Román diplomáciai agyhalál
„Románia ügyvivő elnökeként biztosítom valamennyi partnerünket arról, hogy Románia továbbra is megbízható szövetséges, szilárdan elkötelezett az Európai Unió kohéziója, az erősebb NATO és az erős transzatlanti partnerség mellett” – ezt sikerült kipréselnie magából Klaus Iohannis utódjának J. D. Vance amerikai alelnöknek a müncheni biztonságpolitikai konferencián elhangzott nyilatkozatára, mely szerint egy gyenge titkosszolgálati gyanúra alapozva érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztást.
A román alkotmány szerint az államfő felel Románia külpolitikájáért, ez vonatkozik az ügyvivő államfőre is. Ilie Bolojan nemcsak azt a lehetőséget szalasztotta el, hogy megmutassa, miként kell ezt jobban csinálni, mint a bólogató Iohannis, hanem gyakorlatilag elbukta az alkalmasság tesztjét. Ez a kohéziós, transzatlantis bikkfanyelv az, ami a bukaresti diplomácia agyhalálát jelzi. Ezek a semmitmondó, alibimondatok dühítik évek óta a romániai embereket, akik karakán fellépést, irányvonalat várnak a vezető politikusoktól a nemzetközi porondon, de azok képtelenek megfelelni ennek az elvárásnak.
Gyávák? Felkészületlenek? Mindegy is. Nem megy, és kész. Rossz volt hallgatni Emil Hurezeanut is. A külügyminiszter érezhetően lemaradt egy brosúrával. Még mindig azt hajtogatta, hogy Románia milyen lelkesen segítette Ukrajnát. Kit érdekel ez most? Nem tudjuk, mi a román hivatalos álláspont az amerikai–orosz béketárgyalásokkal kapcsolatban. Bukarest még ott tart, mint három évvel ezelőtt, amikor Vasile Dîncu védelmi miniszternek azért kellett mennie, mert azt találta mondani, hogy a béketárgyalások jelentik az egyetlen esélyt a háború befejezésére, s „a világ országainak, a NATO-nak, az Egyesült Államoknak kell kialkudnia a biztonsági garanciákat és a békét” Ukrajna számára.
J. D. Vance valójában azt az európai progresszista egyirányú utcát bírálta Romániával példálózva, amely sok esetben semmibe veszi az emberek nagy többségének véleményét olyan kérdésekben, mint a migráció, a háború vagy a nemzeti érdekérvényesítés. Ezzel, az amerikai alelnök által megfogalmazott alaptétellel Románia lakosságának közel háromnegyede ért egyet, már egy évtizede ezt mutatják a különböző hazai felmérések. A román politikai „elit” közben folytatta a blablát az EU-kohézióról meg a transzatlanti akármiről. Az eredmény? Călin Georgescu, az AUR, Șoșoacă a hatalmon lévők gyávaságának, rövidlátásának, felkészületlenségének szemfüles vámszedői lettek. Olyannyira, hogy ma már csak a választások érvénytelenítésével vagy eltiltással lehet őket távol tartani a hatalomtól. Egy ideig.
Lehet J. D. Vance beszédén élcelődni, Donald Trump ellen is be lehet rendezkedni egy ellenálló harcra, de a rossz hír az a Bolojanoknak, Hurezeanuknak, hogy az amerikai konzervatívok üzenete egybecseng a romániaiak többségének világnézetével. Aki nem hisz a felméréseknek, lépjen ki rózsaszín buborékjából, az irodalmi kávézók világából és hallgasson bele az emberek beszélgetéseibe a boltban, a kocsmában. Nagy lesz a csodálkozás. Nem lakótelepi Bolojanok és Hurezeanuk cserélnek eszmét, hanem helyi Trumpok, J. D. Vance-ok. Nemcsak sokan vannak, elegen is.
CSAK SAJÁT