banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

A Hargita megyei iskoláknak csak a fele nyithat ki hétfőn

Hargita megye oktatási intézményeinek csak felébe térhetnek vissza hétfőtől a jelenléti oktatáshoz. A tanügyi és az egészségügyi miniszter pénteki rendelete alapján ugyanis csak ott kezdődhet meg személyes jelenléttel az oktatás, ahol az alkalmazottak átoltottsági szintje meghaladja a 60 százalékot. FRISSÍTÉS: A Hargita megyei főtanfelügyelő szerint az átoltottsághoz kötött iskolakezdésről szóló döntés váratlanul érte az oktatási intézményeket.

A Hargita Megyei Főtanfelügyelőség honlapján pénteken közzétett legfrissebb adatok szerint a megyében az oktatási intézmények alkalmazottai körében a koronavírus elleni átoltottság 55,78 százalékos. A tanügyminiszter által bejelentett szabályozás szerint a megye oktatási intézményeinek csak a fele kezdi a munkát a jövő héten jelenléti oktatással, a többiben online folytatódik a tanítás a kéthetes (kényszer)vakáció után. A pénteki minisztériumközi rendelkezés értelmében csak azokban az iskolákban és óvodákban folytatódik a gyerekek jelenlétével az oktatás november 8-ától, amelyekben a munkaközösség átoltottsági aránya meghaladja a 60 százalékot.

A megye nagyobb városai közül Székelyudvarhelyen a helyi önkormányzat által közzétett adatok szerint a város 19 tanintézménye közül 12-ben igen, 7 helyszínen pedig nem kezdődhet meg hétfőn a jelenléti oktatás. A városban működő hét napköziotthonos óvodából nem fogadhatja a gyerekeket az Eszterlánc Napköziotthon, a Kiki-Kopi Napköziotthon, a Csillagvár Napköziotthon, a Nardini Napköziotthon  és a Ficánka Napköziotthon sem, míg a Villanytelep- és a Zsibongó napköziotthonba vissztérhetnek az apróságok. Ezzel szemben az iskolák közül csupán a Tompa László Általános Iskola és a Palló Imre Művészeti Líceum kényszerül online oktatásra. A többi iskola padjaiba visszatérhetnek a diákok.

Csíkszereda 21 oktatási intézménye közül 13-ban jelenléti-, 8-ban online oktatás kezdődik hétfőn – közölte a csíkszeredai városháza közösségi oldalán. A középiskolák közül online oktatásra kényszerül a Kájoni János Szakközépiskola, az általános iskolák esetében a Xántus János Általános Iskolába nem térhetnek vissza a diákok és nem éri el a szükséges, 60 százalékos átoltottságot a Szent Anna Speciális Iskola sem. A többi iskolában viszont várják a tanulókat. A helyzet az óvodákban a legrosszabb: a Csipike, az Aranyalma, a Napocska, a Micimackó és a Kisherceg napközikben sem fogadhatják a gyerekeket az alacsony átoltottság miatt.

Gyergyószentmiklós 8 oktatási intézményéből felébe térhetnek vissza hétfőtől a diákok. A Salamon Ernő Gimnázium, a Vaskertes Általános Iskola, a Fogarasy Mihály Általános Iskola és a Kós Károly Általános Iskola pedig online formában folytatja a tanítást.

FRISSÍTÉS: Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő a Maszol érdeklődésére kihangsúlyozta: a pénteken ismertetett adatok némileg változhatnak még, ám nagyságrendi különbség nem léphet fel. A tanfelügyelő kiemelte: a tanügyi- és egészségügyi miniszter rendelete alapján az iskolák vezetőtanácsainak kellett meghozniuk a végső döntést az oktatás formájáról. Azaz, amelyik intézmény éppen átlépte a jelenléti oktatáshoz szükséges 60 százalékos oltottsági küszöböt, határozhat úgy, hogy mégis az online oktatási formát választja. A képet az is árnyalja, hogy lehetnek olyan iskolai osztályok, intézmények, ahol már a kényszervakáció előtt is előfordult, hogy fertőzés, betegség miatt kellett oktatási szünetet elrendelni.

„Az intézkedés célja nyilván, hogy az oltottsági arány javuljon, a megbetegedések aránya csökkenjen. Ugyanakkor ki kell hangsúlyoznom, hogy az intézményeket és bennünket is váratlanul ért a döntés. Ha be lett volna harangozva a vakáció előtt, hogy az oltottsági arány figyelembe lesz véve, akkor nagyobb hangsúlyt helyezhettek volna erre az iskolák vezetőségei” – emelte ki Demeter Levente. Hozzátette: úgy gondolja, egy hónap múlva változhatnak az oltottsági arányok. Hogy milyen nagyságrendű lesz ez a változás, azt előre nem lehet megjósolni - szögezte le.

(Borítókép: archív | MTI)

Kapcsolódók

Kimaradt?