Harmadik rektori mandátumát kezdheti meg a MOGYE élén Leonard Azamfirei
Harmadik rektori mandátumát kezdheti meg a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) élén Leonard Azamfirei professzor. A George Emil Palade Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemmé átnevezett multikulturális tanintézet versenyvizsga útján választotta ki kedden az új rektorát. Leonard Azamfirei volt az egyedüli jelölt a tisztségre.
Az érvényes tanügyi törvény értelmében egy személy két egymás utáni teljes rektori mandátumot tölthet be. Leonard Azamfirei arra hivatkozva pályázta meg a harmadik mandátumát is, hogy a második mandátuma nem volt teljes, 2018. április 27. és június 2. között ugyanis hat hétre felfüggesztette a rektori tisztség betöltését, hogy egy külföldi körúton vegyen részt.
Az egyetem honlapján román nyelven közzétett menedzseri tervében a rektorjelölt azt tűzte ki célul, hogy az egyetem a romániai felsőoktatási intézmények élvonalába kerüljön mind az oktatás, mind pedig a kutatás területén. Az egyetem fejlesztését az innováció, az integráció és a nemzetköziesítés jegyében képzelte el. A húszoldalas menedzseri tervben nagy hangsúlyt kap az a törekvés, hogy az egyetem minél több külföldi hallgatót vonzzon az idegen nyelven elindított programjaira, és alig esik szó a magyar nyelvű oktatásról.
A magyar orvosi, gyógyszerészeti, fogorvosi, általános asszisztensi, valamint orvosi biotechnológiai oktatási programokat – a terv szerint – fenn kell tartani, fejleszteni kell az ezekre fordított humánerőforrást, és el kell indítani a magyar nyelvű informatikusképzést. Az újraválasztott rektor – a terv szerint – azzal erősítené az egyetem multikulturális jellegét, hogy multikulturális központot hozna létre Marosvásárhelyen a Romániában működő brit, francia, német, olasz, magyar és más kulturális intézetekkel közösen.
Szilágyi Tibor, az egyetem szenátusának elnökhelyettese az MTI-nek nyilatkozva a multikulturális látszat felmutatására szánt pótcselekvésnek tekintette a magyar informatika szak és a multikulturális központ tervét. Szerinte ezek nem pótolják a magyar tagozat intézményen belüli önállóságának a hiányát. Szilágyi Tibor azt is megemlítette: nincs egyezség Leonard Azamfireijel arról, hogy azt a személyt nevezze majd ki a magyar tagozatért felelős rektorhelyettesnek, akit a magyar tagozat nevesít a tisztségére, de látnak esélyt arra, hogy ez megtörténjék. Hozzátette: folytatják küzdelmüket azért, hogy az egyetem magyar tagozata döntési önállóságot nyerjen az intézményen belül.
A rektorjelölt „versenyvizsgája” idején a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) aktivistái tüntettek az egyetem előtt, a magyar oktatást ellehetetlenítő rektor újabb mandátuma ellen.