banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Miért választják el az újszülött csecsemőt az anyjától, ha még a kismajmot sem?

Szülészeti aranyóra? – sok helyen még mindig „bioanyák” hóbortjának tekintik, és nem állunk a legjobban a bevezetése tekintetében országos szinten. Hiába a sok kutatás, ami bizonyítja, hogy ha az újszülött a születése utáni első órákban édesanyja mellkasán pihenhet, az kötődése és fejlődése szempontjából jótékony, míg ha elválasztják, ha nem is sír, csupa stressz. A székelyföldi anyák egész szerencsések, ez derült ki számunkra, amikor körbekérdeztünk a térség kórházaiban. A nagyváradiaknak és a brassóiaknak is vannak lehetőségeik, azonban Kolozsváron például sokkal kevésbé kedvező a helyzet, Szatmárnémetiben pedig újdonság az aranyóra.

Ettől a héttől már a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szülészetén is bevezetik az úgynevezett aranyórát – közölte a kórház múlt héten, és adtuk hírül mi is a Maszolon. Ennek apropóján érdeklődtünk körbe, hol hogyan tartják vagy nem tartják tiszteletben, hogy közvetlenül a születése után a babának és anyának legyen egy órája, ami alatt az újszülött – még öltöztetés előtt – megpihen édesanyja mellkasán.

Szőcs Kinga Zsófia kolozsvári szülésfelkészítő, dúla és pszichoteraperuta azt emelte ki a Szatmárnémetiben bevezetett újdonság kapcsán, hogy kérdés, valóban betartják-e majd, hiszen van rá példa Kolozsváron, hogy csak papíron bababarát például a sürgősségi kórház 1-es Számú Nőgyógyászati Klinikája. Ezt maga is megtapasztalta, de dúlaként naprakész információi vannak a város más szülészeteiről is, illetve folyamatosan értesül a körülményekről a kismamáktól, akiknek szülésfelkészítőket tart, és utána is kapcsolatban marad velük.

Meghatározó a bőr-bőr kontaktus | Fotó: Unsplash

„A bababarát kórház megnevezés például azt jelenti, hogy van egy tízpontos lista, amit elvileg betartanak, többek között az aranyórát is, azaz, hogy nem szeparálják az anyát a babától. Ehhez képest – én ott szültem 15 évvel, majd 12 évvel ezelőtt és – mindkét babámtól elválasztottak, ráadásul az egyiktől 15 órára, pedig már akkor megvolt az akkreditációjuk. Azóta már lejárt, de tudtommal a plakett róla még mindig ki van téve” – számolt be Szőcs Kinga Zsófia, aki szerint nem túl fényes a helyzet a szülészeti aranyóra szempontjából Kolozsváron még magánklinikákon sem. Tudomása szerint Marosvásárhelyen sem számíthat jobbra, aki ott szül, mert ott sem vezették be az aranyórát. A kórházat mi is kérdeztük egyébként, de választ még nem kaptunk.

Ahol viszont jól állnak, az Csíkszereda és Székelyudvarhely. Nagyváradon – állami kórházban nincs erre lehetőség – az Euclid kórházban viszont biztosítják az aranyórát, valamint Konstancán az Armonia kilinkán, mondta Szőcs Kinga, aki utóbbit azért emelete ki, mert ott még ikerszülést is vállalnak. A brassói Dr. I. A. Sbarcea Nőgyógyászati és Szülészeti Klinika Kórház honlapján azt írja, 2019-ben vezették be a „mágikus órát”.

Négyórás aranyóra Székelyudvarhelyen 

„Március óta a szülés utáni megfigyelési időszak teljes időtartama alatt az újszülött gyermekével lehet a kismama, ha igényli ezt. Korábban is volt aranyóra kórházunk szülészetén, ezt most igény szerint kitolhatja a kismama a teljes megfigyelési időszakra, és együtt mehet fel gyermekével az újszülött osztályra. A négyórás időszak alatt egy asszisztens végig az édesanyával és a kisbabával marad, hogy akár szoptatásban, akár más téren a segítségükre legyen” – írta a Székelyudvarhelyi Városi Kórház áprilisi Facebook-bejegyzésében. A hozzászólásokban sokan gratulálnak és sajnálkoznak, hogy korábban ilyen nem volt. Zörgő Noémi, a kórház szóvivője a Maszolnak elmondta, „nem az van, mint régen”, most még öltöztetés előtt egy időre az anya mellkasára fektetik a babát, hagyják pulzálni a köldökzsinórt, kivéve, ha komplikáció lép fel. Hogy mennyi ideig maradhat így anya és baba, az az igényeken túl attól is függ, hogy épp van-e több szülés párhuzamosan. A baba felöltöztetése után továbbra is együtt marad az anya és a baba, végig egy szobában. Apás szülésre is van lehetőség, és a négyórás megfigyelési idő alatt az apa is jelen lehet, mondta a szóvivő.

Egy majomtól, ha ellessük, már elég okosak leszünk

Kolozsváron a Regina Maria Kórház szülészete vállalta be már korábban a ProMAMA egyesület segítségével az aranyóra gyakorlatát, ezt közölte legalábbis az egyesület. Ők dolgozták ki ennek az orvosi protokoll részét, és szeretnék bevezetni minél több szülészeten. A szatmári azonban még csak a nyolcadik, amelyik vállalta. Câmpinán, Gyulafehérváron, Resicabányán vették még igénybe a képzésüket, egészítette ki az információinkat Szőcs Kinga Zsófia. Hozzátette, „bár ezt nem kell nagyon sokat tanítani, egy majomtól, ha ellessük, már elég okosak leszünk. Viccesnek tűnik, de komolyan gondolom” – mondta, hiszen, mint kiemelte, ez a „biológiai norma”, hogy megszületése után nem vágják el gyorsan a köldökzsinórt, és mérik, öltöztetik, vizsgálják a babát, hanem engedik megnyugodni az édesanyja mellkasán egy órát vagy akár többet, hiszen ezalatt nagyon lényeges folyamatok zajlanak.

Fogalomzavar: sokan csak hiszik, hogy megélték

Szőcs Kinga kiemelte: fogalomzavar is köztudatban van az aranyórával kapcsolatban. Van, aki azt hiszi, részesült benne, pedig közel sem.

Illusztráció | Fotó: Unsplash

„Azt mondják nagyon sokszor az édesanyák, hogy »nálunk volt aranyóra, és milyen boldogok voltunk«. Ezt nem is vonom kétségbe, hiszen minden anya boldog, amikor ráteszik a kisbabáját, de az nem aranyóra, hogy bebugyolálva egy vagy több fotó erejéig ráteszik, és utána mindenki toporog, hogy most már ideje lenne elvinni. Ez csak néhány perc, ezalatt nem indulnak be a folyamatok, sőt egy óriási csalódás a babának, mert egész egyszerűen attól a perctől kezdve, hogy elválasztották és elveszik az anyától, óriási stresszt él meg. Ezt le lehet mérni nyálmintából, a kortizolszint toronymagas a nyálában. Ha elmarad az aranyóra, a kicsinél születése után hat órával is – bár úgy tűnik, hogy megnyugodott, mert fekszik a neonatológiai osztályon nagy csendben, akár alszik is –, ha nyálmintát vesznek, abból kiderül, hogy még mindig magas a stresszhormon szintje. Ezzel szemben azoknál a kisbabáknál, akik az édesanyjukon maradhatnak, nincs ilyen” – magyarázta.

Stressz helyett boldogsághormonok

„Aranyóráról akkor beszélhetünk, ha a kisbabát ráhelyezik az édesanyára rögtön, miután megszületett, és ott maradhat így egy órát vagy akár többet is. A legideálisabb az lenne, ha nem is vágnák el a köldökzsinórt azonnal, azaz miközben az még lüktet, hagyják, hogy a baba alkalmazkodjon a külvilághoz. Még két helyről kapja az oxigént: az orrán keresztül és a köldökzsinóron keresztül is. Így nagyon szép, zökkenőmentes megérkezést biztosítunk számára. Nagyon fontos a bőr-bőr kontaktus, az anya csupasz mellkasára ruha nélkül fektessék a babát, hogy megszagolhassa, rácuppanjon az édesanyja mellére. Olyan neurokémiai folyamatok indulnak be, amelyek elősegítik a kötődést a baba és az anya részéről is. Az oxitocin és az endorfin szintje is nagyon magas, ezek mind abban segítenek, hogy egymásra találjanak az édesanyjával” – magyarázta el a dúla és pszichoterapeuta szakember.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Császármetszés esetén is adott az aranyóra Csíkszeredában

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályán 2018-ban vezették be az aranyórát, nagyon jó tapasztalatokkal, és azóta is működik – közölte a kórház a Maszol megkeresésére. „A megszületés utáni mihamarabbi és minél hosszabban tartó bőr-bőr kontaktus nemcsak az anyai kötődés és sikerélmény/kompetencia-érzés miatt kiemelt fontosságú, hanem tudományosan bizonyított immunológiai hatásai vannak a baba számára, és megalapozzák a szoptatás későbbi sikerét is. Ha az apa igényli, ő is jelen lehet ebben az első időszakban. Nálunk ez nemcsak a természetes úton való szülések esetén, hanem császármetszéskor is adott: a kisbaba az édesanyja mellkasán bőr-bőr kontaktusban pihen a műtét befejezéséig” – áll a kórház válaszában. Hozzáteszik, hogy az aranyóra előnyeiről az újszülöttgyógyászati osztály bejáratánál egy nagyméretű plakáton tájékoztatják a szülőket.

Szőcs Kinga azt is kiemelte, hogy ebben az első órában már működik a kisbaba szopóreflexe, ösztönösen kúszik a mell fele, és ha hagyják, elkezd szopizni méghozzá jó technikával, ugyanakkor nem mellékes a kolosztrum jótékony hatása, amihez hozzájut a baba. „A hibák akkor kezdődnek, ha a baba előbb be volt tápszerezve, ami nagyon gyakori. Ha üvegből etetik, az összezavarja a kisbabát, mert neki az első bevésődés az lesz, ahogy az üvegből kell inni. Amikor visszakerül az anyához, ugyanúgy akar majd cicit is szopizni, mint az üvegből, de a technika más, így kisebesíti az anya mellét, neki meg cumizavara lesz” – mutatott rá az egyik nagyon gyorsan felmerülő lehetséges negatív következményre Szőcs Kinga.

Hóbortosnak tartott „bioanyák”

Azt is tapasztalja dúlaként, hogy sok szülész-nőgyógyász mai hóbortnak tartja az anyák igényét a háborítatlan szülésre, aminek része az aranyóra is. „Ha egy anya jön ezzel a vággyal, kéréssel, már eleve támadásként, kioktatásként veszik. Sokszor azt tapasztaljuk, hogy összemosolyognak az anya háta mögött, mondván, hogy jött még egy bioanya, aki tudja a jogait, és tudja azt, hogy hogyan kell szülni, és hogyan kell szoptatni. Nagyon durva ez a hozzáállás” – hangsúlyozta.

Illusztráció | Fotó: Unsplash

Mint mondta, sokszor példálózik az állatkertekkel, ahol ha kölyök születik, azon a részen beszüntetik a látogatást két hétre vagy akár két hónapra az anya és a kicsi zavartalan kötődése érdekében. „Akkor miért tartunk ott lassan 2025-ben, hogy a Homo sapiens elválasztja magától az újszülöttjét?” – tette fel a kérdést Szőcs Kinga. Kiemelte az anyát és a babát is tökéletesen el lehet látni a szülés után, anélkül, hogy el kelljen őket választani, így valójában akarat kérdése az aranyóra tiszteletben tartása. „Abban a körülbelül negyven percben, amíg megszületik még a méhlepény, majd ellátják az anyát, ha esetleg gátmetszés, -repedés miatt varrni szükséges, nincs igazán akadálya, hogy a baba az anyával maradhasson. A babát is meg lehet nézni, az Apgar-értéket is meg lehet állapítani úgy, hogy közben az anya testén fekszik. Ezt külföldi kórházakban már nagyon régen így csinálják, még császármetszés esetében is” – mutatott rá. Ilyenre az országban csak három kórházat tud, a csíkszeredait, a székelyudvarhelyit és a nagyváradi Euclid klinikát.

„Miért jutottunk oda, hogy egy szülészeten arról próbálják meggyőzni az édesanyát, hogy higgye el, hogy neki jobb lesz, ha felgyorsítják a folyamatot, ha gátat metszenek? Nagyon durván medikalizálódott a szülés” – összegzett Szőcs Kinga Zsófia, aki mindig azt tanácsolja az anyáknak, követeljék minél hamarabb a kisbabájukat a szülés után, bármennyire is legyintenek az orvosok és asszisztensek, hogy »nyugodjon le, lesznek eleget együtt«.

(Nyitókép forrása: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_1pp9VAgz_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png
banner_1EKDNy6B_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_VDHJPUiH_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?