A felújítások befejeződtek, ám tanárhiánnyal küszködnek a Kolozs megyei iskolákban

A hamarosan kezdődő új tanévben közel 10 ezer magyar diák kezdi meg az iskolát Kolozs megyében. Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes elmondta, a felújítási munkálatok már nagyjából befejeződtek, ám az iskolák körülbelül 14 százalékánál vannak még gondok. Főleg a vidéki iskolákban nincsen megoldva az ivóvíz, és több tanintézménynek nincsen tűzvédelmi engedélye. A főtanfelügyelő-helyettes szerint ugyanakkor több iskolabuszra is szükség lenne, ám a legnagyobb probléma jelenleg a tanárhiány.

Mint Kerekes Adelhaida kiemelte, a munkálatok nemrég fejeződtek be az Emil Isac és a Iuliu Hațieganu Líceumokban, valamint a Gh. Lazăr Pedagógiai Líceumban. Úgy vélte, a Kolozs megyei iskolák felújítási szempontból rendben vannak, ám körülbelül 14 százalékukban vannak gondok az egészségügyi és a tűzvédelmi engedélyekkel.

Fotó: Agerpres

„A probléma javarészt az, hogy nincsen ivóvíz, mivel nincs megoldva a kanalizálás. Így ezek az iskolák külön engedéllyel működnek, ivóvizet pedig maguknak szállítanak. Ugyanakkor Kolozs megyében már egyetlen tanintézmény sincs, ahol kint lenne a mellékhelyiség, a megye ezt 2022-ben érte el” – részletezte. Kolozsváron a Căsuța Poveștilor Bölcsőde egészségügyi engedélyét függesztették fel a felújítási munkálatokat miatt, valamint a George Coșbuc Főgimnázium tornatermét nem használhatják terepmozgások miatt.

Több mint 130 tanintézménynek nincsen tűzvédelmi engedélye

A megyében az egészségügyi engedélyek hiánya mellett sok iskolának vagy óvodának nincsen meg a tűzvédelmi engedélye. Tordán a Tordai Műszaki Főiskola három épülete – a bentlakás, a mosoda és a tornaterem – nem kapott engedélyt, miután kiderült, hogy a tető nem vízhatlan és a vízvezetékek sincsenek rendben. Ami a tűzbiztonságot illeti, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség által ismertetett dokumentumokból kiderül, hogy a Kolozs megyei iskolai infrastruktúrát alkotó 901 épületből 171 rendelkezik engedéllyel, 131 nem rendelkezik, 599 pedig nem igényelt tűzvédelmi engedélyt, mert nincs rá szüksége.

Kerekes Adelhaida hozzátette, van olyan eset például Búzán, ahol azért nem kaptak engedélyt, mert most szerelik a központi fűtést, ám az engedélyre ezután számíthatnak. „A polgármesteri hivatalok több faluban ebben az évben kezdték el a központi fűtést beszerelni, ezek is hozzájárulnak a tűzvédelmi engedélyek hiányához. Jelenleg olyan felújítás nem zajlik, amely megakadályozná az oktatást, mert a gyerekek át vannak helyezve ilyenkor más iskolákba. Búzában is egy részüket például a régi iskolába költöztették vissza” – magyarázta.

Hozzátette, a megyében javarésze gázzal fűtenek az oktatási intézményekben, a hegyekben fűtenek fával, ám a legtöbb helyen ott is meg van oldva a központi fűtés. Nincsenek tüzelési gondok a megyében, a főtanfelügyelő-helyettes szerint pedig a legtöbb helyen már a fa is meg van vásárolva télire. Kerekes Adelhaida úgy vélte, az iskolabuszokkal sincsen gond jelenleg, egyes helyeken kértek órarend módosítást, hogy minden gyerek be tudjon érni az iskolákba, így van olyan osztály, aki később kezd. Mikrobuszokra ugyanakkor még lenne szükség, általában Szováton vagy Kajántón, vagy olyan falvakban, ahonnan a gyerekeknek be kell ingázniuk a községbe tanulni. „Mindenhol szükség van még buszokra, ahol több faluból járnak be a községbe, mivel, ha van is busz, az a használattól és az utak minősége miatt hamar romlik” – magyarázta.

Túlzsúfolt iskolák és tanárhiány

Mint Kerekes Adelhaida elmondta, idén Kolozs megyében 14 iskolában lesznek olyan osztályok, amelyeknek a 2023-2024-es tanévben két váltásban kell majd tanuljanak, hiszen az iskolák túlzsúfoltak és kevés az osztályterem. Szászfenesen például egyetlen iskolában sem maradt üres hely. Ahogy Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő korábban nyilatkozta, „ha Szászfenesen eggyel több iskola lenne, az is azonnal megtelne”.

Szászfenes madártávlatból | Fotó: Pengő Zoltán

Kerekes Adelhaida szerint ahogy az osztályokban a létszámot lecsökkentették 22-re vagy 26-ra, már az sok plusz csoportot jelentett, viszont nincs bíróképessége az iskoláknak, hiába bővítették az épületeket az elmúlt években. Hozzátette, legnagyobb szükség most pedagógusokra lenne Kolozs megyében, magyar óvónőből és tanítónőből hiány van, ami eddigi években nem volt jellemző. Ugyanakkor a fizika, kémia és matematika tanárok sincsenek elegen. „Reméljük, többen fognak majd a tanári pályára iratkozni idővel, mert nagy szükség van rájuk. Sajnos most ott tartunk, hogy jelentkeznek az állásra, de sokan nem foglalják el a helyet, mert mondjuk kapnak egy jobb állást idő közben. Évről évre egyre kevesebb tanár van, és nagyon fontos lenne ezzel a problémával is foglalkozni” – mondta.

Pozitív példaként ugyanakkor kiemelte, hogy a meleg ebéd program nagyon jól működik, „szeretik a tanárok és a diákok is”. Kolozs megyében jelenleg körülbelül húsz iskolában működik, és további tíz iskolában fog az új tanévtől.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?