A románok kijutottak az Eb-re, a magyarok még izgulhatnak

A Feröer-szigetek 3-0-s legyőzésével Románia bebiztosította második helyét az Eb-selejtezők F-csoportjában és kijutott a 2016-os franciaországi tornára. Az Athénban fordulatos mérkőzésen 4-3-ra kikapó Magyarország a csoprt harmadik helyén végzett és csak hétfői és keddi összecsapások után tudja meg, hogy legjobb csoportharmadikként kijut-e egyenesen az Eb-re vagy selejtezőt kell játszania.

Tulajdonképpen már a Feröer-szigetek-Románia összecsapás 4. percében nagymérkékben eldölt a második, továbbjutást jelentő sorsa az Eb-selejtezők F-csoportjában, ugyanis  Constantin Budescu ekkor vezetéshez juttatta a vendégeket. A szintén versenyben levő Magyarországnak arra lett volna szüksége, hogy a trikolóroknál több pontot szerezzenek. Ezt a forgatókönyvet az athéni összecsapás 5. percében úgy tűnt, hogy végleg sutba lehet dobni hiszen a görögök ekkor Sztafilifdisz révén megszerezték a vezetést. Az egyidőben játszott két mérkőzés felénél Lovrencsics egyenlített Athénban, de első félidő utolsó perceiben reménytelenné vált a magyarok helyzete, ugyanis Torshavnban Budescu 0-2-re módosította a Feröer-Románia összecsapás eredményét.

A második félidőben gálameccsé alakult a görög-magyar összecsapás. Németh Krisztián az 54. percben vezetéshez juttatta a vendégeket, de három perccel később a hazaiak egyenlítettek. A 75. percben ismét átvették a magyarok a vezetést ugyanannak a Némethnek a góljával, de a görög válasz most sem késlekedett. A végszó az idei selejtezőt totálisan elrontó görököké volt, akik a csereként beálló Kone révén 4-3-ra nyertek.

Percekkel a görög győzelmet jelentő gól előtt Maxim belőtte Románia harmadik gólját is.

Magyar számítások

A csoportharmadikok rangsorában Magyarország az élen áll és nagyon jó esélye van arra, hogy az egyenes kijutást érő legjobb csoportharmadik pozíciót megtartsa. Legnagyobb veszélyt a C-csoportban szereplő Ukrajna és Szlovákia, valamint az A-csoport harmadik helyére pályázó Törökország jelent.

A második Szlovákia és a harmadik Ukrajna azonos pontszámmal várja az utolsó kört, és ahhoz, hogy helyet cseréljenek, az ukránoknak több pontot kell szerezniük odahaza a spanyolok ellen, mint a szlovákoknak Luxemburgban.

Akárcsak a korábban említett Szlovákia és Ukrajna, Törökország is zárhatja 16 ponttal a harmadik helyezettek versenyét. A törökök szombaton teljesítették a rájuk jutó kettős feladat első felét, azaz legyőzték Csehországot – ugyanezt meg kell tenniük a csoportelső Izlanddal is kedden hazai pályán. Ha sikerrel járnak, övék a harmadik hely, de ahhoz, hogy a legjobb harmadik hely is az övék legyen, Lettországnak le kell csúsznia a csoport utolsó helyére. Ez akkor következik be, ha a balti csapat kedden odahaza kikap Kazahsztántól. Ez esetben a kazahok az ötödikek, az őket kétszer verő törökök pedig hat pontra cserélik a lettektől szerzett mindössze kettőt.

A JELENLEGI CSOPORTHARMADIK VÁLOGATOTTAK (A LEGJOBB PÓTSELEJTEZŐ NÉLKÜL KIJUT)

Válogatott           M                 GY          D             V             GK          P             Csoporthatodik

• F        Magyarország    8              4              3              1              8–5         15           Görögország
  • H**      Horvátország*   8              4              3              1              17–5      14           Málta
  • C        Ukrajna                7              4              1              2              11–3      13           Macedónia
  • G**      Svédország         8              3              3              2              11–9      12           Moldova
  • D**      Írország                7              3              3              1              7–5         12           Gibraltár
  • I**         Albánia                 7              3              2              2              7–5         11
  • E**        Szlovénia             8              3              1              4              10–11    10           San Marino
  • A          Törökország       7              2              3              2              9–8           9            Kazahsztán