A koraszülötteket ünneplik vasárnap

Koraszülött gyermekük első játékát készíthetik el édesanyáik az újszülött osztályok műhelyfoglalkozásain, így ünneplik meg vasárnap a koraszülöttek világnapját az ország tíz szülészeti osztályán, köztük a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórházban is. A koraszülések aránya Romániában még mindig magas, az összes élveszületés 10 százaléka. Az Eurostat legutóbbi jelentéséből származó adatok szerint a 2022-ben összesen 153 397 élve született csecsemőből 16 053 volt koraszülött, azaz a terhesség 21. és 37. hete között jött világra.

A koraszülöttek világnapjára a hosszú időre beutalt újszülöttekért egyesülettel (ARNIS) partnerségben szerveznek foglalkozást az Ölelj át egy koraszülöttet elnevezésű akció keretében tíz romániai szülészeti központban: Bukarestben, Nagyváradon, Iaşi-ban, Marosvásárhelyen és Kolozsváron – tájékoztat a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház. Mint írják, a születésük után hosszú ideig kórházban fekvő, az élethez való alkalmazkodással nap mint nap küszködő gyermekek édesanyjai számára műhelyfoglalkozásokat tartanak a november 17-ei világnap alkalmából: inkubátor babákat készítenek, így „az anyáknak lehetőségük lesz saját babát, a gyermekük első játékát elkészíteni”.

Fotó forrása: a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház sajtóosztálya

„Az inkubátor baba társául szolgál az újszülöttnek, közel hozza az anyatej illatát, és segít a babának az önszabályozásban, hogy könnyebben megbirkózzon a túléléshez szükséges fájdalmas orvosi beavatkozásokkal. A tárgyak természetesen megfelelő strerilizációs folyamaton mennek keresztül, mielőtt az újszülötthöz kerülnének” – áll a közleményben.

Az Eurostat legutóbbi jelentéséből származó adatok azt mutatják, hogy 2022-ben az összesen 153 397 élő újszülöttből 16 053 volt koraszülöttek (21. és 37. hét között születettek). A születési súlyra vonatkozó adatok alapján a koraszülöttek közül három babának volt 500 g alatti a testsúlya. A koraszülések aránya Romániában még mindig magas, az összes élveszületés 10 százaléka, ismerteti az adatokat a marosvásárhelyi sürgősségi kórház.

Illusztráció | Fotók: Unsplash

Azt írják, a neonatológiának és az újszülött intenzív ellátásnak gyakran sikerül „a lehetetlent elérnie” az extrém koraszülött esetek megmentéséért. „A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház multidiszciplináris csapata nagy tapasztalattal, elszántsággal és empátiával küzd minden életért, esélyt adva nekik a szélsőséges helyzetekben is. Hisszük, hogy minden élet számít, és hogy érdemes küzdeni minden gyermekért, legyen az bármilyen kicsi. Reméljük, hogy minél több gyermeket tudunk megmenteni és jó életminőséget biztosítani számukra, minden tapasztalatunkkal és szakértelmünkkel támogatva őket és családjukat ebben a küzdelemben. Reméljük, hogy az új újszülött intenzív osztály minden súlyosan beteg újszülött segítségére lesz, hogy esélyt adjon nekik az életre” – idézi a közlemény dr. Manuela Cucereát, az újszülött osztály vezetőjét.

A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház Neonatológiai Klinikai Osztályán 2023-ban 256 koraszülött csecsemőt ápoltak, közülük 66 született a 32-ik hét előtt. 2024 első kilenc hónapjában 54 olyan koraszülött csecsemőt ápoltak, akik a terhesség 32-ik hete előtt világra jöttek, írják a közleményben.

A koraszülöttek világnapját Hargita megyében is megünneplik, mint írtuk, lila színnel világítják meg a koraszülöttek világnapja alkalmából Hargita Megye Tanácsának épületét vasárnap 18 és 20 óra között. Pénteken – 15-én – délután pedig a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tart találkozót és kerekasztal-beszélgetést szakértőkkel a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára a megyeháza márványtermében. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?