Autóbusszal közlekednek a könyvek Marosvásárhelyen
Mozgókönyvtárakká alakulnak a marosvásárhelyi autóbuszok. A Maros Megyei Könyvtár fennállásának 111. évfordulója alkalmával könyvvel teli dobozokatat helyeznek el a városi járatok leghosszabb távon közlekedő autóbuszain.
Ez alkalommal a 4-es, 12-es, 17-es, 18-as, 20-as, 23-as, 27-es és 32-es számú autóbuszok némelyikén találnak könyveket az utasok. Agyagási Hajnal főkönyvtáros a Maszolnak elmondta, azokat a buszjáratokat választották, amelyeknek hosszabb az útvonala, így az utasoknak van ideje belelapozni a könyvekbe, sőt amennyiben megtetszik nekik, magukkal vinni valamelyiket.
Agyagási Hajnal közölte fele-fele arányban vannak román és magyar könyvek, jobbára olyanok, amelyeket adományként kapott a Maros Megyei Könyvtár és több példány van belőlük.
A mozgókönyvtár egy hétig áll rendelkezésre, ez idő alatt amennyiben kiürülnek a dobozok, újratöltik azokat. Ezidáig minden évben elfogytak a könyvek – mondta a főkönyvtáros. Közölte, a könyvtár célja népszerűsíteni az olvasást és a könyveket.
111 éves a Maros Megyei Könyvtár
Az immár több mint egy évszázados Maros Megyei Könyvtár a marosvásárhelyi Kultúrpalota 1913-as átadásakor az épület egyik szárnyában kapott helyet. Több mint egymillió leltári darabot őriznek, és a szakirodalom mellett különféle érdeklődési területeket is lefed a könyvállomány.
Az intézmény története két fontos szakaszra bontható. Az elsőben, a második világháború előtti időszakban, adományok révén alakult ki egy széleskörű közművelődési célú állomány, míg a második szakaszban, 1948 és 1989 között, a könyvtár az országos könyvtermés 90-95 százalékát megvásárolta.
Agyagási Hajnal elmondta, az évfordulós rendezvénysorozat keretében vezetett sétákra kerül sor, amelyek keretében az érdeklődőknek a könyvtár azon részeit is megmutatják - raktárak, archívumok - ahova egyébként a személyzeten kívül senkinek nincs bejárása.
Gyermekvetélkedőket, kézművesfoglalkozásokat és mesedélutánokat szerveznek. Az érdeklődők nem csupán a könyvtár központi székhelyén, hanem a Kárpátok sétányán és a Kövesdombon lévő fiókegységeket is meglátogathatják, ott mesedélutánokat szerveznek a gyerekeknek.
A könyvtár honlapján található információk szerint az első igazgatók, dr. Molnár Gábor és Aurel Filimon irányítása alatt alakult ki a könyvtár ritka és bibliofil könyvállománya, mely az erdélyi és magyar könyveken kívül görög és római klasszikusokat, valamint periodikákat is tartalmazott. 1952-ben különvált a Gyermekkönyvtár, majd 1961-ben a kölcsönző és olvasóterem, később pedig több szakterületre szakosodott részleg is létrejött. Ma már az American Corner is megtalálható a könyvtárban, amely az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének támogatásával működik.
CSAK SAJÁT