Nőiségről és nőgyűlöletről értekeztek Csíkszeredában a művészetek révén

Női Árnyalatok című, könyvbemutatóval egybekötött kiállítás-megnyitónak adott helyet a Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár csütörtök este Csíkszeredában, a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság, valamint a Pro-Femina Egyesület programjaként.

„A családon belüli erőszak nem fenntartható állapot és életmód” – mondta többek között az est beköszöntőjében Gál Katalin, a Hargita Megyei Gyerekvédelmi Igazgatóság munkatársa, majd kiemelte, hogy az intézmény bántalmazott nőknek oltalmat és szakszerű programot, de akár szállást is nyújt. A Kuna Ibolya könyvtáros által megnyitott rendezvényen a Juhász-András Ernő zenetanár által vezetett Sunshine együttes intermezzói oldották a hangulatot.

A Pro Femina Egyesület a Bethlen Gábor Alap támogatásával A Nő a képzőművészetben című pályázat keretében fiatal képzőművészeknek nyújtott lehetőséget, hogy alkotásaikat kiállításokon mutathassák meg, és ezáltal ismertebbé váljanak. A pályázók szándéka szerint a képzőművészeti munkákban a művészet örök témája, a nő kerül a figyelem középpontjába, hangsúlyozva mindazt az értéket, amit egy nő képvisel.

A pályázatra beérkezett, a könyvtár kiállítóterében megtekinthető alkotásokat méltatva Bucur Nicolae művészettörténész George Călinescut idézve summázta: „a nő a civilizáció hőmérője”. Szerinte „míg a nők a legművészibb, legpoétikusabb lények, a férfiak prózaiabbak, és sajnos drasztikusak”. A pályázat mindössze 18 alkotást tartalmaz, amelyekről úgy vélte: a tehetséges szerzők mindannyiban érzékenyen fogták meg a témát.

Székedi Ferenc műkritikusként három általános jellemzőjét sorolta fel a kiállított alkotásoknak: a műkedvelő és hivatásos alkotók közös szereplését, a műfaji változatosságot és a figurativitás uralkodását a műveken.

Székedi Jack Holland Amerikába emigrált ír újságíró Nőgyűlölet – a világ legrégebbi előítélete című kötetét bemutatva, a szerző életrajzán keresztül ismerhettük meg a kötet keletkezését. A Vallasek Júlia kolozsvári műfordító által tolmácsolt előszóból idézve megtudtuk: a csíkszeredai Bookart Könyvkiadónál megjelent kötet szerzője a nőkkel szembeni előítéleteket vizsgálta különböző kultúrákban a történelem folyamán, s a nők lebecsülése, a szexista attitűd veszélyére is felhívva a figyelmet.

A szerző halála után először megjelent, sikerkönyvvé vált kötet témáját megjelentetésének kálváriája is beszédesen illusztrálja: a kiadók visszaadták a négy regény és két verseskötet, vagy novellái révén már ismert szerzőnek, végül családtagjai gondozásában kerülhetett csak nyomdába.

Kapcsolódók

Kimaradt?