A Kábítószer-ellenes ügynökség 35 ezer drogprevenciós tevékenységet végzett az iskolákban, mégsem látszik az eredmény

Tavaly az Országos Kábítószer-ellenes Ügynökség (ANA) szakemberei 35 ezer drogprevenciós tevékenységet végeztek iskolákban, családokban és közösségekben, emellett nevelő, tájékoztató és tudatosító kampányokat tartottak a pszichoaktív anyagok fogyasztásának kockázatairól, összesen több mint 760 ezer személynek.

Az ANA keddi közleménye szerint tevékenységük óvodásokra, tanulókra, egyetemi hallgatókra, tanárokra, szülőkre, nevelőszülőkre, állami gondozottakra, szociális munkásokra, egészségügyi dolgozókra, szenvedélybetegekre és helyi közösségekre terjedt ki.

A különböző korosztályokhoz igazított drogprevenciós tevékenységeket országos szinten egységes módon végezték az iskolákban, a családokban és a közösségekben.

Illusztrációk: Pexels

Tájékoztatása szerint az ANA a múlt évben segítséget nyújtott a kábítószer-fogyasztóknak a 47 tanácsadó központból álló országos hálózatán és a szerfüggőket támogató három bukaresti programján keresztül. Összesen 2679 drogfogyasztó részesült az intézmény szakértőinek szolgáltatásaiból.

Ezek mellett az ügynökség 2023 folyamán 26 szintetikus anyagot jelentett be az EU korai előrejelző rendszerébe és az ország területén 22 új anyagot azonosított. Az intézmény beszámolt arról is, hogy tavaly mintegy 30 százalékkal 110-re nőtt a belügyminisztériumi alkalmazottaknak és más partnerintézmények személyzetének tartott képzéseik száma, ezeken a tanfolyamokon 2121 személy vett részt.

Mindezek ellenére ijesztően megugrott a kábítószer-fogyasztás miatt kórházban kezelt gyermekek száma. Háromszor több, mint 2022-ben és ötször több, mint 2021-ben. A bukaresti Obregia pszichiátriai kórház orvosai szerint a 2021-es 30-ról tavaly több mint 250-re emelkedett a sürgősségi osztályukra ebből az okból bevitt kiskorúak száma. A legfiatalabb gyermek, aki kábítószer-túladagolás után kórházba került, 11 éves volt.

A pszichológusok szerint a szülők, ha figyelnek, észrevehetik, ha a droghasználat kísértésébe esik a gyermekük. Carmen Oprea, a Drogellenes Ügynökség pszichológusa úgy gondolja, serdülőkorban a szülőknek mindenekelőtt arra kell figyelniük, hogyan a gyerekük hogyan tölti a szabadidejét, hol és főleg kivel. „Viselkedésbeli változásként elsősorban az iskolából való lógást vagy az iskola kihagyását említeném. De a legfontosabb, hogy a szülők megértsék, hogy először beszélgetni kell, kérdezni és felvetni a problémát, még mielőtt ilyen jelek elkezdenének megnyilvánulni” – magyarázta a pszichológus.

A Maszolon korábban foglalkoztunk már a fiatalok droghasználatának témájával. Egyebek mellett arra voltunk kíváncsiak, mit tegyenek a szülők, ha rájönnek, hogy gyermekük kábítószert fogyaszt. Kalóz János György pszichológus és addiktológus szerint az a legfontosabb, hogy gyanakvás esetén a szülők ne kérdezzenek rá egyenesen a lényegre, mivel ez tagadáshoz vezethet, a gyermek pedig úgy érzi, hogy folyamatosan megfigyelik, közben megtalálja a kiskapukat és továbbra is használni fogja a kábítószereket. Ugyanakkor arról is írtunk, hogy milyen egyszerűen juthatnak hozzá a drogokhoz a diákok az iskolában, két fiatal őszintén vallott a tapasztalatairól.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?