Szakralitás-ékszerek és invenciók a Gyergyószárhegyi Szeptemberi Művésztelepről
Tizenöt képzőművész változatos technikával közelít bennünket a szakralitás tematikához annak a képzőművészeti alkotótábornak a végeredményeként, amelyet október 14-ig lehet megtekinteni Gyergyószárhegyen. Az itt 42 éve nemzetközi művésztelepet üzemeltető művelődési központ ugyanis Márton Áron püspök születésének 120. évfordulójára nyitott tárlatot a nagyközség Cika-termében – melyet közelebbről számos városban bemutatnak.
Meghívásos alapon érkező művészek alkottak a Szeptemberi Művésztelep névvel szervezett alkotótáborban Gyergyószárhegyen. A Hargita Megye Tanácsa által fenntartott Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központnak az egyik idei rendezvénye – a Márton Áron püspök személyes képzőművészeti gyűjteményéből, illetve levéltári anyagokból álló tárlat mellett –, amelyet a jubileumi évben iktattak programba. A táborba invitálás szakmai szempontjairól a szervezőtől érdeklődtünk.
„Engem az érdekelt, hogy fiatalok és idősebb alkotók is legyenek a táborban, a képzőművészet különböző művészeti ágazataiból legyen képviselő, nők és férfiak is” – mondta megkeresésünkre Ferencz Zoltán, a központ művészeti vezetője. Mint kifejtette, olyan alkotókat hívott meg, akiket eddigi munkáik alapján úgy ítélt meg, hogy képesek szakralitás témában kortárs művészeti alkotást létrehozni, nagyjából ugyanazon a színvonalon.
A kiállítás számos interaktivitásra sarkalló műtárgyat is tartalmaz, például a Csapda címet viselő „koponyába” (Szigeti Gábor Csongor alkotása) bárki bemászhat, majd odabenn elcsöndesülve gondolkodhat el azon: és most ki hogyan?De izgalmas és elgondolkodtató az ékszerkészítési technikák állatkoponyával ötvözése, a ledekkel átvilágított márványlap és sok más műalkotás, mely a szakrális érzékelés különböző szintjeire vezetik a befogadót.
A tárlatot Ferencz Zoltán személyes tárlatvezetéssel kínálja a Gyergyószárhegyre látogatóknak (bejelentkezni a 0725-099692-es telefonszámon lehet), de elmondása szerint közelebbről valószínűleg Csíkszeredában is, de Marosvásárhelyen, Bukarestben, Budapesten, Békéscsabán, Miskolcon, majd Nyíregyházán, Pécsett stb. is megtekinthető lesz a kiállítás.
A művészeti vezető szerint „nagyon jó nevű” képzőművészeket sikerült összegyűjteni a táborba, így „egy nagyon jelentős anyag” állt össze, amely nemzetközi szinten is bárhol megállja a helyét. A kiállításról készült felvételek a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ Facebook-oldalán tekinthetőek meg.