banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Múzeum a lakásom: középiskolásoknak hirdet pályázatot a BBTE és a Kriza János Szakkollégium

Múzeum a lakásom címmel hirdet pályázatot a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézete és a Kriza János Szakkollégium középiskolás diákok számára. A cél, hogy az otthonokban található értékes, már-már múzeumi tárgyakat a nagyközönség is megismerhesse.

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézete és a Kriza János Szakkollégium pályázatot hirdet középiskolai tanulók számára, Múzeum a lakásom címmel. „Mindannyian megszoktuk azt, hogy az értékes, szép, régi tárgyakat, a műtárgyakat a múzeumban kell megtekinteni. Pedig a minden lakásban található többezer tárgy között is vannak olyanok, amelyek figyelmet érdemelnek. Mert a múlthoz, a történelemhez kötnek, a külvilággal kapcsolnak össze, elődeink vagy a magunk életének emlékezetét tartják ébren. A paraszti, az iparos, a munkás, az értelmiségi életforma tárgyai, használati eszközei egyaránt méltók a megbecsülésre, a bemutatásra” – olvasható a pályázat szervezőinek felhívásában.

Nagyajta lakói is felismerték azt, hogy óriási érték rejlik a régi eszközökben. A vártemplomban számtalan régi tárgyat figyelhetnek meg  látogatók, a szerszámoktól kezdve egészen az öltözködéshez használt kiegészítőkig.

Hogy ezek az értékes tárgyak, valamint a mögöttük húzódó izgalmas történetek ne merüljenek a feledés homályába, a pályázat kiírói arra bíztatják a diákokat, hogy öltsék magukra a muzeológus szerepét. Válasszanak ki egy olyan tárgyat, amely a család múltjára, egy családtagra, egy eseményre emlékeztet: egy családtag, nagyszülő vagy szülő készítette, használta, kapta ajándékba, szerezte be.

Ezekről a tárgyakról várnak 2–5 perces rövidfilmet, amelyben elhangzik, hogy mikor, hogyan és milyen anyagból készült az adott tárgy, milyen díszítés figyelhető meg rajta, ki használta, hol kapott helyet a modern lakásban, illetve miért ragaszkodik hozzá a család annyira, milyen volt az adott eszköz életútja.

A tárgy bemutatása kapcsán a szervezők arra bíztatják a pályázókat, hogy vonjanak be minél több családtagot. A tárgyválasztás, a bemutatás szabatossága és eredetisége, a felvétel és a rögzítés igényessége mind-mind szempontok az értékelésnél.

A rövidfilmek linkjét, elérhetőségét június 15-ig várják a neprajztanszek@yahoo.com e-mail címre. Leírásként a pályázó neve, lakhelye, iskolája, osztálya, a felvételen szereplő tárgy bemutatása, a bemutató személy(ek) neve, foglalkozása és születése éve kell szerepeljen, továbbá az, hogy amennyiben elnyeri a zsűri tetszését, a pályázó beleegyezik-e abba, hogy nyilvánosságra hozzák az elkészült alkotást.

A legjobb munkákat szakmai zsűri díjazza: a zsűri elnöke prof. dr. Keszeg Vilmos, tagjai dr. Könczei Csilla, dr. Bakos Áron és Ilyés Gyopár.

(Nyitókép: Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézet Facebook-oldala)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?