Harmadik rektori mandátumát kezdheti meg a MOGYE élén Leonard Azamfirei

Harmadik rektori mandátumát kezdheti meg a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) élén Leonard Azamfirei professzor. A George Emil Palade Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemmé átnevezett multikulturális tanintézet versenyvizsga útján választotta ki kedden az új rektorát. Leonard Azamfirei volt az egyedüli jelölt a tisztségre.

Az érvényes tanügyi törvény értelmében egy személy két egymás utáni teljes rektori mandátumot tölthet be. Leonard Azamfirei arra hivatkozva pályázta meg a harmadik mandátumát is, hogy a második mandátuma nem volt teljes, 2018. április 27. és június 2. között ugyanis hat hétre felfüggesztette a rektori tisztség betöltését, hogy egy külföldi körúton vegyen részt.

Az egyetem honlapján román nyelven közzétett menedzseri tervében a rektorjelölt azt tűzte ki célul, hogy az egyetem a romániai felsőoktatási intézmények élvonalába kerüljön mind az oktatás, mind pedig a kutatás területén. Az egyetem fejlesztését az innováció, az integráció és a nemzetköziesítés jegyében képzelte el. A húszoldalas menedzseri tervben nagy hangsúlyt kap az a törekvés, hogy az egyetem minél több külföldi hallgatót vonzzon az idegen nyelven elindított programjaira, és alig esik szó a magyar nyelvű oktatásról.

A magyar orvosi, gyógyszerészeti, fogorvosi, általános asszisztensi, valamint orvosi biotechnológiai oktatási programokat – a terv szerint – fenn kell tartani, fejleszteni kell az ezekre fordított humánerőforrást, és el kell indítani a magyar nyelvű informatikusképzést. Az újraválasztott rektor – a terv szerint – azzal erősítené az egyetem multikulturális jellegét, hogy multikulturális központot hozna létre Marosvásárhelyen a Romániában működő brit, francia, német, olasz, magyar és más kulturális intézetekkel közösen.

Szilágyi Tibor, az egyetem szenátusának elnökhelyettese az MTI-nek nyilatkozva a multikulturális látszat felmutatására szánt pótcselekvésnek tekintette a magyar informatika szak és a multikulturális központ tervét. Szerinte ezek nem pótolják a magyar tagozat intézményen belüli önállóságának a hiányát. Szilágyi Tibor azt is megemlítette: nincs egyezség Leonard Azamfireijel arról, hogy azt a személyt nevezze majd ki a magyar tagozatért felelős rektorhelyettesnek, akit a magyar tagozat nevesít a tisztségére, de látnak esélyt arra, hogy ez megtörténjék. Hozzátette: folytatják küzdelmüket azért, hogy az egyetem magyar tagozata döntési önállóságot nyerjen az intézményen belül.

A rektorjelölt „versenyvizsgája” idején a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) aktivistái tüntettek az egyetem előtt, a magyar oktatást ellehetetlenítő rektor újabb mandátuma ellen.

A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait. Ugyanabban az időszakban a magyar tagozat viszonylagos autonómiáját biztosító előírások életbeléptetése nem ütközött akadályba a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. Az egyetem szenátusa a magyar tagozat tiltakozó távolmaradása mellett döntött 2018-ban a Petru Maior Egyetemmel való egyesülésről és 2019-ben a román származású George Emil Palade Nobel-díjas orvos nevének a felvételéről. Az egyetem vezetősége elutasította az önálló magyar kar létrehozására vonatkozó kéréseket, de jóváhagyta 2019-ben egy önálló angol tannyelvű kar létrehozását.

Kapcsolódók

Kimaradt?