Ritkán járunk fogászati szűrésre

A romániai polgárok ritkán járnak fogorvoshoz, így az Európai Unióban az utolsó előtti helyen állunk a fogászati konzultációk számát tekintve. Tíz vidéki gyerekből hét még soha nem volt fogorvosi szűrővizsgálaton.

A Hotnews.ro portál tájékoztatása szerint Romániában évi 0,3 fogorvosi konzultáció jut egy főre vetítve, míg az uniós átlag 0,9. Elemzők szerint ennek az egyik legfontosabb oka a konzultációk költsége, a fogorvosi rendelők 99 százaléka magánvállalkozásként működik, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) pedig elenyésző összeget térít meg, fogorvosi rendelőként mindössze havi 4000 lejt.

Fotó: Pexels

A fogorvosok és a magántulajdonban lévő egészségügyi szolgáltatók érdekvédelmi szervezete (PALMED) azt szorgalmazza, hogy fogászati kezelések támogatása növekedjen, meglátásuk szerint, ha indulna egy program a száj és a fogak egészségének megőrzése érdekében, javítaná a lakosság általános egészségi állapotát. Az Országos Egészségbiztosító Pénztár ígérete értelmében, július 1-jétől, amikor az új keretszerződés hatályba lép, 6000 lejre emeli a fogorvosi rendelőknek havonta fizetett maximális összeget.

Romániában az fogászati ellátást mindössze 5 százalékban finanszírozza a közegészségügyi ágazat, miközben az európai átlag 30 százalék. A fogászati szolgáltatások piacán az országban 16 ezer rendelő és klinika működik, ezek 99 százaléka magánvállalkozás. A fogászati szolgáltatásokhoz való hozzáférés egyenlőtlenül oszlik meg a városok és a vidék között, miközben vidéken átlag 3801 lakosra jut egy fogászati rendelő, városon ez az arány 744 lakosra egy fogászat. A rendelők mindössze 13 százaléka működik falun.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?