Erdélyi táncházzenészek találkoztak Borospatakon
Az Erdélyi Táncházzenészek Találkozójának jubileumi kiadására került sor a hétvégén a Gyimesben. Már a rendezvény előtti napokban érezni lehetett a kiemelkedő érdeklődést, számottevő túljelentkezéssel indítottak a szervezők.
A zenészek jó hangulata és muzsikás kedve idén a megszokottnál is jobban betöltötte a környéket. Közel 120 táncházzenész vett részt a rendezvényen, többen családjuk, gyermekeik kíséretében. Sokan jöttek Erdély és Magyarország területéről, de voltak vajdasági zenészek is, akik e találkozó mintájára megszervezték a Vajdasági Táncházzenészek Találkozóját. A rendezvény sikerességét tükrözi, hogy az első alkalom óta évről-évre több zenész gyűlt össze, hogy résztvegyenek e tartalmas három napon. A rendezvény anyagi hátterét 2008 óta a Romániai Magyar Néptánc Egyesület pályázatokból biztosítja, Hargita Megyei Kulturális Központ szintén kiemelkedő támogató, illetve tavalytól a budapesti Hagyományok Háza is segítséget nyújt.
A pénteki program Molnár Szabolcs beszámolójával indult, fényképek kiséretében az elmúlt 10 év eseményeit összegezte. Bejelentette, hogy jövőtől átadja a szervezést Orendi Istvánnak, de mivel a rendezvény szívügye, felajánlotta a további segítségét. A délután folyamán a jelentlévők Dr. Könczei Csongor és Kelemen László népzenei gyűjtésekről szóló előadásán vehettek részt, ami után Kelemen István a népzenészek színpadi hangosításáról beszélt. A rendezvény egyik kiemelkedő és egyben megható pillanata a Molnár Szabolcs tiszteletére szánt közös zenélés volt, mintegy köszönetnyilvánításként az elmúlt 10 év szervezői munkájáért.
Másnap „nyílt nap” lévén bárki betekintést nyerhetett a Találkozóra. A jelenlévők Szász József moderálásában szabad beszélgetésen vehettek részt a meghívott szászcsávasi, füzesi és magyarpalatkai adatközlőkkel, majd délután Juhász Zoltán „A zene ősnyelve” címmel tartott előadást. Az esti Gálaműsort Boka Gábor szerkesztette, melyen közreműködtek a találkozón résztvevő zenekarok. Az estet teltházas táncház zárta.
A résztvevők bíznak abban, hogy a szervezőváltás nem okoz gondot a rendezvény jövőjének és várják a következő alkalmat, hogy újra találkozhassanak és együtt muzsikálhassanak.
A rendezvény támogatói: NKA – Közművelődési és Népművészeti Szakmai Kollégium, Hagyományok Háza, Hargita Megyei Kulturális Központ - Hargita Megye Tanácsa.
A rendezvény társszervezője a Romániai Magyar Néptánc Egyesület, állandó támogatói: Bethlen Gábor Alap, RMDSZ Ügyvezető Elnökség, Combridge.