SAJÁT