Erdély elvesztése, több felvonásban

A külügyminisztérium kommunista időket idéző bikkfanyelven megfogalmazott tiltakozása Novák Katalin meg nem nevezett „üzeneteivel” kapcsolatban a telefonos robotokat juttatja eszembe. Bogdan Aurescu emberei egy nagyrészt előre megfogalmazott szöveggel reagálnak majdnem minden esetben, amikor egy magyarországi politikus a magyar összetartozásról beszél. Vélhetően ők is unják saját magukat.

A külügyi tárca vasárnapi nyilatkozatában még arra sem vette a fáradságot, hogy idézze a kifogásolt államfői megfogalmazást. Marcel Ciolacu képviselőházi elnök is konkrét idézetek nélkül mondta meg a magáét. A sajtó jobb híján a Ne hagyd elveszni Erdélyt, Istenünk passzusra tippelt, ez kísérte ugyanis a magyar államfő csíksomlyói látogatását összegző videót a Facebookon. Arról viszont nincs hivatalos közlés, hogy a román kormányzat visszatért volna az 1989-es forradalom előtti idők gyakorlatára, amikor börtönt kockáztatott az, aki a székely himnuszt énekelte, annak szövegét közölte. 

Egy hónappal ezelőtt, az RMDSZ temesvári kongresszusán Nicolae Ciucă miniszterelnök Ciolacuval közösen állva hallgatták végig a székelyek himnuszát. A jelenlévő szövetségi küldöttek – ahogyan szokás – a Ne hagyd elveszni Erdélyt, Istenünk sort énekelték a leghangosabban. A két román politikus nem rohant ki az épületből, Erdély is maradt Románia határain belül. Akkor most mi ez a hirtelen jött érzékenység? És hol volt a tiltakozó kedv, amikor Gyulafehérváron, majd később, Nagykárolyban a civilizáció apró jeleit sem mutató hőzöngő román nacionalisták csináltak cirkuszt a Novák Katalin jelenlétével zajló szoboravatásokon?

Csak remélhetjük, hogy Bogdan Aurescu külügyminiszter és Marcel Ciolacu leendő kormányfő a Románok Egyesüléséért Szövetségétől (AUR) tartva próbáltak magyarellenesebbek lenni a magyarelleneseknél. Épp egy koalíciós perpatvar közepén ugyanis jól jönne egy kis józanság, üde pragmatizmus. Magyarországnak érdeke a jó viszony Romániával, ahogyan a többi szomszédjával is. Kevés hangosabb támogatója volt a romániai schengeni csatlakozásnak, mint a magyar kormány. Az RMDSZ kormányzati pozíciója ugyanakkor az egyik garanciája a magyar-román államközi együttműködésnek. A szociáldemokratáknak és a nemzeti liberálisoknak a harcias kijelentéseken túl, látniuk kell, hogy az RMDSZ kormányzati szerepvállalása a stabilitást jelenti. Egy ellenzékbe szorított RMDSZ-szel, egy elszabaduló AUR-os sovinizmus esetén Magyarország sem maradhatna csendben.

Úgy tűnik, a román állam és a nacionalisták Erdély vesztét akarják – reagált ironikus Facebook-bejegyzésében Bogdan Duca politikai elemző arra, hogy a tiltakozók éppen a Ne hagyd elveszni Erdélyt, Istenünk idézetre „ugrottak”. A helyzetre utalva az elemző egy olyan színdarabhoz hasonlította Romániát, amelyet a tíz sört elfogyasztó Caragiale és a két üveg bor hatása alatt lévő Eugene Ionesco közreműködésével írtak. Azt már én teszem hozzá: a tragikomikus, abszurd előadásból még nagyon sok felvonást szántak nekünk.

(Nyitókép: Beliczay László)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?