Gyerekek lesznek a fellépők a 28. Csángó Bálon

A csángó bálok történetében első ízben csángó gyermekek lesznek a színpadi műsor fellépői, adta hírül az MTI. Az eseményt a budapesti Millenárison tartják szombaton.

A Csángó Bált immár 28. alkalommal rendezi meg a Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány és a Válaszút Népművészeti Egyesület. Az idei rendezvény mottója: Cinkák és kölkök... Gyermekek a Szeret és a Tatros völgyéből.Egy korábbi bál fellépői | Fotó: Facebook/Csángó Bál

Az est folyamán közreműködnek hagyományőrző táncosok, zenészek és énekesek a Gyimesek völgyéből és Moldvából, Antal Tibor, Antal Viola, Antal Zalán, Fintu Dezső, a Virics zenekar, Lukács István (Luki), Nyisztor Ilona, Tímár Magdó, a Pusztinai Kakasok, a Szeret Ifjúsági Táncegyüttes, Benke Paulina, Benke Pál, Szarka Meric, Hodorog András, Legedi László István, Fejér Mihály, Benke Róbert, a Lészpedi Gyermektánccsoport, a Gyimesbükki Csalóka Táncegyüttes, a Hétfalusi Kéknefelejcs Népdalcsoport, Petrás Mária, a Szigony zenekar, a Zurgó együttes, a Somos zenekar és a Fanfara Complexa.

A színpadi műsort megelőzően tartják a Kőketánc Gyermektáncházat, amely az előző években hatalmas sikernek örvendett a kisgyermekes családok körében. A hagyományos bemutatók mellett a kortárs művészetek eszközeivel is bepillantást nyújtanak a csángó magyar kultúrába: kiállításon tekinthetik meg a látogatók a Prima Primissima és Magyar Örökség Díjas Petrás Mária keramikus alkotásait, illetve Csoma Gergely szobrász- és fotóművész fényképeit.

A csángó gasztronómiai bemutató elengedhetetlen részévé vált a Csángó Bál programjának, így a Millenáris Parkban idén is meg lehet majd kóstolni a hagyományos csángó ételeket.

A színpadi műsort több helyszínen zajló táncház, koncertek, énektanítás és más programok követik. A hajnalig tartó táncházban a nézőközönség is tevékeny részesévé válhat a csángó magyar kultúrának. A programnak ebben a részében moldvai és gyimesi hagyományőrző csoportok segítségével tanulhatják meg az érdeklődők a táncokat, énekeket, valamint koncerteken vehetnek részt, fellépnek moldvai és gyimesi népdalénekesek, zenészek, továbbá magyarországi csángó muzsikát játszó zenekarok, együttesek.

Huszonnyolc évvel ezelőtt az első budapesti Csángó Bál szervezői azért fogtak össze, hogy ráirányítsák a Kárpát-medencei és a nemzetközi közvélemény figyelmét egy veszélyeztetett, törékeny és kiszolgáltatott népcsoportra, a moldvai, gyimesi és a hétfalusi csángókra, az általuk hordozott különleges értékekre. A cél az volt, hogy segítsék a csángó közösségek fennmaradását. A csángók a Kárpát-medence perifériáin, a moldvai csángók azon kívül telepedtek le, és élnek a mai napig.

Kapcsolódók

Kimaradt?