banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Jelentés a szülészeti erőszakról: felmérték, milyen formáit szenvedik el a nők

A szülészeti erőszakot a nők gyakran több formában is elszenvedik a terhesség, a szülés és az azt követő időszak alatt, de csak kevés nő tud róla, vagy ismeri el problémaként – állítja a Független Bábák Egyesülete (AMI) kutatási jelentésében. Ez az első ilyen kutatás Romániában, amely az állami és magánkórházakban történő szülészeti erőszakról és szülési tapasztalatokról szól.

Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása szerint a szülészeti erőszak az egészségügyi szakemberek által a szülés során elkövetett fizikai vagy szóbeli bántalmazás, tiszteletlenség és nem megfelelő bánásmód, a titoktartás hiánya és elhanyagolás bármely formája, amely egyébként elkerülhető fájdalomhoz és komplikációkhoz vezet, valamint sérti a nők méltóságát. A bábaegyesület által készített kutatás célja az volt, hogy információkat gyűjtsön arról, hogy a romániai nők hogyan ítélik meg és mennyire vannak tisztában a szülészeti erőszak formáival, számol be a G4media az egyesület közleménye alapján.

Illusztráció | Fotó: Pexels

A jelentés szerint a megkérdezett nők mintegy fele hallott a szülészeti erőszak kifejezésről, de nem igazán tudta, mit jelent az, és nem tartotta magát áldozatnak, azonban, amikor a szülészeti erőszak fogalmát konkrét elemekre bontották, a nők nagy számban a jelenségek széles spektrumát azonosították a szülészeti erőszak formáiként – olvasható a Független Bábák Egyesületének szerdai sajtóközleményében.

A jelentés szerint a szülészeti erőszaknak a nők által leginkább felismert formái a szülések bántalmazó és brutális ellenőrzése, az egészségügyi személyzet nem megfelelő hozzáállása, valamint a személyzet nem megfelelő reakciója a fájdalomra, az intimitás hiánya, a fájdalomcsillapítók beadásának elmulasztása a megfelelő időben, és a beleegyezés nélküli beavatkozások.

Ezzel szemben annak hiánya, hogy a partner vagy egy támogató személy jelen lehessen a vajúdás és a szülés alatt – az erőszak legtöbbet tapasztalt formája –, ugyanakkor az ingyenes vagy a biztosító által fizetett terhességi és szülés utáni konzultációkhoz való hozzáférés hiányát vagy annak nehézkességét, a konzultációra szánt elégtelen időt a legkevésbé ismerték el a megkérdezettek nem megfelelő gyakorlatokként, a válaszadók közel fele nem ismerte el ezeket a szülészeti erőszak formáinak.

Illusztráció | Fotó: Pexels

A kutatásban résztvevők többsége rossz tapasztalatként kiemelte, hogy nem lehetett jelen a partnere vagy egy támogató személy a vajúdása és a szülése alatt, hogy a szülés után elválasztották a babától, ugyanakkor, hogy nem létezik ingyenes tanácsadás a terhesség alatt és után, valamint hogy előírtak nekik bizonyos testhelyzeteket szülés közben, és hogy az egészségügyi személyzet rákönyökölt a hasukra a kitolás során. A teljes jelentés itt érhető el. A Független Bábák Egyesülete egy figyelemfelkeltésnek szánt videót is készített.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?