„A biztonságunk nem opció” – Intézkedéseket várnak a nők elleni erőszak megfékezéséhez
Sürgős intézkedéseket kérnek a nőgyilkosságok megfékezése érdekében.
Már huszonkilenc nőgyilkosság történt idén, tüntetéseket szerveztek, mégsem történt még semmi a helyzet orvoslása érdekében – mutatott rá a Filia Központ. A civil szervezet a Bihar megyei Almaszegen történt gyilkosságot követően adott ki közleményt, hangsúlyozva, hogy a nők elleni erőszakot és a nőgyilkosságokat sürgősségi eljárással kellene kezelni, a cselekvés hiánya szerintük bűnrészesség.
Rámutattak arra, hogy továbbra sincsenek tájékoztató kampányok, iskolai programok, az áldozatoknak és elkövetőknek nyújtott szolgáltatások változatlanul alulfinanszírozottak vagy csak papíron léteznek, ugyanakkor az áldozatokkal kapcsolatba kerülő szakemberek számára nem szerveznek szakképzéseket.
Emiatt a Filia Központ arra kéri Nicușor Dan államfőt, hogy szervezzen intézményközi munkacsoportot a konkrét intézkedéseket kidolgozásához. Ilie Bolojan miniszterelnöktől azt kérik, hogy sürgesse meg a hazai törvények összehangolását az uniós direktívákkal, ami a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzését és megfékezését illeti.
Radu Marinescu igazságügyi minisztertől azt kérik, hogy növelje a bírók és ügyészek számát, hogy elfogadható időn belül orvosolhassák az ügyeket, Cătălin Predoiu belügyminisztertől pedig a rendőrök szakképesítését várják, hogy azok megfelelően tudják kezelni az ügyeket. Daniel Davidnak is üzentek. Szeretnék ugyanis, ha a tanügyminiszter beiktatná az iskolai programba a nemek közötti egyelőségre és a nemi alapú erőszak megelőzésére irányuló oktatást.
„A biztonságunk nem opció. Konkrét és hosszú távú intézkedéseket akarunk az erőszak és a nőgyilkosságok megfékezésére” – fogalmaz közleményében a szervezet.
Emlékezetes, hogy korábban utcára is vonultak, hogy a nők elleni erőszakra felhívják a figyelmet és petíciót kezdeményeztek mihamarabbi intézkedéseket szorgalmazva. Fontosnak tartanák, hogy a nőgyilkosságot büntessék megkülönböztetett bűncselekményként, ismerjék el a nőgyűlöletből fakadó, nemi alapú gyilkosságot.
A múlt hónapban rendezett tüntetések alkalmával megfogalmazott követelésükről korábban már írtunk:
- Az erőszak formájától függetlenül alkalmazzák a már meglévő törvényeket.
- Minden családon belüli erőszak esetében kötelező legyen a kockázatfelmérés, úgy az ügyészségek, mint a bíróságok számára.
- Valós és megfelelő finanszírozást az áldozatoknak és az erőszak elkövetőinek szóló szolgáltatásokra.
- Legyen kötelező és folyamatos a továbbképzés a rendőrök, ügyészek, bírók, egészségügyi szakemberek és szociális munkások számára a családon belüli erőszak témájában.
- Központosítsák és tegyék átláthatóvá az adatokat a nők ellen elkövetett erőszakról és a nőgyilkosságokról.
- A nemi alapú gyilkosságok felderítése és bírósági tárgyalása elfogadható időn belül történjen meg.
- Kérik, hogy az áldozatok időkorlát nélkül, bármikor feljelentést tehessenek az erőszaktevők ellen.
- Valós prevenciós mechanizmusokat szeretnének, nevelés formájában.
- Vonják be a nőszervezeteket és független szervezeteket a nemi alapú erőszakot érintő politikákba.
Ha ön vagy valaki a környezetében családon belüli erőszak, emberkereskedelem, nemi alapú vagy többszörös diszkrimináció áldozata, ingyenesen hívhatja a 0800 500 333-as segélyvonalat, amelyet a Nők és Férfiak Közötti Esélyegyenlőségért Országos Ügynökség működtet a nap 24 órájában, a hét minden napján. A hívás bármely belföldi hálózatból díjmentes. A vonalat nemcsak az áldozatok, hanem családtagjaik, ismerőseik vagy tanúk is hívhatják. A tanácsadók sürgősségi segítséget, tájékoztatást, jogi és pszichológiai alapkonzultációt nyújtanak, valamint útba igazítanak a megfelelő helyi intézményekhez és szolgáltatásokhoz.
CSAK SAJÁT