Legjobb barátból főellenség?

Bajban vannak Trump és Elon Musk rajongói! Mármint azok, akik kettőjükért együtt, párban rajonganak. Elon Muskot szépen kiebrudalták a Fehér Házból, de Mar-a-Lagoból, a Trump család édes otthonából is, pedig néhány hónapig valósággal hazajárt oda, nem mintha a világ leggazdagabb emberének nem lett volna, ahol meghúznia magát, csak hát annyira jól telt a „First Buddy”-nak, vagyis az első számú havernek Trumpéknál. Szomorú, de a nagy haverkodásnak vége van.

Hogy Trump és Musk előbb-utóbb összevesznek, nem volt kétséges az irányukban el nem fogult megfigyelők számára, de hogy a cirkusz után látszólag kibékültek, átmenetileg megnyugtatta a Trump-adminisztrációt, illetve a Tesla befektetőit. De nincsen béke! Nemcsak, hogy ismét keményen üzengetnek egymásnak a saját társadalmi média portáljaikon keresztül a volt barátok és „elválaszthatatlan” politikai partnerek, de a napokban Elon meglépte azt, amivel már többször fenyegetőzött: új pártot alapít! A talán nem túl eredeti, mégis kifejező „America Party” nevet adta új projektjének – mennyivel szebben hangzanak más projektjeinek megnevezései, például a Starlink vagy a Neuralink –, amellyel az Amerikában kialakult egypártrendszert kívánja megtörni, ugyanis Trump One Big Beutiful Bill-jének megszavazása és az elnök általi ellenjegyzése, vagyis érvénybelépése óta Elon Musk szent meggyőződése, hogy a demokraták és a republikánusok egy követ fújnak Amerika csődbevitele érdekében. Trump szerint Musk terve nevetséges, egyben nagyon elszomorító, hogy Elon Musk ennyire kisiklott az elmúlt időben.

Az igazság az, hogy szinte lehetetlen Musk terveit józan ésszel megérteni, míg Trump esetében a képlet pofonegyszerű: megegyezett a világ leggazdagabb emberével, elnyerve annak nagyarányú anyagi támogatását elnöki kampánya lebonyolításában. Cserébe államilag támogatott hatalmas projekteket ígért Musknak, illetve, hogy nem zargatják a már folyamatban levő tervei kivitelezésében sem, ugyanis Musk egyik-másik tudományos-üzleti tevékenysége átlépte legkevesebb az etikai, de akár a jogi határokat is, ezért a Biden-adminisztráció hivatalnokai éppen megkezdték azok alaposabb vizsgálatát, de Trump hivatalba lépése után elhárult ez a kellemetlenség. Kölcsönösen eredményes üzletelésre számíthattak tehát a felek, mégsem történt így, mi több, különösen Musk számára minden pontosan az ellenkezőjére fordult!

Hogy két rendkívüli emberről van szó, az nem kétséges, és rendkívüliségük csakis rendkívüli tettekben nyilvánulhatna meg a leginkább: mi lehetne annál rendkívülibb, mint hogy az üzleti varázsló, vagyis Elon Musk gazdaságossá teszi a feje tetejéig eladósodott USA szövetségi apparátusának működését. Ki találta ki ezt a dolgot, nem tudom, hogy Elon ajánlkozott-e a túlköltekező állam ráncbaszedésének a gondolatával, esetleg Trump adta neki e nemes megbízást, de tény, hogy a bajok itt és ekkor kezdődtek. Elon nagy lendülettel nekifogott a DOGE (Department of Government Efficiency), vagyis a kormányzati hatékonyságot felügyelő, amúgy a törvény által nem szentesített ügyosztály beüzemelésének, és a legrosszabb kapitalista hagyományok szerint nem kesztyűs kézzel, de két lábbal kezelte a közügyeket: tízezrével rúgták ki a szövetségi hivatalnokokat, és olyan vitálisan fontos ügynökségeket dúltak teljesen szét, mint az USAID. Trump egyáltalán nem bánta a brutális átszervezéseket, sőt rátett maga is egy-két lapáttal, viszont az már szemmel láthatóan zavarta, hogy Elon nem viselkedett, és nem adta meg az elnöknek kijáró kellő tiszteletet.

Ami valóban nagyon érdekes, és magam sem értem igazán, hogy Elon Musk miért gondolta ennyire komolyan, hogy csodát művel a csillagászati számokban kifejezhető deficit helyrerázásában, és miért élte meg ennyire személyes ambícióként önként magára vállalt feladatát? Csakugyan különös ez a földhözragadt viselkedés a Marsra vágyó álmodozó Krőzus részéről! Elont még az sem zavarta különösebben, hogy ikonikus cége, a Tesla, csúnyán megszenvedte vezérigazgatója ellentmondásos politikai tevékenységét, és rengeteg pénzt veszített, amit Elon valószínűleg a szent cél érdekében hozott nemes áldozatként fogott fel. Furcsa habitusú és gyökértelen emberként, minden vágya valószínűleg Trump dicsérő vállveregetése, illetve az amerikaiak csodálatának elnyerése lehetett. Nem így történt.

Mit tett Trump a dübörgő átszervezés és gazdaságossá tevés kellős közepén? Előállt a One Big Beutiful Billjével, amely durva szociális hátulütői mellett – melyek Muskot a legkevésbé sem érdeklik – hatalmas, több billiós további adóssághalmazt gerjeszt! Mást nem tudok elképzelni, csak azt, hogy az amerikai törvényhozásban amúgy szokatlan „salátatörvény” ez utóbbi hatását Elon Musk személyes sértésnek vette, és úgy értékelte, hogy az elnök hülyét csinált belőle, ugyanis kedvenc törvényével teljesen semmibe vette Elon, a DOGE keretében elért, amúgy sápatag, eredményeit. Percig sem hiszem, hogy Elon Musk amerikai hazafi lenne, csak néhány éve az USA állampolgára, de azt annál inkább elhiszem róla, hogy hiú ember, aki zsenitudatában nagyon nem szereti, ha semmibe veszik, még akkor sem, ha éppen az USA elnöke teszi ezt. Miután kitört a balhé, Trump is személyes érintettséget emlegetett Musk részéről, de ő az új törvény által jelentősen visszavett elektromosautó-támogatásoknak tudta be volt barátja felháborodását. Ez nincsen így, és ezt Elon Musk pártalapítási szándékának a Teslára kifejtett újabb kedvezőtlen hatása bizonyítja, mert már megint zuhannak a cég részvényei, hiszen a befektetők nagyon nem örülnek Elon Musk politikai ambíciói folytatásának.

Egyelőre Trumpnak áll a világ, nagyobb eséllyel tud visszaütni, és Musk tervei nagyon zavarosak, de ha Elon Musk nem is a világ legokosabb embere, mindenesetre a leggazdagabb, és a nagypolitikához elsősorban pénz kell, nem ész. Jövő ősszel lesznek a nagyon fontos félidős választások, és ha Elon valóban nagy tartalékokat mozgósít, elérheti, hogy új pártja legyen a mérleg nyelve a Kongresszusban, legalábbis valami ilyesmit talált ki. Addig még sok minden történhet, Trump akár vissza is zsuppolhatja volt haverját Dél-Afrikába – ilyesmivel fenyegetőzik(!) – de Elon Musk egy szép nap még nagyon bekavarhat Trumpnak, hacsak az amerikaiak mindenható elnöke hivatalos útra nem küldi a Marsra korunk egyedülálló zsenijét…

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?