banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

FRISSÍTVE – A belpolitikában eluralkodó szélsőségesség veszélyére figyelmeztetett Kelemen Hunor

A romániai belpolitikában eluralkodó szélsőségesség veszélyére figyelmeztetett Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a román ellenzéki párt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szombati bukaresti kongresszusán.

A csütörtök óta ellenzékbe szorult erdélyi magyar érdekképviselet elnöke román hírügynökségi jelentések szerint az ellenzéki párt 800 fős bukaresti küldöttgyűlése előtt mondott beszédében utalt a román kormányból még 2021 szeptemberében távozó USR akkori helyzetére.

Kelemen Hunor megköszönte Cătălin Drulă pártelnöknek, hogy három héttel ezelőtt meghívta az USR kongresszusára. „Akkor nem tudtad te sem és sem – talán valaki ebben az országban tudta – (...), hogy mi fog történni három hét múlva” – utalt a politikus az RMDSZ ellenzékbe vonulására.

A szövetségi elnök elmondta, hogy új számára, de próbálja megszokni az ellenzéki szerepet. „Üdvözöllek titeket a kényszerleszállásunk után. Ti ismeritek ezt az érzést. Nem kell elmagyaráznom, milyen az, amikor az ember jó munkát végez, és hirtelen vakvágányra kerül. De ma nem a sérelmeinkről fogok beszélni, és nem is keresek magyarázatot a történtekre, bár ezek egyébként jogos kérdések; lehet kapzsiság, bosszú, stratégiai hiba. Most már mindegy is” – mondta a küldötteknek Kelemen.

Felszólalásában hangsúlyozta, hogy a polgárok és az állam, a társadalom és a politikai osztály közötti kapcsolatot jelenleg a „bizalom hiánya” jellemzi. Úgy vélekedett, hogy a politikai osztály számára a legnagyobb kihívás most a bizalom helyreállítása és a remény visszaadása.

„Korábbi együttműködésünk és időnkénti csörtéink körülményeitől függetlenül egy valamit tudtunk annak idején: a méltóság az az érték, amit nem sértünk meg. Mert ha erre ügyelünk, folytathatjuk ez együttműködést” – idézte fel Kelemen Hunor azt a korszakot, amikor az RMDSZ együtt kormányzott az USR-vel.

Kifejtette: a politikai osztálynak meg kell mutatnia a társadalomnak, hogy a „hagyd, mert elmegy így is” típusú munkavégzés korszaka véget ért. „Ha az emberek azt látják, hogy bármit megígérünk a szavazatukért, majd hátat fordítunk nekik, (...) akkor biztosan veszíteni fogunk, és a helyünket mások veszik át, azok, akik gyűlöletet szítanak, konfliktust keresnek, bosszút ígérnek. Szerintem az lenne a legnagyobb hiba, ha hagynánk, hogy a szélsőséges, végső soron mindenkinek ártó eszmék végül teret nyerjenek. Ha pedig végignézünk a politikai osztályon, azt látjuk, hogy ez a veszély fennáll. A mi felelősségünk pedig – a tiétek is, a miénk is, de a PSD-é és a PNL-é is – egy adott pillanatban megálljt parancsolni a szélsőségeseknek” – mondta az RMDSZ elnöke USR küldötteinek.

Kifejtette azt is, hogy Romániának hosszú ideje nincsenek kezdeményezései külpolitikai téren, pedig „rendkívüli szerepe és lehetőségei” vannak. Megjegyezte: tudja, hogy egy ország külpolitikáját általában „nem rivaldafényben” alakítják, de ezt szerinte teljesen átláthatatlanul sem szabad művelni. „Lehet, hogy vannak kezdeményezések, de mi nem tudunk rólunk, mert ezek jól őrzött államtitkok. Kár, hogy így van. Mert Románia a helyzetéből adódóan valóban sokkal többet tudna nyújtani. Először is a polgároknak, másodszor a régió összes nemzetének, harmadszor pedig az Európai Uniónak. És ezen a jövőben változtanunk kell” – jelentette ki Kelemen Hunor.

Beszéde végén emlékeztett arra, hogy két és fél évvel ezelőtt az USR és az RMDSZ együtt indultak el, de tíz hónap elteltével az útjaik szétváltak. „Mi jóhiszeműen kormányon maradtunk, tudtuk, hogy szakértelmet, komolyságot és munkát, rengeteg munkát kell nyújtanunk a társadalomnak. És most már meg vagyok győződve arról, hogy ennek az országnak szüksége van erre. Jók a perspektíváink. Hiszem, hogy ha nem tévedünk, ha nem történik valami váratlan, Románia az évtized végére másképp fog kinézni. Ezeket a lehetőségeket nem szabad elszalasztani” – mondta felszólalásában az RMDSZ elnöke.

Az USR kongresszusán a szélsőségesség ellen emelt szót Catalin Drulă pártelnök is, aki szerint pártja soha nem fog együttműködni az oroszbarát szélsőségesekkel, akik ki akarják vezetni Romániát Európából – mondta a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) utalva, amelyet szerinte a nagyobb kormánypárt, a Marcel Ciolacu kormányfő vezette PSD is bátorít.

Fotó: Agerpres

„A szélsőségességet az utóbbi évben bátorították a PSD-sek@ - mondta Drulă. Hozzátette: fennáll a veszélye, hogy a PSD laboratóriumában készült terv „elszabadult”, emlékeztetett, hogy a kormányfő beiktatásakor a „gazdasági hazafiság” kifejezést használta, a románokat pedig Európa modernkori rabszolgáinak nevezte. „Kérdezzék meg Ciolacu úrtól, a gyűlölet és megaláztatás milyen diskurzusát bátorítja ezekkel a kifejezésekkel” – javasolta Drulă a sajtótájékoztatón az újságíróknak.

Az USR szombati kongresszusának központi témája a 2024-es választási év, amikor négy választás is lesz, a küldöttek a párt erre vonatkozó stratégiáját is elfogadják. A pártrendezvényre az RMDSZ elnöke mellett a kis jobboldali román pártok vezetői kaptak meghívást, az USR ezekkel összefogva vágna neki a jövő évi választásoknak.

A párt pénteken ismertetett felmérése szerint amennyiben vasárnap tartanák a romániai választásokat, az USR a szavazatok 13 százalékát kapná. A PSD 28, a PNL 18, az RMDSZ 6 százalékon végezne, az AUR pedig tovább erősödve második politikai erőként a voksok 22 százalékát szerezné meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?