A betegség, ami 2050-re a világ minden országát tömegesen érinti majd
Egy új világszintű tanulmány szerint a következő 30 évben a világ minden országában növekedni fog a cukorbetegek száma, ha nem javítanak a helyzeten – írja az Agerpres az Reuters-re hivatkozva.
Jelenleg világszerte 529 millió ember szenved cukorbetegségben – derül ki a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérési és Értékelési Intézetének kutatói által vezetett tanulmányból. Előrejelzések szerint ez a szám 2050-re több mint kétszeresére, 1,3 milliárd érintettre emelkedik majd.
A legtöbb eset 2-es típusú cukorbetegség, mely a betegségnek az elhízással összefüggő és nagyrészt megelőzhető formája – közölték a kutatók.
Az előfordulási gyakoriság növekedése világszerte nem egységes: egyes országok és régiók különösen érintettek. Észak-Afrikában és a Közel-Keleten például várhatóan 16,8 százalékos, Latin-Amerikában és a Karib-térségben pedig 11,3 százalékos lesz 2050-re, míg globálisan ez az arány 9,8 százalék. Jelenleg az előfordulás gyakorisága 6,1 százalék. A kutatók szerint azonban minden ország érintett lesz.
„A cukorbetegség gyors ütemű növekedése nemcsak riasztó, hanem kihívást is jelent a világ minden egészségügyi rendszere számára” – hangsúlyozta Liane Ong, a tanulmány vezető szerzője. Rámutatott, a cukorbetegség számos szívbetegséggel és agyvérzéssel járhat együtt.
A cukorbetegek növekvő számának oka részben az egyre többeket érintő elhízás, részben pedig a demográfiai változások: a tanulmány szerint az idősebb felnőttek körében fordul elő gyakrabban a betegség.
A 204 országból származó adatok nem veszik figyelembe a COVID-19 világjárvány hatását, mivel ezek az adatok még nem álltak rendelkezésre – jegyezték meg a kutatók.
A Bill és Melinda Gates Alapítvány által finanszírozott tanulmány egy átfogó, a cukorbetegségről szóló sorozat része, amely csütörtökön jelent meg a Lancet című orvosi folyóiratban. A tanulmány fokozott és hatékonyabb kezelési stratégiákra és az egyenlőtlenségek tudatosítására szólít fel, mivel a legtöbb cukorbeteg alacsony és közepes jövedelmű országokban él, ahol nem jutnak megfelelő kezeléshez.
CSAK SAJÁT